Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cink dojel v Cairns osmý, Kulhavý při návratu do SP i s pádem desátý

Biker Ondřej Cink | foto: Petrášek RadekČTK

27 2014
Ondřej Cink potvrdil, že aktuálně je jedničkou mezi českými bikery. Druhý závod Světového poháru v australském Cairns sice rozjel pomaleji, od poloviny šestikolové bitvy napříč tropickým pralesem však zrychloval a dojel si až pro 8. pozici. Olympijský šampion Jaroslav Kulhavý se do seriálu vrátil po zdravotních problémech a po pádu obsadil 10. místo.

To první nakonec i přes všechny trable na trati vybojoval Francouz Julien Absalon, dvojnásobný olympijský šampion. V polovině závodu ho sice zabrzdil defekt předního kola a musel v mechanickém depu čekat, než mu mechanici namontují rezervu, jenže krátká pauza jako by mu naopak pomohla.

Brutální stíhací tempo si brzo našlo své oběti. Jednoho po druhém Francouz dojížděl a v předposledním okruhu dorazil až do čela pelotonu, které držel Švýcar Mathias Flückiger.

A i tomu nakonec nastoupil a dojel si pro 28. vítězství kariéry a letos druhé v řadě. Plácl si s diváky, ruce nad hlavou, potvrdil bílý dres lídra Světového poháru.

"Tím defektem jsem ztratil možná 40 sekund, ale pak jsem si jel své vlastní tempo a zvlášť mi seděl ten dlouhý kopec," říkal Absalon v televizním rozhovoru. "Jsem rád, že se vracím do Evropy s trikotem lídra a snad teď předvedu dobré výsledky i tam. Těším se zvlášť do německého Albstadtu."

Ondřej Cink se na startu jen těsně vyhnul karambolu, cyklisté za ním upadli a jeden z nich narazil českému bikerovi do zadního kola. Možná i to byl důvod drobného zpoždění v zaváděcím kole, až v polovině druhé desítky vjížděl Cink do své druhé bitvy v tomto ročníku poháru.

Stejně jako v minulém podniku v Pietermaritzburgu však postupně zrychloval. Nebyl to sice výstup až na 4. místo jako v Africe, znovu se však člen stáje Merida usadil mezi elitou.

"Na startu mě trochu zbrzdil pád, propadl jsem se až na patnácté místo. První dvě kola se mi navíc nejela dobře, protože jsem nemohl v tom počasí dýchat," řekl Cink pro web mtbs.cz. "Ale první desítka je krásná, splnil jsem si svůj cíl."

Jaroslav Kulhavý naopak vyrazil do své letošní pohárové premiéry excelentně a usadil se na čtvrté místo, na chvíli i před Absalona. "Hlavně opatrně, na zraněné koleno nepotřebuju ještě padat," strachoval se před startem o pravou nohu, v níž si v únoru zlomil čéšku.

Jenže ve druhém okruhu na zemi opravdu skončil a ztratil kontakt s čelem. Naštěstí mu krev tekla z neoperovaného kloubu. "Spadl na levý bok," popisoval mechanik týmu Specialized. "Ale je to bojovník a místní trať mu dost sedí."

Stíhací jízdou se Kulhavý probil na konec TOP10 a na Absalona ztratil 3:20 minuty. "Beru to jako začátek sezony, jsem proto spokojenej. Top ten se počítá, když jsem měl ve druhém kole pád," hodnotil závod Kulhavý.

Nejlepší ženou Lechnerová, Huříková devatenáctá

Rok čekala na další vítězství, ale dočkala se, Eva Lechnerová ovládla v Cairns cross country žen. Na trati nepotkala italská cyklista žádné potíže, ani soupeřku, která by jí dokázala konkurovat. Druhá Kanaďanka Emily Battyová ztratila 52 sekund, třetí Ruska Irina Kalentěvová přijela ještě o patnáct sekund později.

"Nemůžu tomu uvěřit," podivovala se drobná Italka z Bolzana. "Když jsem se po startu ohlížela, už za mnou byla díra. Ale to horko, to není nic pro mě."

Jediná Češka na startu Tereza Huříková z týmu Specialized sice výborně odstartovala, ale stejně jako její týmový kolega upadla a skončila devatenáctá. Oproti předchozímu pohárovému závodu v Pietermaritzburgu si o dvanáct pozic pohoršila.

Příštím závodem seriálu bude Nové Město na Moravě v termínu 23. až 25. května.

VÝSLEDKY

Závod SP horských kol v Cairnsu (Austrálie) - cross country

Muži: 1.Absalon (Fr.) 1:38:22, 2. Flückiger (Švýc.) -16, 3. Marotte (Fr.) -24, 4. McConnell (Austr.) -28, 5. Hermida -32, 6. Mantecon (oba Šp.) -1:02, ...8. Cink -2:43, 10. Kulhavý (oba ČR) -3:20.
Průběžné pořadí (po 2 ze 7 závodů): 1. Absalon 500 b., 2. Marotte 320, 3. Flückiger 310, ...6. Cink 260, 22. Kulhavý 95.

Ženy: 1. Lechnerová (It.) 1:38:48, 2. Battyová (Kan.) -52, 3. Kalentěvová (Rus.) -1:07, 4. Spitzová (Něm.) -1:19, 5. Žakeljová (Slovin.) -2:07, 6. Stirnemannová (Švýc.) -2:24, ...19. Huříková (ČR) -11:03.
Průběžné pořadí SP (po 2 ze 7 závodů): 1. Neffová (Švýc.) 350, 2. Lechnerová 330, 3. Battyová 300, ...14. Huříková 163.

Muži do 23 let: 1. Koretzky (Fr.) 1:25:33.
Průběžné pořadí SP (po 2 ze 7 závodů): 1. Sarrou (Fr.) 160, ...24. Vastl 12, 38. Bogar (oba ČR) 1.

Ženy do 23 let: 1. Grobertová (Něm.) 1:25:22.
Průběžné pořadí SP (po 2 ze 7 závodů): 1. Rissvedsová (Švéd.) 160.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze