Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cíl Čecha? La Manche. Tam a zpět!

27 2006
Capella Ferne - Přeplavat kanál La Manche tam a zpět, z Anglie do Francie a zase do Anglie, na to se v anglickém Doveru od 15. července připravuje dvacetiletý plavec Univerzity Brno David Čech. Rodák z Opavy se může stát prvním českým sportovcem a prvním evropským vnitrozemským plavcem, kterému by se to podařilo.

Dosud nejlepšího času dosáhl v roce 1987 Novozélanďan Philip Rush, který úžinu přeplaval za 16 hodin a 10 minut.

V osobě pilota lodi Viking Princess Rega Brickella z Channel Swimming Association vidí Čechův realizační tým záruku odpovědného přístupu ke sportovnímu výkonu plavce i letitých zkušeností, které jsou pro optimální plavbu na moři nezbytné.

“Reg patří k nejzkušenějším pilotům na kanále. Rozhodně zvolí pro Davida ten nejlepší okamžik pro zahájení pokusu,“ soudí španělská rozhodčí Montsserrat Tresserras, která sama úžinu z Francie do Anglie přeplavala v roce 1958 jako první plavec španělského království za 14 hodin a 14 minut.

Pokus českého plavce je v Anglii očekáván s napětím. David Čech je totiž po třech letech prvním odvážlivcem, který se rozhodl zdolat kanál oběma směry.

O stejný kousek jako Čech se pokusí i česká plavkyně Yvetta Hlaváčová, kterou ovšem bude doprovázet pilot jiné asociace Mike Oram. Pokus dvou českých sportovců, shodou okolností členů stejného oddílu, se stane tak stane i zajímavým duelem dvou pilotů z konkurenčních asociací.

David Čech naplaval za prvních šest dní pobytu v Doveru 120 kilometrů, partnerem se mu v přípravě stal Filip Pytel, sedmnáctiletý plavec z Českých Budějovic. Ten se pokusí kanál La Manche přeplavat v příštím roce.

Průliv La Manche široký 33 kilometrů zdolal David Čech jedním směrem v roce 2004 za 9 hodin a 45 minut a stal se nejmladším českým plavcem, kterému se to podařilo.

Plavec David Čech při tréninku na překonání kanálu La Manche tam a zpět.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze