Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chybí Romanová, trápí se Čumplová

5 2003
Poreč - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Říká se, že naděje umírá jako poslední. Určitou, byť jen velmi mizivou, naději na postup mezi dvanáct nejlepších týmů světa mají na MS v Chorvatsku i české házenkářky. Ve zbývajících zápasech ve skupině však musí porazit Angolu a Rusko, a navíc doufat ve šťastnou kombinaci ostatních výsledků.

"Nikdy se nevzdávám předem a jsou tu typy hráček, které to také neumí. Jenže to není jen o  chtění, ale také o sportovní formě. A někdy to prostě nejde," říká před víkendovými zápasy kouč Lubomír Krejčíř.
 
Jeho svěřenky v chorvatském Poreči dřou, to jim nikdo nemůže upřít. Ovšem zatím to stačilo jen na slabou Uruguay. Přitom téměř shodný tým loni překvapil na mistrovství Evropy v Dánsku velmi dobrou hrou a solidním osmým místem.
 
"Tým je sice skoro stejný, ale citelně je znát absence Lenky Romanové, která je na mateřské dovolené. Chybí nám její důraz, střelba, osobnost," říká český trenér, který ME v Dánsku absolvoval coby asistent Jiřího Zerzáně.
 
"Velkou osobností v Dánsku byla také Petra Čumplová, tady se ale bohužel se špičkovou formou nepotkala," přidává další kamínek do mozaiky českého trápení. Zatímco v minulé sezoně byla Čumplová hvězdou německé bundesligy, dnes sice trénuje se Slavií, ale hraje jen v klubu regionální úrovně. "To se na výkonnosti může pochopitelně projevit."
 
I tak ale tým předváděl v některých pasážích zápasů s Koreou a Rakouskem dobrou házenou, bohužel však přišly i úseky plné hluchých míst. A v nich se rozhodovalo. "Hráčky musí absolvovat co nejvíc zápasů, které vyžadují koncentraci po celých šedesát minut," zná český kouč recept.
 
"Podle mě je proto nutné, aby nejlepší klubové týmy hrály evropské poháry, což se bohužel neděje. Hráčky musí být v  neustálém kontaktu s evropskou špičkou. Příprava na tento šampionát byla co se týče počtu  zápasů i kvality soupeřů dobrá, ovšem určité negativní návyky se velmi těžko odstraňují. Byly okamžiky, kdy si děvčata chtěla jakoby oddychnout. Ale není to problém kondiční, je to především záležitost koncentrace."
 
Další problém české ženské házené je dlouhodobý - nedostatek hráček mezinárodní úrovně. "Jejich počet je hodně omezený a může za to i skutečnost, že povědomí o tomto sportu není v naší republice v současné době na valné úrovni," tvrdí Krejčíř.
 
"Pro ilustraci. Učím na vysoké škole tělocvik a zhruba dvacet procent studentů v tělocvičně neví, jaké čáry jsou na házenou. To špatné povědomí se promítá jak v zájmu uchazečů o tento sport, tak v zájmu sponzorů. A bez nich dnes házenou na špičkové úrovni dělat nejde."Najdete na iDNES.czmobilní verze