Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Churavý je „plaché stvoření“, Verner zase bavič, ukázaly studentské filmy

Český sdruženář Pavel Churavý | foto: Reuters

25 2010
Sdruženář Pavel Churavý začínal jako kluk na oranžových umělohmotných lyžích, za které se styděl. Krasobruslaře Tomáše Vernera zase přitáhla k ledu láska z mateřské školy Štěpánka. A sjezdař Ondřej Bank je neuvěřitelný bordelář. V krátkých medailonech o sportovních hvězdách, jež připravili studenti středních škol na Liberecku, zaznívají celkem zajímavé informace.

Dvojice mladých amatérských filmařů natáčely s patrony Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF), který se v únoru uskuteční v Libereckém kraji.

"Kdo je Ondřej Bank?" ptají se studenti na ulici v úvodu snímku o předním českém lyžaři.

"Asi nějakej cyklista, ne?" zní bezelstná odpověď.

Právě dokument o Ondřeji Bankovi byl při středečním slavnostním vyhodnocení v libereckém hotelu Zlatý lev vyhlášen jako nejlepší počin soutěže "Na stopě patronům EYOWF 2011". Natočili jej Filip Ferbr a Vlastimil Barák z Gymnázia F. X. Šaldy Liberec.

"Spočítali jsme, že nás to stálo celkem šedesát hodin práce," prozradili autoři. Sestříhat čtyřhodinový materiál do čtyř minut byl pro studenty ten nejtěžší úkol.

Michal Novotný

Michal Novotný

Lukáš Bauer

Lukáš Bauer

V soutěži se představilo celkem osm filmů o tvářích zimní mládežnické olympiády. Druhé místo obsadil medailon Lukáše Bauera, třetí portrét snowboardisty Michala Novotného.

Studenti se při setkání se sportovními hvězdami někdy nestačili divit. Například zjistili, že jeden ze nejlepších světových sdruženářů Pavel Churavý je stydlivý. "Byl nervóznější než my. Přišlo mi, že se nás trošku bál. Je to velice plaché stvoření," všimla si Charlota Dědková z frýdlantského gymnázia.

Studenti natáčeli se sportovci na různých místech – na hřišti, v posilovně, doma, ale třeba i na nejvyšší výškové budově v Praze. Nejvstřícnější k nim byl asi krasobruslař Tomáš Verner, který je nechal pracovat celý den, na všech záběrech se jen usmívá a předvedl i taneček na suchu.

Tomáš Verner

Tomáš Verner

Tvůrcům jinak povedeného dokumentu se však nepovedlo sladit obraz se zvukem a technické problémy jejich šance na úspěch v soutěži zhatily.

Autorky snímku o běžci na lyžích Lukáši Bauerovi – samy aktivní lyžařky – měly naopak na povídání se slavným kolegou jen necelou půlhodinku. Bauer byl nemocný a neměl příliš náladu. "Škoda, že nám nedovolil natočit nic s rodinou," litovaly Monika Kvasničková a Petra Hynčicová.

Na otázku, co by vzkázali účastníkům mládežnické olympiády v Liberci, odpověděl nejoriginálněji snowboardista Michal Novotný. "Vyhrávat umí každej, ale opravdoví borci uměj i prohrávat."

Filmové dokumenty o sportovních hvězdách z dílny studentů budou k vidění na internetové stránce www.eyowf2011.cz.Najdete na iDNES.czmobilní verze