Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chtěli vidět florbalové finále, ale měli smůlu. Hala už praskala ve švech

Dušan Přívara se raduje z ligového titulu. Za ním mu aplauduje zaplněná hala na Letné | foto:  Michal Růžička, MAFRA

14 2010
Tisíce lidí uvnitř, desítky tísnící se v uličkách a další stovky před zamčenými dveřmi. Neobvyklý obrázek obrovského zájmu o florbal zažila hala pražské Sparty na Letné. Na rozhodující finále mezi Střešovicemi a Vítkovicemi se jich do arény vešlo jen něco málo přes 2300. Ti ostatní měli smůlu.

Takový zájem o jediné utkání stařičká hala na Letné zřejmě nepamatuje. Přestože do začátku rozhodujícího klání o florbalový titul zbývalo ještě více než třicet minut, aréna Sparty už byla narvaná k prasknutí.

Reklama na florbal. Sport, který je se svými 53 tisíci registrovanými hráči čtvrtým nejrozšířenějším sportem v Česku. A druhým mezi mládeží.

"Bylo to něco fantastického. Stejně jako ve Vítkovicích," poklonil se oběma táborům domácí kapitán Milan Fridrich. "Před takovou atmosférou se vždycky skvěle hraje. O to víc pak bolí porážka," souhlasil jeho vítkovický protějšek Pavel Brus po porážce 3:6.

Jenže spousta příznivců si brzy neměla kam sednout. "Támhle jsou ještě volná místa," zapojil se ještě před zápasem do zasedacího pořádku kouč domácích Jan Zahalka. "To jsem tady ještě nezažil, aby tu bylo tak našlapáno," nechápal.

Stejné vyvrcholení své ligové soutěže by si přál každý sport. Fanoušci drželi báječnou atmosféru po celých 60 minut. "Vítkovice, Vítkovice," ozývalo se zleva. "Tatran, Střešovice," burácel kotel zprava. Před úvodním buly oba tábory společně zpívaly státní hymnu.

RADOST. Florbalisté Tatranu Střešovice slaví mistrovský titulu 2009-2010

"Je to tu vynikající, ale bohužel se sem už skoro nevejdem," lamentoval Tomáš, jeden z příznivců domácích. "Vždyť mohli čekat tak velký zájem."

"Je to škoda, mohlo to být ještě lepší, kdyby to bylo ve větší hale," shodli se Radim s Petrem, kteří přicestovali z Ostravy.

Jenže, kde takovou větší arénu vzít?

"V Praze bychom potřebovali halu pro tři až pět tisíc lidí. Ale ta tu není. Buď je tu pro dva nebo pro sedmnáct tisíc," řekl iDNES.cz šéf střešovického klubu Martin Vaculík.

"Bohužel jsme naštvali pár set diváků, kteří zůstali před zamčenými dveřmi. A těm se chci omluvit," dodal s tím, že hala na Podvinném mlýně, kde se například hrálo první finále, má podobnou kapacitu. "Věděli jsme, že bude zájem a hala plná až po strop, ale jiná šance není."

Směřuje všechno k jednomu superfinále?

Vyřešila by obrovský zájem volba systém jednoho zápasu - tzv. superfinále? Tedy myšlenky, s níž koketuje šéf České florbalové unie?

"Ukazuje se, že divák chce vidět zápas, v němž se rozhodne. Je to pro něj nejatraktivnější. Pořád na tom pracujeme a chceme najít model, který by byl prospěšný jak pro florbal, tak oddíly i diváky," uvedl šéf ČFbU Filip Šuman. V úvahu pro takovýto zápas by připadala asi jen O2 Aréna. Nejprve finále ženské ligy, po nich muži.

"Jenže takový projekt v extrémní propagační kvalitě je o dvou milionech korun," doplnil nejpalčivější bod celého projektu.

Střešovicím se nápad jednoho zápasu zamlouvá. "Vždy jsem byl propagátorem této myšlenky, která velmi dobře funguje ve Švédsku," řekl Vaculík. "Pro diváky a televize by to bylo atraktivnější," přidal se kapitán Fridrich.

"Pokud by se naplnila velká aréna, byla by to skvělá reklama. A nám by to zase ušetřilo pár nervů, sil a času v práci," připomněl téměř třítýdenní soustředění na finálovou sérii.

"Jenže hrát v sérii je možná spravedlivější - nám třeba utekl hned ten první zápas," zasmál se Fridrich při vzpomínce na debakl 1:8.Najdete na iDNES.czmobilní verze