Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chtěla skočit z útesu, od sebevraždy ji zastavili maratonci. Od té doby běhá

ZATÍM PRVNÍ. Letošní Pražský maraton byl pro Irenu Ellis premiérou. - ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

1 2010
Dneska to udělám, řekla si jednoho dne. Vyrazila ke křídovým útesům Beachy Head, tam, co dole v hloubce 160 metrů šplouchá La Manche. Chtěla si vzít život, ukončit trápení. Už nemůžu dál! Na tomhle místě se to řeší jasně. A rychle. "Jenže jsem se nekoukla do kalendáře," povídala Irena Ellis. V tu dobu se tam zrovna běžel maraton.

"A já jsem jim přece nemohla ten závod pokazit," říkala. Otočila se a šla zase domů. I druhý pokus o sebevraždu nevyšel.

Tak odstartoval zásadní obrat jejího života. Začala svoje psychické problémy řešit, léčbou, medikamenty, vrátila se do normálu. "Ten maraton mi tak vlastně zachránil život," přiznala Ellis.

Možná jako poděkování běžcům se zanořila do jejich řad. Stala se jednou z deseti vybraných účastnic prvního ročníku PIM Women´s Challenge, programu, který má ženy přivést k běhu. Do posledního závodu z portfolia Prague International Marathon, zářijového Adidas Běhu pro ženy v rámci Tesco Grand Prix, už se, možná i po vzoru Ellis, přihlásila tisícovka žen.

"Já teď běhám pro život," povídala bývalá orientační běžkyně. "Den, který začnu výklusem, je uspořádanější a má pro mě větší smysl."

běžkyně Irena Ellis

Čtyři měsíce se připravovala na maratonskou štreku, podle tréninkových plánů od profesionála vybíhala na svůj ranní běh. A 9. května se na Staroměstském náměstí postavila na start Pražského maratonu.

Půlmaraton zvládla v pohodě. Třicet kilometrů? "To bylo jako zeď, ale překonala jsem to," vzpomíná na svoji premiéru. Až pak začalo trápení, musela přejít do chůze. Ale nezastavila.

Měla už velké zpoždění, začali před ní balit občerstvovačky, běžela mimo limit, jen pro sebe. "Potkala jsem jednoho Inda, už měl na krku účastnickou medaili a když mě viděl, fandil: Keep going! Nezastavuj!"

Do cíle se Ellis dostal po limitu, v čase 7:37 hodiny. Oficiálně tak ve výsledcích nefigurovala. "Ale dokončila jsem a o to mi šlo," radovala se. "Když to dokážu já, dokáže to každý."

Jejím (teď už ne tajným) přáním je účast ještě v jednom maratonu. Hádejte kterém...

"Když budu trénovat, chtěla bych jednou startovat na Beachy Head," přiznala. I když je to náročný závod, nahoru dolů, běžce bičuje studený vítr. "Byl by to symbolický návrat, poděkování tomu místu. Chci to udělat, tím by se uzavřela jedna kapitola."

V Praze se poběží o milion pro Krtka

Nepropásněte nejlepší noc v Praze, lákají pořadatelé z Prague International Marathon. Třetí z rodiny jejich běhů, večerní Tesco Grand Prix, proběhne 11. září ulicemi Starého města.

"Věříme, že bude pokračovat letošní trend nárůstu účasti jako u našeho půlmaratonu i maratonu," doufá Jiří Nečásek, marketingový ředitel PIM.

Silným mottem akcí PIMu je práce pro charitu. Součástí závodů proto bude i Tesco běh pro život na 3,8 kilometru, jehož účelem je získání peněz pro Nadační fond dětské onkologie Krtek. Letošním cílem je vybrat tři miliony korun pro nemocné děti, teď schází asi milion.

"Přála bych si, abychom jednou běželi pro radost, a ne pro život," pronesla patronka běhu, herečka Tereza Kostková. "Aby se jednou díky výzkumu, který Krtek podporuje, podařilo vyléčit sto procent dětí."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze