Chomutovský trenér: Máme se za čím otočit. Můžeme být na sebe hrdí

Chomutovský trenér Tomáš Eisner. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

12 2013
V nejvyšší basketbalové soutěži byli asi nejchudší, ale rozhodně ne nejhorší. I ve skromných podmínkách se chomutovští Levharti za dva roky v NBL dvakrát probili do předkola play-off, potřetí už se o postup pokoušet nebudou. Kvůli nedostatku peněz v soutěži končí.

"Je to smutné, že to takhle dopadlo. Ale můžeme být na sebe hrdí. Máme se za čím otočit," je pyšný na svůj tým chomutovský trenér Tomáš Eisner.

Proč se to stalo? Vypadl vám nějaký konkrétní partner?
Vyloženě konkrétní partner nevypadl, ale rok od roku bylo peněz méně. My jsme se měli nejlíp ještě v první lize, od postupu se rozpočty pořád snižovaly. Máme proto i nějaké menší závazky z loňska, řádově desítky tisíc. Není to velká suma, v dohledné době se splatí, ale nabalovalo by se to dál a valili bychom na sebe velký problém.

Takže paradoxně to začalo jít z kopce s Chomutovem už od postupu do NBL?
Nedá se říct, že by to vypadalo špatně už od postupu, jenže šli jsme výš a nepracovali s větším rozpočtem. Přitom jsme museli být víc profi. První liga se dělala poloamatérsky, to v NBL nešlo. Museli přijít o trochu lepší hráči, kteří měli o trochu větší nároky. A pořád jen přemýšleli, kde ušetřit. Nebyl ani masér, jen hala, trénink a nejnutnější zajištění hráčů.

Co bude konec NBL v Chomutově znamenat pro vás?
Je složité teď něco říkat, v pátek mám schůzku s manažerem a jsme předběžně domluvení, že budu pokračovat v klubu. Ale řeším ještě i jinou nabídku na trénování.

A k čemu se kloníte víc?
Ještě je to čerstvé, ale slíbil jsem Chomutovu, že tady budu trénovat, tak se spíš kloním k tomu. Převzal jsem naše týmy do patnácti a do sedmnácti let, měli bychom konsolidovat mládež, to je naše budoucnost.

Tomáš Eisner, trenér Chomutova

Jak jste přijal fakt, že Chomutov se do NBL nepřihlásí?
Konec je pro mě obrovské zklamání, beru Chomutov jako srdeční záležitost, můj druhý domov. Byl jsem u postupu, dva roky v NBL, kterou jsme nehráli vůbec špatně. Jsem tu pět šest let, moc lidí tu déle není. Mrzí mě to.

Může se Chomutov někdy vrátit?
Asi to bude běh na dlouhou trať, ale šance je vždy. Příklad je Brno, které taky skončilo a časem se vrátilo do NBL. Musí se ale na to najít prostředky. Navíc je o to složitější vracet se, když už tady hráče mít nebudete. A my si zřejmě v žádné mužské soutěži nezahrajeme, takže tým se rozpadne.

Zkoušeli jste ještě na poslední chvíli přesvědčit město, aby pomohlo. Proč to nevyšlo?
Manažer byl u primátora, kde mu oznamoval, že ten problém existuje. Bavili se o pomoci, ale primátor nemůže sám ze dne na den rozhodnout. A my jsme se nechtěli řítit do něčeho, co bychom nedokázali finančně zvládnout. Nebylo by to fér vůči soutěži ani partnerům, kdybychom odstartovali něco, co by mohlo skončit velkým problémem a dluhy.

Jak hodnotíte ty dva roky v NBL?
Byly to obrovské zkušenosti i zážitky. Dostali jsme do nejvyšší soutěže, kterou jsme zvládali důstojně, dobře jsme reprezentovali město. Dvakrát jsme byli v předkole play-off, letos jsme v něm dokonce vyhráli zápas. Budu na to vždy rád vzpomínat, tým má u mě velký respekt. První rok jsme šli do NBL s kádrem, který tu soutěž moc neznal, ale odepisovaní matadoři Sucharda se Staňkem nás odtáhli. Mám z toho zážitky, které se vám vryjí do paměti.

Tomáš Eisner, trenér Chomutova

Děčín měl problémy, teď vy ještě větší. Proč basketbal zažívá takový úpadek?
Je to asi tou dnešní dobou, peněz moc není, dotýká se to více sportů. Pomalu to spěje k tomu, že tady budou jen poloprofesionální podmínky. V házené a ve volejbale už to tak funguje. Nechci být špatný prorok, ale podobně to dopadne asi i s basketem. I když to samozřejmě bude na úkor kvality.

Máte vést mládež v Chomutově, ale jak tady chcete hráče udržet, když nebudete mít dospělý tým? A co s nimi, až v mládeži skončí?
Není to samozřejmě ideální stav, já sám do poslední chvíle doufal, že se bude NBL hrát. Nedokázal jsem si představit, že to skončí. Teď se o tom musíme pobavit, do budoucna budeme muset asi nějaký dospělý tým postavit. Už proto, aby měli ti naši mladí kam jít, až skončí v dorostu. Ti kluci, co jim je teď patnáct šestnáct vypadají docela dobře. Byla by škoda, kdybychom je tady neudrželi.

Už jste mluvil s vašimi hráči o tom, že NBL v Chomutově končí?
Obvolal jsem všechny, někteří to zvedli, jiní jsou asi na dovolené. Překvapení zase až tak nebyli, spekulovalo se o tom už déle. Ale všichni byli zklamaní, mají taky vřelý vztah ke klubu.I když neměli podepsané smlouvy, měli jsme jejich ústní souhlasy a nikdo dohodu neporušil. Přitom o všechny se zajímaly jiné kluby, oni ale upřednostňovali Chomutov. Jinde dostávali lepší nabídky, ale byli ochotni pracovat v horších podmínkách. To oceňuju, v dnešní době to moc normální už není. O to větší je to zklamání.

Sáhnou teď po nich jiné kluby?
Strach o ně nemám, jsou to dobří hráči, ukázali, že na NBL mají. Honomichl, Pecka a Žampach měli tvořit základ pro příští ročník, pak Bašta, Halada, Staněk. S touto šesticí jsme počítali, k nim jsme chtěli sehnat dva cizince. Ale to je teď všechno pryč.Nejčtenější

Sparta - Boleslav 4:1, tři góly do půle a domácí měli v dohrávce klid

Fotbalisté Sparty se radují z gólu v zápase s Mladou Boleslaví.

Sparťanští fotbalisté si Slavii a Plzeň už dál odskočit nenechali. Po dvou porážkách venku zabrali,...

Berbr lidem slouží jako berlička, tvrdí šéf českého fotbalu Malík

Nový šéf českého fotbalu Martin Malík v Rozstřelu

Během deseti měsíců ve funkci si moc klidu neužil. A v posledních týdnech už vůbec ne. Nejdřív...Rutta, rozhodčí, Kämpf, gól. Po kuriózní akci rozsekal brankář hůl

David Kämpf (64) oslavuje se spoluhráči z Chicaga svůj gól.

VIDEO Byla to jedna z nejkurióznějších tref letošní NHL. A hlavní úlohy si při ní vystřihli dva čeští...

Jasné výhry Jablonce i Sparty, na čele tabulky po boji odskočila Slavia

Oscar Murphy Dorley z Liberce (vlevo) stíhá Ibrahima Traorého ze Slavie.

VIDEO Využili zaváhání fotbalistů Plzně na Bohemians a na prvním místě tabulky odskočili na rozdíl dvou...

PONEDĚLNÍK: Pane Berbre, odstupte jako chlap

Roman Berbr na tiskové konferenci po mimořádném zasedání výkonného výboru FAČR

Chtěl bych psát o mimořádném výkonu fotbalového Jablonce v čele s Michalem Trávníkem, kouzelné...

Další z rubriky

Děčínští basketbalisté ukončili v NBL neporazitelnost Pardubic

Děčínský trenér Pavel Budínský koučuje pivota Pavla Grunta.

Pardubičtí basketbalisté po čtyřech předchozích výhrách okusili v předehrávce 7. kola poprvé...

Rozhodly doskok a protiútoky, soudí Kohout po první prohře Pardubic

Pardubický trenér Levell Sanders hovoří ke svým svěřenců.

Po předchozích čtyřech výhrách v řadě se v pátém případě museli před svým soupeřem sklonit....

Slezané si zas troufají na favorita. Přijede vítěz NBA a možná i Čech

Austin Daye tleská fanouškům Benátek.

VIDEO Opavští basketbalisté sní o tom, že v Lize mistrů způsobí další překvapení. Po úvodní výhře nad...Najdete na iDNES.cz