Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po trestu další nález. Rival Tallent nevěří, že Schwazer nedopoval

Alex Schwazer na mistrovství světa družstev v chůzi v Římě. | foto: Reuters

23 2016
Po vypršení dopingového trestu se Alex Schwazer vrátil přesvědčivým vítězstvím a doufal: Všechno zlé je pryč, začíná nová kapitola. Jenže vzápětí se nad italským chodcem znovu vynořil stín podezření. A jeho rival - olympijský šampion z Londýna Jared Tallent - ani v nejmenším nevěří Italově tvrzení, že za jeho novým pozitivním dopingovým testem stojí sabotáž.

Opakovaná kontrola vzorku odebraného na začátku ledna, kterou laboratoř provedla poté, co se vítěz OH z Pekingu Schwazer v květnu kvalifikoval na hry do Ria de Janeiro, ukázala stopy neupřesněné zakázané látky.

Italská atletická federace listu Gazetta dello Sport potvrdila, že dostala vyrozumění o nestandardním výsledku testu. Schwazerův právník nicméně označil informace listu za „nepravdivé a neuvěřitelné“ a pohrozil žalobou.

22.června 2016 v 18:44, příspěvek archivován: 23.června 2016 v 11:54

Last time Schwazer held a press conference he lied and told made up stories. Why would anyone believe him this time? #banschwazer

Tallent má ovšem jasno. „Naposledy, když Schwazer svolal tiskovou konferenci, tak lhal a vykládal výmysly. Proč by mu měl někdo věřit teď,“ uvedl na twitteru Australan, jenž své zlato z Londýna získal až letos v březnu poté, co CAS potvrdil diskvalifikaci a trest pro dopujícího ruského vítěze Sergeje Kirďapkina. Svůj příspěvek doplnil hash-tagem ‚#banschwazer‘.

Pykala i Kostnerová

Jedenatřicetiletý Alex Schwazer se k prvnímu dopingovému nálezu přiznal. Na jeho aféru doplatila i Schwazerova nyní již bývalá přítelkyně Carolina Kostnerová. Pětinásobná mistryně Evropy v krasobruslení dostala distanc na 21 měsíců za to, že o atletově dopingu věděla a pomáhala mu vyhýbat se kontrolám. Trest jí vypršel na začátku tohoto roku.

Schwazer porazil Tallenta v olympijském závodu v Pekingu, před obhajobou titulu v roce 2012 měl ale pozitivní test na EPO. Dostal trest na tři a půl roku, který mu byl vloni o šest měsíců s tříměsíční podmínkou prodloužen za vyhýbání se dopingovým kontrolám.

Při svém prvním startu po trestu na květnovém mistrovství světa družstev v Římě zvítězil právě před Tallentem a kvalifikoval se do Ria. Následný opakovaný test vzorku odebraného v lednu ale odhalil přítomnost steroidů a Australan, jenž s návratem Schwazera k závodům už dříve nesouhlasil, tak nejspíš zpětně získá další zlato.

Autoři: ,


Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze