Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chci atraktivnější box, říká Masný

27 2006
Ostrava - Před opavským fitcentrem Bavaria parkoval včera ráno černý hummer. Neklamné znamení toho, že podnikatel Radim Masný pracuje na jednom ze svých tří letošních předsevzetí. "Chci do voleb shodit dvacet kilo, chci doskočit do Senátu a taky chci něco udělat s evropským boxem. A to se mi daří," prohlásil muž, který se na nedávném mimořádném kongresu v Praze stal viceprezidentem Evropské asociace amatérského boxu (EABA).

Jak se vám povedlo dostat ten kongres do Prahy?
Svými názory jsem při diskusi přesvědčil prezidenta ruského boxerského svazu Eduarda Husajnova. Praha je ideální z hlediska dostupnosti, z hlediska oblíbenosti. Jen byl problém dostat do Prahy dost účastníků, protože v EABA bojovaly mezi sebou o moc dvě skupiny. Nakonec jsme dostali do Prahy dostatečný počet 26 zemí. Vlastně jsem objížděl Evropu a postupně jednal s různými prezidenty boxerských asociací, aby přijeli.

Proč jste usiloval o ten kongres?
Teď už se můžu podívat klidným rovným pohledem na všechny kluky z Česka, co boxují. Hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl vstoupit do evropské sportovní diplomacie, byl neúspěch našich borců v Pule na evropském šampionátu před olympiádou v Aténách. Naši kluci tam ve vyhraných zápasech vinou rozhodčích prohráli. Tehdy jsem řekl, že jediná cesta je, aby někdo z českých funkcionářů byl uvnitř EABA.

To se vám povedlo.
Pro český sport je velice dobrá pozice mít viceprezidenta v boxerské asociaci, protože je to velká asociace. Ale nesmíme to brát jako pozici dlouhodobou. Nové vedení EABA rozhodlo, že volbu zopakujeme na řádném kongresu, který by měl být v červnu v Moskvě. Tam už by měla přijet kompletní Evropa. Chceme ji totiž sjednotit. To, jestli projdu, nebo ne, je otázka další. Ale myslím, že mám velkou šanci.

Co ten post znamená pro vás osobně?
Nemyslím si, že po Česku běhá spoustu viceprezidentů významného sportovního svazu. Je to pro mě pocta. I to, že jsem prezident českého svazu je určitá čest, ale být viceprezidentem evropského svazu, notabene být tak blízko ke světovému svazu, to je úspěch.

Chcete zůstat v čele českého boxu?
Mohl bych si podržet i post českého prezidenta, pokud bych byl zvolen, jako že asi ano, ale mám určitý plán na výměnu své osobnosti. Znám dva české vlivné podnikatele, kteří mají rádi box a kteří by možná i byli rádi prezidenty českého boxu, takže jsem jim tu funkci za podporu českého boxu nabídl.

Jak chcete z titulu své funkce pomoci boxu?
V evropském boxu chceme splnit to, co jsme deklarovali. Tedy absolutní změnu pravidel tak, aby rozhodoval hlavně ringový rozhodčí. Chceme, aby se ztratilo nesmyslné bodování. A amatérští boxeři by měli boxovat bez přileb. Dnes už jsou velice kvalitní materiály, velice kvalitní rukavice. Zápasy by měly být na tři kola po třech minutách, ať je to zajímavější. Box tak lépe vypadá. Je to můj osobní názor, který mají i jiní pánové z evropského boxu, takže se ho budu snažit prosazovat.

Samozřejmě budu dbát na to, aby bylo vidět, že si Čechy hlídám. Kdybych byl viceprezidentem EABA dříve, tak takoví boxeři, jako jsou Kraj a Adámek, kteří už přešli k profesionálům, byli stoprocentně na aténské olympiádě. A měli by medaili! A z českého boxu chci udělat atraktivní sport. Vezměte si třeba Prostějov nebo Ústí nad Labem. Stačí jeden dva zápasy zaboxovat dobře a na třetí zápas už máte narvanou halu. Prostě čím větší kvalita, tím lépe.

To znamená, že chcete v Česku ukázat špičkový box? Třeba mistrovství světa?
To bude moje obrovská snaha. Minimálně mistrovství Evropy bych sem rád dostal. Nejpěknější by bylo asi v Praze, ale dovedu si ho představit tady v Opavě. Máme tu pěknou halu. Prostě jsem Opavan... (smích) Ale EABA určitě bude upřednostňovat Prahu. Ovšem když mohlo být mistrovství Evropy v Pule v Chorvatsku, proč by to nemohlo být v Opavě, když jsou to stejně velká města?

Jediný problém je v tom, že Pula je turistické město, takže je tam spousta hotelů. To je tady trošku problém. Ubytování by mohlo být v Ostravě, ale to by tam rovnou mohl být celý šampionát. Ale proč má Opavák jako já pomáhat Ostravě, že... (smích)

Mnoho lidí vás vidí jako kontroverzního podnikatele. Nemáte strach z toho, že budou říkat, že to děláte pro peníze?
Nejdřív mi musíte vysvětlit, co to je kontroverzní. Psalo se o mě, že jsem někde něco vytuneloval, a pak se ukázalo, že nevytuneloval. Jak už jsem kdysi řekl, všude jinde ve světě jsem vážený občan a jenom doma v Opavě zločinec. Podívejte, každé dění na světě provází peníze. Třeba když chcete udělat úspěšný hokejový tým, musíte tam dát peníze.

Mě se líbí, že pro všechny jsem kontroverzní a já nevím ještě jaký. Ale všiml si někdo, že po mě nikdy nezůstaly nikde žádné dluhy? Že mám všechno zaplaceno, že jsem bankám všechno vrátil, že jsem provozoval hokejový tým a nejsem zavřený, že jsem prezident českého svazu boxu a nejsem zavřený a dneska jsem viceprezidentem evropského boxu? Tak kdo je lepší? Já, nebo ti, kdo mě kritizují? Ať to kdokoliv dokáže, zopakuje to, co já. Ale mě se líbí, že o mě říkají, že jsem kontroverzní.

V Česku už je to synonymum mého jména. Ale určitě jsem nikoho nezabil, nic jsem neukradl, nejsem trestně stíhán. Nejsem zloděj. Pro box jsem odvedl obrovský kus práce a je třeba zdůraznit, že za to nejsou žádné peníze. Společenská prestiž ano, to určitě. Řekl mi to i Husajnov, že jako viceprezident evropského svazu boxu jsem v zemích bývalého Sovětského svazu možná více než český ministr, protože tam tím žijou.

Proč jste se upnul zrovna na box?
Kdysi jsem boxoval a srdcem jsem boxer. Hokej jsem kdysi začal dělat, protože jsem si myslel, že to Opava potřebuje. Do funkcionaření v boxu mě ukecali dva vynikající kamarádi, bývalí výborní českoslovenští boxeři Láďa Resl a Jarda Brožek.

Před lety jsme založili česko-slovenskou interligu, rozjeli ji a já se stáhl. Za dva roky za mnou znovu přišli, že všechno, co jsem postavil, je zase v díře a ať se vrátím. Tak jsem se vrátil, chtěl jsem znovu vytvořit nové struktury českého boxu, ale už ne v československých hranicích. Chtěl jsem udělat kvalitní českou ligu, jenže jsem dvakrát prohrál hlasování o typ této soutěže. Tak jsem se naštval a řekl, že končím.

Proto se před letošní sezonou stěhoval opavský extraligový box do Ostravy?
Prostě jsem prohlásil, že když něco platím, tak to tlačím. A jelikož nesouhlasili s tím, abych vytvořil tvrdou a dobrou soutěž, tak jsem řekl, že u toho být nemusím. Jenže pak mi blesklo hlavou, že by se to dalo vzít v evropském kontextu. A zbytek už znáte.
Během půl roku se to povedlo.

Z Opavy ale nezmizel jen box. Upadl hokej, fotbal...
Je to jeden velký průšvih. A je to především průšvih politický. Prostě stávající politická garnitura to absolutně nezvládla. Opavský sport je v úpadku a to je humus. A příklady? Když jsem tu provozoval hokejovou extraligu, vyjednával jsem s městem úpravu haly. Vysvětloval jsem jim, ať spravíme halu s rozpočtem 130 milionů. Nakonec jsme postavili víceúčelovou halu za 280 milionů, která je na neznámém místě, nevedou k ní komunikace a často je prázdná. Když jsem chtěl vstoupit do fotbalu, řekl jsem městu, že jediná cesta je konkurz, protože tam bylo 60 milionů dluhů.

Mohla by se tu hrát druhá liga. Město ale konkurz stáhlo. Nezapsalo ani klub do soutěže, takže je tu krajský přebor a ty dluhy jsou tam stále. Město se sice tváří jako spasitel, ale nespasilo vůbec nic, protože ty dluhy jednou stejně někdo musí zaplatit. A není pravda, že to rozkradli Ukrajinci. Všechny smlouvy jsem měl. Vezmete smlouvu a čtete: člen fotbalového klubu a zastupitel města podepisuje na straně jedné a městský funkcionář, ten stejný, podepisuje na druhé straně. Pokud to není trestný čin, což já nebudu zvažovat, protože to není moje povinnost, minimálně je to neetické. No je to pomoc fotbalu, když půjčíte milion a vezmete si milion tři sta? To je dušení fotbalu. A tohle byl opavský fotbal.

A dopadlo to tak, že je v krajském přeboru. Říkal jsem: Dobře, dejte mi ten krajský přebor. Vy to stejně nemůžete zvládnout. Prostě nemůžete, jste svázaní. Politické rozhodnutí je, že Masnému to neprodají. Všichni se totiž bojí senátorských voleb. Oni ale nevědí, že jim to stejně otřískám o hlavu. V pravou chvíli, až na věc přijde, vytáhnu všechny papíry.Vezmu je, vylepím a řeknu – chlapi , tak tohle je ten váš fotbal. A v hokeji je to to samé. Když jsem odešel, tak s velkou pompou přitáhli první ligu, nacpali do ní pětadvacet milionů. Kdyby ty miliony, co město prošustrovalo v hokeji, dávalo pravidelně do extraligy a opravilo za ně halu, tak se tu dodneška hraje extraliga. Měli jsme tu i basketbal, ale ten taky neudrželi. Zůstal nám tu jenom volejbal. Takhle to řeknu. Politici to zmagořili, jak mohli.

Mluvil jste o hokeji. Sledujete svého syna, který chytá první ligu v Havířově?
Sleduju. Dařilo se jim lépe, kádr by potřeboval lehce posílit, ale nejsou peníze ani ambice na postup, takže jsou tam, kde jsou. Jenom je mi trochu líto, že z Radka udělali brankáře na zápasy venku. On by se chtěl představit v bráně také v Havířově, aby i tam mohl fanouškům dokázat, že umí chytat. Ale to je věcí trenéra, do toho já nemůžu zasahovat.

V žádném případě to není tak, jak všichni vykládají. Lidi nejsou schopni pochopit, že hokej je tak drahý sport, že nemám důvod někam cpát pět nebo deset milionů, aby si kluk zachytal. To mu radši rovnou dám dva miliony, aby si našel nějakého koníčka. Ale Havířov je to samé jako Opava. Kdyby město dalo 40 milionů z miliardového rozpočtu – to fakt nic není – mohla tam být extraliga. Být městem, přinutím technické služby, všechny městské podniky, ať přispějí na to, aby se lidi mohli bavit. Je otázka, jestli to lidi pochopí.Témata: box, Opava, Ostrava, Podnikatel
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze