Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete mě trestat? Pak radši skončím, naznačil Contador

Alberto Contador na Tour de France | foto: AP

27 2010
Dvouletý distanc za doping, ztráta titulu z Tour a navěky znamení hany. To je hrozba, proti níž 27letý cyklista Contador bojuje.

Malé množství zakázaného clenbuterolu, nalezené v jeho těle o druhém volném dni Tour de France, spustilo lavinu argumentů a protiargumentů. "Obvinění je směšné. Celá epizoda mě zdiskreditovala," hájil se nyní v rozhovoru pro španělskou televizi TVE. To se ještě držel.

"Ani na vteřinu jsem nepochyboval o své nevině. Nic zakázaného jsem nedělal. Nikdy!"

Potom se ho zeptali, zda skutečně uvažuje o ukončení kariéry. Najednou začal zadržovat slzy. "Je ještě brzy to říci, ale..." Zarazil se. Jeho hlas přeskakoval. "Nemohu říci s určitostí... že budu jezdit dál."

Německý list Welt už předtím v titulku hlásal, že se "smyčka kolem Contadorova krku utahuje". Světová antidopingová agentura WADA nepřijala jeho tvrzení, že clenbuterol pronikl do moči ze zkaženého hovězího, zakoupeného ve španělském pohraničním městě Irun.

Inspektoři WADA nechali otestovat hovězí v obchodě, kde ho Contadorův známý údajně koupil, ale nezjistili žádné stopy clenbuterolu.

Stejně tak v mase testovaném na místních jatkách. Mezinárodní cyklistická unie UCI 8. listopadu vyzvala Španělskou cyklistickou federaci, aby přistoupila k řešení případu. Včera se Contador dostavil na první slyšení k disciplinární komisi.

V rozhovoru pro TVE obvinil stáj Astana z nedostatku podpory poté, co bylo oznámeno, že neprošel antidopingovým testem. "Za poslední tři roky jsem ze sebe v každém závodě za Astanu vydal vše. Ale nebylo pro mě žádným překvapením, že se za mě odmítla postavit."

Což si nenechal líbit Alexander Vinokurov, vládce Astany. "Doufám, že Contador nebude diskvalifikován a zůstane mu žlutý dres," řekl pro server astanafans.com. "Nikdo totiž nepotřebuje Contadorovu diskvalifikaci. Ani my v Astaně, ani cyklistika, ani Tour, ani UCI. Ale těžko mohu tu při soudit, když neznám všechny detaily případu."

Popřel, že by mezi ním a Contadorem vznikly během Tour vážnější rozepře, když Španěl svým útokem zmařil Kazachovo úsilí o vítězný únik ve 12. etapě. Následujícího dne potom vyhrál Vinokurov etapu do Revelu. Přesto za svůj vrchol sezony považuje triumf na jarní klasice Lutych – Bastogne – Lutych.

"Ten přišel, když jsemmusel snášet kritiku. Mnozí nebyli rádi, že mě vidí zpět v pelotonu. Obtížně jsem vysvětloval reportérům, že toto je nový Vinokurov a žemumohou věřit," vzpomínal na návrat po vlastním dopingovém trestu.

Od Contadora, jenž Astanu opustil, stáčí svoji pozornost k Romanu Kreuzigerovi. "Může vyhrát Giro nebo minimálně skončit na pódiu," říká Vinokurov. On sám myslí na pódium při Tour. "Kdybych letos nepomáhal Contadorovi, mohl jsem bojovat s Meňšovem o 3. místo. Vždycky je šance.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze