Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete hrát hřiště jako na majoru? Připravte si balík peněz!

Jamkoviště na golfovém hřišti Pebble Beach | foto: AP

27 2010
Rok 2010 se do golfové historie zapíše – mimo jiné - také tím, že se poprvé v historii tři ze čtyř major turnajů budou konat na veřejnosti přístupných hřištích. Jedinou výjimkou je pochopitelně striktně privátní Augusta National Golf Club.

Ale nenechme se mýlit – "veřejně přístupná" hřiště ještě zdaleka neznamená, že jejich návštěva bude levná.

US Masters – Augusta National Golf Club, Georgia, USA

Toto hřiště je privátní a zahrát si na něm může prakticky jen několik vyvolených. Obyčejný smrtelník se na zdejší fairwaje a greeny stěží dostane i jako divák. O hře ani nemluvě... Takže sen o golfu mezi azalkami a magnóliemi si můžeme nechat opravdu jen zdát.

Augusta National - údržba golfového hřiště.

Augusta National - údržba golfového hřiště.

Turnaj US Masters se zde hraje pravidelně každý rok na začátku dubna. Je nejmladším majorem (hraje se od roku 1934) a vítěz turnaje dostává známé zelené sako.

US Open – Pebble Beach Golf Course, Kalifornie, USA

Jedno z nejkrásnějších hřišť na světě leží na Monterejském poloostrově přímo u břehů Tichého oceánu. Je sice přístupné všem golfistům, ale připravte se na velmi drahou záležitost.

Poplatek za hru (greenfee) je 495 dolarů a to zdaleka není vše. Podmínkou nutnou k tomu, abyste si mohli zahrát, je dvoudenní pobyt v místním hotelu. Ceník začíná na 600 dolarech za noc. To znamená, že hra na veřejném Pebble Beach Golf Course je většině veřejnosti na hony vzdálena.

Pebble Beach, útes

Pebble Beach, útes

Na Pebble Beach Golf Course se hrálo US Open již čtyřikrát (v roce 1977 se zde hrál také major PGA Championship). A vítězila zde velmi slavná jména: Jack Nicklaus, Tom Watson, Tom Kite, Tiger Woods.

The Open Golf Championship – Old Course St.Andrews, Skotsko

Mekka golfu... Domov golfu... To jsou přízviska, která se dávají historickému místu – St.Andrews. Takže je celkem pochopitelné, že většina golfových nadšenců si aspoň jednou za život chce zahrát na zdejších 600 let starých fairwajích a greenech.

I tady na zájemce čekají rozličné podmínky. Jedna z nich je nutnost vstoupit do losování o přidělení možnosti hrát. Vylosovaný šťastlivec si připraví 130 liber za greenfee, přihodí 50 za kedíka a vyrazí na procházku golfovou historií.

Klubovna historického St. Andrews - "Home of golf".

Klubovna historického St. Andrews - "Home of golf".

Aby byl zážitek dokonalý, můžete se ubytovat v některém z přilehlých hotelů – například Old Course Hotel (u 17. jamky) nabízí pokoje od necelých 400 liber za noc.

Britský The Open je nejstarším majorem na světě, jehož první klání se odehrálo v roce 1860 (Prestwick GC). Na Old Course v St.Andrews se hrálo již sedmadvacetkrát a posledním vítězem z roku 2005 je Tiger Woods.

PGA Championship – Whistling Straits, Wisconsin, USA

Straits Course není mezi nejlepšími golfovými resorty na světě žádným nováčkem a tomu, že se zde už hrálo několik důležitých klání, odpovídá i cena – 340 dolarů. Ovšem k tomu ještě musíte vzít kedíka za 60 dolarů a nezapomenout na "spropitné", asi 35 dolarů. Suma sumárum – 435 dolarů za hru na veřejném hřišti.

Golfové hřiště ve Whistling Straits.

Golfové hřiště ve Whistling Straits.

PGA Championship má také dlouhou historii, když první turnaj se konal v roce 1916. Nad jeho přípravou dohlíží Americká profesionální golfová asociace. Vítěz turnaje dostává tzv. Wanamakerův pohár.Najdete na iDNES.czmobilní verze