Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme zlato, žertuje trenér Olympu před sezonou. Na medaili ale pomýšlí

Hráčky PVK Olymp Praha se radují z vítězství ve finále volejbalové ligy žen proti SK UP Olomouc | foto: ČTK

9 2009
Cíl pro sezonu? "Zlato!" vyhrkne trenér volejbalistek Olympu Praha Stanislav Mitáč. Pak se ale rozesměje. I on ví, že Prostějov v extralize stěží najde sobě rovného. Vzápětí proto dodá: "Logika předchozích úspěchů nám velí klást si cíle medailové. Bude to těžké, ale na cenný kov chceme dosáhnout."

Nač si Olymp může v extralize troufnout, to naznačí už první kolo. V sobotu 10. října Pražanky hostí loňské finalistky z KP Brno. A oba týmy letos chtějí útočit na pomyslné stupně vítězek.

"Přímo tohle utkání by mohlo ukázat ambice obou týmů," souhlasí trenér Mitáč. "Brnu se letos rozpadla základní sestava. Musejí vsadit na svoje úspěšné juniorské reprezentantky," dodává.

Něčím podobným si prošel Olymp už po sezoně 2007/08, kdy tým vybojoval titul. "Nás postihl konec slavné éry. Odešly Havlíčková, Háječková, Chroustovská, Duspivová nebo Kočiová," připomíná Mitáč.

Olymp praha

PŘÍCHODY

Jana Setínková
z juniorek

Veronika Suchoňová
z juniorek

Denisa Jurčenková
ze Střešovic.

Sylvie Míčková
z Přerova

ODCHODY

Jana Brejchová
mateřská dovolená

Michaela Kvapilová
do USA

Laura Bonnerová
do Francie

Ani po minulé sezoně, kterou Mitáč nazývá startovací, ale nezůstal kádr pohromadě. Trenér lituje především ztráty Jany Brejchové, která si vybírá mateřskou pauzu, "V bezmála třiceti letech má zkušenosti z reprezentace i nejvyšší francouzské soutěže," vypočítává lodivod Olympu důvody, proč mu bude jeho kapitánka scházet.

"Další nepříjemností je odchod Míši Kvapilové, protože to je talent s velkou skokanskou dispozicí. Bude-li se volejbalu věnovat víc než studiu, vyroste z ní dobrá hráčka," říká Mitáč na adresu smečařky, která odešla na vysokou školu do Spojených států.

Kromě těchto hráček tak bude postrádat i Lauru Bonnerovou, jež zamířila do druhé francouzské ligy. Už v průběhu minulé sezony z týmu pro zranění vypadla Aneta Pyšková.

A příchody? "Protože je náš chov je dlouhodobě dobrý, sáhli jsme do vlastních zásob a do kádru zařadili Janu Setínkovou s Veronikou Suchoňovou. Z hostování ve Střešovicích se vrací Denisa Jurčenková. V tomto týdnu k nám přišla z Přerova ještě Sylvie Míčková, která v Praze studuje práva."

Žádná z nových hráček ale nedostala nálepku velké posily. "My se hlavně musíme spolehnout na ty volejbalistky, které jsme už loni začali zasvěcovat do tajů základní sestavy," naznačuje Mitáč, které z hráček dostanou nejvíc šancí.

S přípravným obdobím vyhlásil Mitáč spokojenost. "Zranila se nám sice Anetka Nejmanová, ostatní hráčky ale prošly přípravou ve zdraví."

Olymp stihl odehrát hned čtyři předligové turnaje. Na tom posledním, domácím Mizuno Cupu, vyválčily Pražanky třetí místo, když v semifinále nestačily 1:3 na Frýdek-Místek a poté přehrály svého vršovického rivala Slavii 3:2.

V těchto zápasech se Olymp ještě musel obejít bez blokařky Anny Kallistové, která se mezitím vrátila z evropského šampionátu. "Teprve teď ji zapracováváme. Musíme jí do týmu vpravit takovým rychlokursem," pokrčí Mitáč rameny.

Z Polska Kallistová přivezla týmový neúspěch v podobě desátého místa. Turnaj však odehrála v základní sestavě. "A já musím říct, že se mi líbila. Svojí roli středové hráčky splnila. S úkolem nahradit zraněnou kapitánku Katku Buckovou se vypořádala se ctí," glosuje Mitáč mezinárodní výkony své svěřenkyně.

Prostějov? není šance ho ohrozit, přiznává Mitáč

Prostějov, to je největší favorit české extraligy. Možná suverén do několika příštích let. Trenér Olympu Stanislav Mitáč ho dokonce přirovnává k basketbalistkám Gambrinusu Brno. Také ony dlouho braly českou soutěž hlavně jako přípravu na evropský pohár. 

"Není šance Prostějov ohrozit. Je to kapitola sama pro sebe. Ale to nevadí. Já jsem rád, že tu takový silný mančaft může být. Ty naše mláďátka se aspoň můžou podívat na reprezentantky," tvrdí kouč Olympu.

Přestože prostějovskému projektu přeje, nalezne Mitáč jedno "Ale": "Je tam málo českých reprezentantek. Ze současného kádru vlastně jen Markéta Tomanová. Přál bych si, aby jich tam bylo víc, třeba pět. Aby hrály Ligu mistryň, měly hodně peněz a dobře trénovaly. Bylo by to dobré pro národní tým," doplňuje.


Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze