Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chceme Němce, změníme řády. Světová házenkářská ostuda se stupňuje

Podezření, že pravidla byla změněna přesně Němcům na míru, je čím dál silnější. | foto: Reuters

18 2014
Až se v neděli rozlosuje mistrovství světa v házené, bude to tak trochu hořký ceremoniál. Kvůli Němcům, narychlo dosazeným místo málo významné Austrálie, se měnila pravidla. Skandál v házené opět zesílil.

Stačí být dostatečně důležitý, aby se před vámi automaticky otevírala účast na největších turnajích? Nebo jinak: jsou peníze podstatnější než sportovní výkony? Tohle řeší světová házená.

A není to pro ni vůbec příjemná debata. Zástupci 24 účastníků se ode dneška sjíždějí do Dauhá, kde se v neděli večer rozlosuje světový šampionát. A nechybí ani výprava Německa - země, jež oficiálně „postoupila“ teprve minulý týden.

Až tehdy Mezinárodní házenkářská federace IHF vyřadila bezvýznamnou Austrálii (oficiálně kvůli tomu, že Oceánie nemá konfederaci) a na její místo poslala Němce.

Už tak podivný případ, v němž očividně jde o důležitost německého trhu, má ještě větší pachuť. Němci totiž postoupili na základě upraveného pravidla, podle něhož divokou kartu dostává nejlépe postavený tým z posledního MS, který se tentokrát nekvalifikoval.

Netransparentní a pochybné, zní z českého svazu

Od pátku bude za českou házenou v Kataru vyhlížet los mistrovství světa. A čeká, že se v Dauhá bude řešit i podivný případ Německa. „Na image házené to má bezprostřední vliv,“ říká Radek Bendl, generální sekretář svazu.

Jaké je vlastně české stanovisko?
Podle našeho vnímání se rozhodně nejedná o standardní proces. Austrálie odehrála vítězně kvalifikaci a byla vyřazena přinejmenším z pochybných důvodů. Navíc byl jako první náhradník podle jasných pravidel určen Island.

Jak celému případu rozumět?
Chápu politický rozměr. Jde o víc než o účast Němců na mistrovství světa, je tu širší rozměr v souvislosti s olympiádou. Ale i tak je podle nás vše velmi netransparentní.

O co jde v případě olympiády? A proč je Německo pro světovou házenou tak důležité?
Německo je největší trh co do mediálního zásahu i financí, které se kolem házené točí. Jeho vliv je obrovský. Nepostoupilo na další velkou akci po sobě a silně mu hrozila neúčast na hrách v Riu v roce 2016.

A šéf házené Moustafa po Londýně říkal, jak chyběli diváci z Německa a jak může být ohrožena olympijská budoucnost házené...
Kuriózní je už to, že i když Němci prošli na mistrovství, jsou ve vyjádřeních velmi opatrní. Místo nějaké euforie zní kritika i od nich.

„Změna pravidla byla podle IHF provedena 30. května. Jenže členové Rady IHF nám potvrdili, že v ten den se žádné zasedání nekonalo,“ stojí v protestním dopise házenkářského svazu Islandu. „Je jasné, že vše mohlo být schváleno až 8. července.“

Skoro měsíc po skončení barážových zápasů. V době, kdy už bylo jasné, kdo se na mistrovství nedostal. Právě Island byl oficiálním prvním náhradníkem pro případ, že by někdo z účastníků odstoupil. A ejhle - zpětně změněná pravidla najednou pasují na Německo.

Náhoda? Asi těžko, když v házenkářském prostředí už před baráží Německa proti Polsku kolovaly fámy, že země s nejlepší ligou světa a s největším planetárním zájmem o házenou projde na turnaj do Kataru za každou cenu.

„Nebudeme podávat protest, ale budeme IHF informovat o tom, jak je takové rozhodnutí neohleduplné vůči naší přípravě, vůči hráčům i trenérům,“ řekl za Austrálii prezident svazu Alex Gavrilovic.
To Island se ozývá hlasitěji.

„Navíc soudíme, že by učiněné změny pravidel neměly vstupovat v platnost dříve, než začne kvalifikace o příští turnaj,“ píší Islanďané. Logicky: princip zpětné účinnosti je obecně v právu těžko přijatelný a pro sport platí totéž.

Házenkářská ostuda může být metaforou toho, co zažívají menší sporty v 21. století. Když Německo chybělo na olympiádě v Londýně, šéf IHF Hassan Moustafa upozorňoval na nižší sledovanost, jež by podle něj mohla pro budoucnost házenou z her vyškrtnout.

Nebýt na olympiádě? To nejde! Sehnat nějak jinak adekvátní finance? To nejde bez Němců. Tím se kruh uzavírá.

„Kluby i svazy jsou z velké části ekonomickými subjekty, ale pokud všechno zredukujeme do věty ‚Jde jen o peníze‘, je to neslušné,“ napsal Stefan Kretzschmar, bývalý slavný německý hráč a jedna z nejvýraznějších tváří tamní házené. Ani čelní představitelé německého svazu kromě „povinných“ slov o nové šanci raději administrativní postup nerozebírají.

Plán může zkrachovat, pokud Němci neskončí mezi nejlepší sedmičkou šampionátu, jež dostane šanci na olympiádu (vítěz jde do Ria přímo, šest dalších si zajistí kvalifikační účast). Pokud naopak uspějí a „od stolu“ projdou až na hry, spolu s jásáním IHF a přívalem peněz zesílí pocit, že za peníze a vliv se skutečně dá koupit takřka vše.Najdete na iDNES.czmobilní verze