Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chára je lepší cyklista než já, říká bývalý profesionál Andrle

Cyklista René Andrle startoval na všech slavných závodech světa, nyní je v cyklistické penzi. | foto: Martin Stolař, MAFRA

27 2010
O svém příteli, hokejové hvězdě Zdeno Chárovi, tvrdí: "On je daleko lepší cyklista než já, vyjel na Mont Ventoux." Tedy na legendární horu s extrémním stoupáním, svátečně zařazovanou do programu Tour de France. Litoměřický rodák René Andrle přehání, ve své profesionální kariéře dokázal dost. Přitom nechybělo moc a místo kola by ho živila spíš hokejka a brusle.

"V pěti letech jsem začínal s hokejem v Litoměřicích s Radkem Hamrem a Danielem Tvrzníkem," prozradil. Hamr je bývalý sparťan a reprezentant, Tvrzník dlouholetý kapitán Ústí a nynější trenér litoměřického Stadionu.

Jenže Andrle se neproháněl jen na ledě, nýbrž i na silnici, v terezínském cyklistickém klubu vstřebával první kilometry. "Ve 14 jsem se rozhodoval, jestli kolo, nebo hokej - a vybral jsem si cyklistiku. Ukázalo se to jako šťastná volba."

Andrle zakotvil ve vrcholovém středisku v Lanškrouně, kde se později oženil a stále tam žije.

A nejen to. "Mám teď na hokej daleko víc času než při cyklistické kariéře, takže v Lanškrouně trénuju děti. Mámpřípravku, čtvrtou třídu. I mého desetiletého kluka vedu k hokeji, ale i k jiným sportům. Ať si pak vybere."

V létě se litoměřickému publiku ukázal v hokejové exhibici po boku Škouly, Cháry, Reichla, Šlégra, Čalouna či Plekance. Na Slovensku si kdysi zahrál s Hossou, Gáboríkem nebo Demitrou, v Brně zase s Bonkem. Leckterý hokejista by mu tyhle spoluhráče záviděl!

"Prostě jsem měl v kariéře štěstí. V cyklistice jsem se dostal do jednoho z nejlepších týmů na světě, do O.N.C.E. - EROSKI, pak přejmenovaném na Liberty Seguros. Potkal jsem světové jezdce, jako Heras, Galdeano, Olano, Beloki. A díky nim simě všimli hokejisté."

Zdeno Chára

Se slovenským obrem Chárou, nyní oporou Boston Bruins v NHL, se skamarádil před 5 lety při Giro d'Italia. A zase díky hokejovým přátelům Hamrovi s Burdou, bývalými beky Sparty. "Přijeli se na mě podívat s Chárou, od té doby se známe, vídáme se, navštěvujeme. Hamr s ním hrával ve Švédsku," objasňuje Andrle původ cyklistickohokejového spojenectví.

Chára je zapálený do cyklistiky. "Miluje ji, proto kamarádí i s Pavlem Padrnosem," jmenoval Andrle pomocníka slavného Lance Armstronga.
"Chára se jel několikrát podívat na Tour, na Giro. Cyklista je excelentní, většina hokejistů je v tom skvělá. Zdenovi vyrobili závodní kolo, s nímž Armstrong udělal rekord na Tour - Trek Madone. Jen mávzhledem ke své postavě extrémně větší rám, zpevňovaný."

Hovory Andrle-Chára jsou zajímavé. "Já se s ním radši bavím o hokeji, on se ale ptá na cyklistiku." Kam by to Andrle dotáhl na ledě? "Nikam. Hokej je o přemýšlení a to mi moc nejde," chechtá se.

Už dva roky na kole nezávodí, v české profesionální stáji PSK WhirlpoolAuthor je generálním manažerem a sportovním ředitelem.

"Chci pomoct klukům, kteří začínají, aby se dostali buď ven, nebo měli podobné výsledky jako já. Třeba bych ještě dva tři roky mohl jezdit, ale rostou mi děti a já bych neměl čas na rodinu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze