Chapman: Legendární génius motorismu

  10:00
Praha - Na černozlaté lotusy přišla s rokem 1974 periodicky se vracející neúspěšná fáze. Důvodů pro řetěz proher, který měl trvat až hluboko do roku 1976, bylo více. Chapman musel věnovat až příliš času jiným projektům a také produkce jeho silničních vozů klesla až na polovinu. Firma musela propouštět. Novému monopostu, Mk 76, se tak nedostalo dostatečné péče z Chapmanovi strany, což bylo u tak technicky komplikovaného vozu rozhodující. Zdálo se, že slavné časy značky Lotus nenávratně mizí. Předcházející části: x Díl první x Díl druhý

Lotus 76 měl mimo jiné i elektrohydraulické řazení a automatickou spojku, která měla pilotům umožňovat brždění levou nohou. Týmu se ale nikdy nepodařilo nový vůz zvládnout. Inovační technikou přecpaný a příliš těžký vůz debutoval v Kyalami. Nejen, že jeho výkon v tréninku stačil jen na umístění ve středu pole, tovární tým se dokonce stal terčem posměchu: Ickx a Peterson se srazili hned v první zatáčce závodu. Soukromníci Paddy Driver a Ian Scheckter, kteří při své domácí GP startovali na Lotusech 72 týmu Gunston, nebyli o moc pomalejší, než Colinův "poslední výkřik".

Chapman se ale svých nových nápadů nechtěl tak rychle vzdát. Vůz byl opět nasazen v Jaramě a zdálo se, že je jeho vývoj na dobré cestě. Peterson byl v tréninku druhý a vedl i dvacet kol na začátku závodu. Další závod v Nivelles však ukázal, že dobrý výsledek ve Španělsku byl jen náhodou a od Monaka seděli Chapmanovi piloti ve starých, osvědčených Mk 72E. Colin pak šestasedmdesátku ještě několikrát přepracoval a nasadil (Ickx v Rakousku a Itálii, Peterson v Německu), ale poslední GP roku (pilot Tim Schenken) byla i posledním závodem nepovedeného experimentu. Na Mk 72E, voze, který absolvoval již svou čtvrtou sezonu, dokázal talentovaný Peterson třikrát vyhrát (Monako, Dijon a Monza). Náladový Jacky Ickx se prosadil pouze jednou, v nemistrovském deštivém Race of Champions v Brands Hatch. Jeho nejlepšími výsledky v MS byla třetí místa v Brazílii a Anglii.

Mělo ale být ještě hůře
Ročník 1975 se jistě dá bez nadsázky označit za ten nejhorší v historii týmu Lotus. Do mistrovství světa nastoupil Lotus beze změny s Petersonem a Ickxem. Brzy bylo jasné, že se oba piloti opět budou muset obejít jen se starou konstrukcí 72. Toho roku ale už nic nepomohl ani Petersonův talent. Pro body dojel až v pátém závodě v Monaku, za čtvrté místo. To zůstalo jeho nejlepším výsledkem sezony. Ickx si sice v nešťastné Grand Prix Španělska nechal připsat druhé místo, po devíti závodech ale Chapmana opustil. To dalo Peteru Warrovi příležitost vyzkoušet mladé britské piloty. Rok už byl stejně ztracen, tak neměl ani Colin nic proti. Šanci dostal v Anglii a Itálii mistra formule Atlantic Jim Crawford. V Silverstone, Zeltwegu a Watkins Glenu seděl ve druhém lotusu pozdější mistr Evropy formule 2 Brian Henton. Po dohodě s jeho zaměstnavatelem, Johnem Surtesem, se na Nürburgringu svezl i John Watson. Lotus skončil v hodnocení konstruktérů na slabém sedmém místě, se ziskem devíti bodů. Ferrari jich roku 1975 měl osmkrát tolik.

Chapman však již po celý rok připravoval návrat svého týmu do elitního klubu vítězů. Len Terry konstruoval nový Mk 77, štíhlý vůz, s palivovou nádrží, umístěnou za pilotem a předními brzdami trčícími mezi koly a trupem vozu. Typ 77 byl pojat tak, že bylo zvláště jednoduché, podle potřeby změnit jeho parametry a vyladit ho dle daného okruhu.

Sezona, jejíž průběh měl z týmu Lotus opět udělat vítěze GP, začala 25. ledna v Brazílii. V kokpitech obou černých vozů seděli Peterson a Andretti. První společné představení tohoto týmu však nedopadlo dobře: V prvních kolech závodu se Peterson snažil Andrettiho předjet, přičemž jejich vozy kolidovaly. Toto duo však u Chapmana dlouho nezůstalo. Sponzor Imperial Tobacco již v minulých sezonách zkrátil svou finanční podporu a Peter Warr se musel poohlédnout po možnostech, jak ušetřit. Již delší dobu se snažil, nabídnout Petersona (který chtěl beztak od Chapmana pryč) jiným týmům. Jednal se zástupci Shadow a s Marchem, kteří by Lotusu výměnou poskytli levné mladíky Pryceho, respektivě Nilssona. Za Petersona by ještě zaplatili odstupné. Nakonec se domluvil s Mosleyem a prodal Petersona Marchi.

Spasitel Andretti
Mario Andretti byl Lotusem 77 nadšen, ale musel ještě vyčkávat, jakým směrem se bude vyvíjet budoucnost týmu Parnelli, kterému vlastně podepsal. V Kyalami tedy Lotus nastoupil se zelenáči Nilssonem a Evansem. Zvláště Evans však tušil, že
bude muset svůj kokpit vyklidit, jakmile se vyřeší Andrettiho případ. Stalo se tak v Jaramě. Andretti se stal novou jedničkou týmu a Nilsson dojel třetí. Tým Lotus byl opět na cestě nahoru. Během sezony zdárně pokračoval i vývoj vozu, který hlavně musel ztratit na váze. Brzy se  dostavily další výborné výsledky: ve Švédsku Andretti vedl, ve Francii si dojel pro první body, v Holandsku a v Kanadě stál jako třetí na stupínku vítězů a námahu roku 1976 korunoval vítězstvím v Japonsku.

Colin Chapman se teď chtěl více věnovat svému závodnímu oddělení a snažil se předat zodpovědnost za sériovou výrobu jiným spolupracovníkům jeho impéria. Koncem roku tak převzal vedení produkce Mike Kimberey a vedení techniky Tony Rudd. Chapman byl plně ve svém živlu. Zabýval se teď zejména aerodynamikou a pracovní tým Tony Rudd-Peter Wright dostal za úkol, během roku 1976 vyvinout vůz podle Chapmanových posledních nápadů. Tento nový model měl celou F1 zase jednou postavit na hlavu: jednalo se o první "wingcar", Lotus 78.
  
Již po prvních, přísně tajných testech v srpnu, bylo Chapmanovi jasné, že jeho nejnovější kreace znamená velký skok dopředu. Bočnice vozu měly zespodu tvar obráceného křídla a když se podařilo utěsnit spodek vozu k vozovce, vyvolával proudící vzduch neuvěřitelný přísavný efekt. Když se Chapman po zářijových testech v Le Castelletu dozvěděl, že se britským novinářům podařilo pořídit několik fotografií "zázračného" vozu, osobně obtelefonoval redakce dotyčných časopisů a prosil je, aby s jejich zveřejněním počkaly až do října. Nechtěl dát konkurenci možnost jeho nápad převzít.

Návrat na piedestal s lotusem 78
Zpočátku sezony 1977 ještě musel Chapman kvůli menším problémům čekat na špičkové výsledky. Možná, že to tak bylo i dobře. Konkurence totiž ještě nepoznala, jaký potenciál vůz má. Ba naopak: vůz byl napohled příliš velký a těžký. Nikdo zatím neviděl důvodu, proč by Mk 78 kopíroval. Nejpozději od čtvrtého závodu sezony (Andretti vyhrál v Long Beach) ale začalo konkurenci svítat. Mario dominoval tréninku i závodu v Jaramě, v Zolderu a v Anderstorpu byl opět nejrychlejší v
tréninku a ve Švédsku i dlouho vedl. Polepšil se v Dijonu, kde byl nejen nejrychlejší v tréninku a díky Watsonově smůle i vyhrál. Demonstrace jeho převahy pokračovala nejrychlejším tréninkem v Zandvoortu, vítězstvím v Monze, druhým místem v Glenu a dalšími dvěmi pole-positions v Mosportu a ve Fuji.

Kombinace Andretti-Lotus byla jednoznačně tou nejrychlejší celé sezony. Mariovy čtyři vítězství byly rekordem roku (Lauda a Scheckter vyhráli jen třikrát) a jeho sedm pole-positions hovořilo samo za sebe. Jen častá technická nespolehlivost vozu a Andrettiho někdy až neukázněná dravost dovolily, že titul mistra světa získal někdo jiný. I mladý Nilsson potvrdil, že byl jedním z velkých talentů budoucna. Vyhrál v Zolderu a byl třetí v Silverstone. Velká Cena Japonska však měla být jeho poslední. Onemocněl leukémií a do kokpitu se již nevrátil (pro příští rok podepsal u Arrows). Zemřel koncem roku 1978. V poháru konstruktérů obsadil Lotus za Scuderií Ferrari druhé místo.

Hospodářské důvody nutily Chapmana nastoupit do sezony 1978 s jezdeckou sestavou, která se v Brazílii roku 1976 jako tým příliš neosvědčila: vedle jedničky Andrettiho opět angažoval Ronnieho Petersona, jehož sponzoři tým podpořili. Colin se obával zopakováni situace z roku 1973, kdy se v týmu prali dva stejně silní piloti. Petersonovi proto byla jasně udělena role týmové dvojky, kterou "Superswede" po celou sezonu bez veřejných námitek akceptoval.
  

Roku 1978 pak John Player Team Lotus - díky technické převaze nového Lotusu 79 a excelentní kombinaci jezdců - šampionát zcela ovládl. Andretti se stal mistrem světa, Peterson vicemistrem a tým vyhrál pohár konstruktérů. I když se v některých podnicích dokázali prosadit piloti týmů Ferrari, Brabham a Tyrrell, je výčet úspěchů Colinovy organizace až hrůzu nahánějící: V Argentině vyhrál Andretti z pole position. V Brazílii vybojoval pole Peterson. V GP Jižní Afriky Andretti prvních dvacet kol vedl, závod vyhrál Peterson. V Long Beach dojel Andretti druhý.

Nutno dodat, že v prvních pěti Velkých Cenách Chapman ještě nasazoval Mk 78. Konkurence se tedy již třásla, co přinese debut nového modelu Mk 79. Tento vůz byl k ostatním modelům roku 1978 nejen aerodynamicky v převaze. Chapmanovi se podařilo vymýtit i neduhy, které se objevily u jeho předchůdce: Profily velkých křídel podél trupu vozu se daly dle nároků okruhu vyměnit. Jako důvod pro časté poruchy motoru Mk78 lokalizoval Chapman příliš malou nádrž oleje. U Mk 79 tedy reagoval. Za účelem lepšího rozvržení váhy teď piloti seděli ještě více vpředu. Mimo jeho technických předností, byl Lotus 79 jedním z nejkrásnějších vozů F1 vůbec a brzy si vysloužil přezdívku "Black Beauty". Soupeři však těžko vzdorovali jeho kráse.

Při debutu Mk 79 vyhrál Andretti v Zolderu stylem start-cíl z pole-position. V Jaramě stál opět na pole a vyhrál před Petersonem. Ve Švédsku byl Andretti opět nejrychlejší v tréninku, vedl 38 kol, ale odpadl. Peterson zde dojel třetí. Ve Francii oba lotusy opět vyhrály stylem 1-2. Dominovaly i tréninku GP Velké Británie, Andretti vedl prvních 23 kol, oba vozy ale vypadly. V Německu zase bylo na čase vyhrát stylem 1-2: Peterson sice čtyři kola vedl, pak se ale prosadil pole-man Andretti. V deštivé GP Rakouska byl Peterson o třídu lepší, než všichni jeho soupeři a vyhrál z pole. GP Holandska zažila až nudný "husí pochod" obou Mk79. Od startu až do cíle jeli Andretti a Peterson na čele. I v tréninku obsadili první dvě místa. Colin Chapman a jeho tým se vznášeli na vlně úspěchu.

Umírá Peterson
Krutý osud však měl Colina zase jednou strhnout k zemi. Byly to události v královském parku v Monze, které Chapmana přiměly k uvažování o smyslu jeho sportu. Pro Andrettiho však vše běželo podle plánu. V tréninku byl zase jednou nejrychlejší a měl realistické vyhlídky na to, že si v neděli zajistí titul mistra světa. Skutečně se stalo, ovšem za okolností, které jemu i Chapmanovi vzaly veškerou radost ze zaslouženého úspěchu.

Ronnie Peterson měl po celý víkend technické problémy s jeho Mk 79, které vedly k tomu, že se kvalifikoval až pátý a musel startovat na náhradním Mk78. Krátce po startu byl zapleten do hromadné havárie. Předek jeho vozu byl zcela zničen a Peterson utrpěl komplikované zlomeniny nohou. Ještě večer po závodě se zdálo, že se z těchto zranění včas uzdraví a příští rok opět usedne do závodního vozu, v noci však zemřel na embolii. Chapman byl zármutkem a zlostí bez sebe. Vinu na Petersonově smrti neskrývaně dával svým spolupracovníkům. Byl toho názoru, že kdyby osazenstvo jeho firmy pracovalo s náležitou pečlivostí, neměl by Ronnie v tréninku technické problémy, startoval by na novém voze z první řady a infernu by ušel.

Chapmanova podrážděnost neplatila jen závodnímu oddělení. Kritizoval i přístup jeho spolupracovníků v automobilce. Mnoho vedoucích pracovníků v tomto období Lotus opustilo. I mistr světa, Andretti, touto událostí ztratil chuť . Ve Watkins Glenu sice stál na pole-position a první dvě kola vedl, jeho velký čas ve formuli 1 ale skončil. To, jak dominoval v roce 1978, však vešlo do dějin. Vyhrál během této sezony šest závodů a z možných 1.036 kol vedl 451. Mnozí kritici poukazují na to, že jej Peterson nikdy nesměl ohrozit. Dá se však konstatovat, že Andretti byl pohledem celé sezony tím rychlejším a konstantnějším pilotem. Mimoto to byl právě on, kdo spolu s Chapmanem úspěšné modely 78 a 79 vyvinul. Lotus si připsal další prvenství konstruktérů a zbytek pole koncem sezony demoralizoval Petersonův náhradník Jarier: V Montrealu vybojoval pole-position a v závodě jasně vedl, než jej vyřadila technická porucha.

Rok 1978 přinesl i poslední bod pro soukromého pilota lotusu: Jen průměrně nadaný, zato však finančně dobře zaopatřený Mexičan Hector Rebaque nasazoval hnědě lakovaný Lotus 79. Sedmkrát se sice nekvalifikoval, štěstí se na něj však usmálo v Hockenheimu, kde dojel šestý.

Lotus 80 - začátek sestupu 
Chapman si byl jistý, že má i pro sezonu 1979 připravený trumf, s jehož pomocí konkurenci rozdrtí. Byl to Lotus 80, vůz, jemuž dále vylepšené aerodynamické řešení spodku mělo dopřát tolik přísavného efektu, že mohl zanevřít na použití dalších křídel. Mk 80 byl extrémně dlouhý a zástěrky těsnící spodek, sahaly od špičky až za převodovku. Chapman již od podzimu 1978 zlobil konkurenci tím, že ohlašoval další zázrak. Bohužel se tentokrát mýlil. V testech se vůz vyznačoval obrovskou nestabilitou při vyšší rychlosti a poprvé se v závodě objevil až při Velké Ceně Španělska, kde s ním Andretti dojel na lichotivém třetím místě. Vůz se ale zdaleka neobešel bez konvenčních křídel. Chapmanovi se i v dalším průběhu sezony nepodařilo problémy vozu vyřešit a nasadil jej už jen v Monaku a ve Francii.

Oba piloti, Andretti a Reutemann, tak museli startovat na Mk 79, jehož vývoj však Chapman kvůli práci na novém Mk 80 zanedbal. Vůz, který byl ještě před rokem pro soupeře nedostižitelným, teď pokulhával za konkurencí, která od Chapmana nejen kopírovala. Williams a Ligier myšlenku “wing-car” dokonce ještě dále zlepšili. Dokonce Tyrrell 009, který prakticky představoval "Mk 79 v modrém" až do posledního šroubku, měl větší úspěch než originál. Chapmanovi tak dělaly radost jen Reutemannovy solidní výkony: Carlos dojel dvakrát druhý (v Argentině a Španělsku) a dvakrát třetí (v Brazílii a Monaku). Navzdory tomu, že tým opustil sponsor JPS, se zlepšila i finanční situace týmu. Chapmanovi se totiž podařilo získat dva nové velké chlebodárce: Martini a Essex.

Když Carlos Reutemann Colinovi oznámil, že tým opustí, rozhodl se Chapman dát v roce 1980 příležitost mladému talentu. V zimě proto pozval několik mladých pilotů do Le Castelletu. O druhém jezdci vedle Andrettiho se mělo rozhodnout mezi Southem, Mansellem, Cheeverem, Lammersem a de Angelisem. Jako nejrychlejší se předvedl Elio de Angelis, Colin však chtěl mít anglicky mluvícího pilota a favorizoval Stephena Southa. K smlouvě South-Lotus však kvůli problémům se sponzory nikdy nedošlo a Colin angažoval bohatého Itala. Brit Nigel Mansell dostal smlouvu testovače.

I sériovému oddělení Lotusu se podařilo získat dobrou zakázku: podle vzoru projektu Lotus-Cortina teď Chapmanova firma stavěla vozy Lotus-Talbot-Sunbeam. Sportovně byl ročník 1980 pro Team Essex Lotus dalším sestupem. Mario Andretti bodoval jen jednou: V posledním závodě roku dojel jako šestý a rozhodl se Chapmana opustit. De Angelis, který byl rychlejším z obou pilotů, jednou zazářil v Brazílii, kde dojel druhý. Nový Lotus 81, jehož šasí se během sezony projevilo jako příliš "měkké", si při GP směl třikrát vyzkoušet i Mansell. Lotus skončil v poháru konstruktérů jen pátý.

Také svět mimo F1 stavěl Chapmana před nejeden problém. Po několika neúspěšných letech se vzdal obchodu a konstrukce lodí. Prodej silničních vozů silně vázl i když se Lotusu podařilo dostat svůj nový Esprit do filmu O agentu 007 Jamesi Bondovi. Firmě vynášely zejména konzultační zakázky. Během roku došlo i k prvním kontaktům k severoirskému výrobci automobilů De Lorean, což ještě mělo mít neblahé následky. Americký podnikatel John Z. De Lorean za 56 milionů liber (obdržel je od britské vlády, která si od projektu slibovala vznik stovek nových pracovních míst v Belfastu) postavil moderní továrnu, ve které chtěl vyrábět technicky pokrokové automobily. Ale ještě než první De Lorean spatřil světlo světa, byla firma v konkursu a státní žalobce měl i pro Chapmana několik nepříjemných otázek.

S Lotusem 88 sám proti všem
Chapmanova studna nápadů však ještě zdaleka nevyprahla. Automobilová federace FIA se chtěla vozů typu wing-car zbavit a zároveň podporoval zavedení turbomotorů. To bylo proti vůli britských týmů, združených v organizaci FOCA. Dlouho hrozilo rozdělení mistrovství světa do dvou sérií. Colin hrál v této studené válce důležitou roli a to na obou stranách. Když se nakonec FIA a FOCA domluvily na zákazu wing-car, měl Chapman připravený model 88, se kterým by nový předpis šikovně obešel. Lotus 88 totiž sestával ze dvou šasí, přičemž bylo jedno z nich pohyblivé a mohlo být vlivem jízdního větru přitlačeno k zemi, což z vozu opět udělalo wing-car.

V tomto ohledu však měl Chapman proti sobě nejen svaz FIA, ale i své přátele od FOCA. Všichni se obávali, že pokud bude Colinův nápad fungovat, mohou své vlastní kreace odvézt do šrotu. S Lotusem 88, do kterého Colin investoval mnoho peněz a času, se de Angelis objevil jen dvakrát: v trénincích v Long Beach a v Brands Hatchi (v Argentině a v Brazílii jej funkcionáři nenechali ani trénovat). Pořadatelé však pokaždé vůz prohlásili za nelegální a zakázali mu další účast. Colin byl zdrcen. Další ztracená sezona.

Za zmínku stojí, že ostatní týmy brzy nastoupily s ilegálnímy vozy, které se pomocí hydrauliky hned po vyjetí z boxů "přisály" k vozovce. Lotus 88 jistě také nebyl pojat ve smyslu nových předpisů, ve formuli 1 se však roku 1981 podvádělo tak očividně, že to bylo až komické. Chapman z protestu neobsadil Velkou Cenu San Marina v Imole. K tomu jej po Grand Prix v Long Beach zastihla zpráva, že olejářské impérium Essex zkrachovalo a jeho šéf, David Thieme, byl ve Švýcarsku zatčen. Chapman byl celou situací tak znechucen, že se od té doby více zajímal o létání. Naštěstí změnil Imperial Tobacco svou politiku a na Velkou Cenu Španělska přijely Lotusy opět v elegantním lakování JPS. Tým zase nastoupil pod legendárním názvem John Player Team Lotus.

Ze sportovního hlediska si musel Chapman zvyknout a radovat se i z menších úspěchů. Piloti de Angelis a Mansell do prvních pěti závodů nastoupili v lehce modifikovaném Mk 81B a od GP Monaca v novém Mk 87. Byl to právě tento podnik, který byl pro Lotus zároveň i sportovním vrcholem roku. Mansell se kvalifikoval jako třetí a de Angelis šestý. Dalšího hezkého výsledku dosáhl Mansell v Zolderu, když dojel na třetím místě. Tým Lotus skončil v mistrovství světa na 7. místě s dvaadvaceti body.

Poslední jásot a je konec
Sezona 1982 měla být tou poslední v životě Colina Chapmana. Svou sestavu ponechal Chapman beze změny a od druhého závodu v Brazílii měli jeho piloti k dispozici vůz Mk 91. Jednalo se o typického zástupce moderní generace vozů F1 s nádherně řešenou karosérií. Pilot seděl extrémně vepředu. Problém vozu se ale nacházel spíše vzadu: ve formuli 1 se začaly jasně prosazovat přeplňované motory a Colinovi se doposud nepodařilo pro svůj tým takový agregát získat. Zatím. Vyjednával totiž již s firmou Renault a v létě s Francouzi dohodl, že budou jeho tým od příštího roku zásobovat.

Lotus 91 znamenal začátek vzkřísení Chapmanovy slávy. Mansell dojel třetí v Brazílii a čtvrtý v Monaku. Elio de Angelis, ten rychlejší z Colinova dua pilotů, dojel čtvrtý v Belgii, Německu a Anglii. Pro Colina však měl schovaný zvláštní dárek: Po strhujícím souboji s Keke Rosbergem zvítězil 15. srpna na superrychlém Österreichringu! První vítězství pro Lotus po čtyřech letech. A Colin naposledy přivítal svůj vítězný vůz klasickým hozením čepice.

Šampionát roku 1982 a i kapitolu "Colin Chapman a formule 1" ukončila poněkud nedůstojná GP Las Vegas, na parkovišti hotelu Ceasars Palace. Výkon vozů lotus byl toho 25. září stejně tak slabý, jako celý podnik. Mansell měl po osmi kolech nehodu a de Angelis odstoupil po osmadvaceti okruzích pro poruchu motoru. Jaký to slabý odchod pro jednoho z největších géniů automobilového sportu, který svůj tým vedl bojištěm tří set a jedné Grand Prix, z toho dvaasedmdesátkrát vítězně. Colinův tým sedmkrát vyhrál titul nejlepšího konstruktéra a jeho piloti se stali šestkrát mistry světa.

Ani sériové výrobě lotusů se tehdy nedařilo moc dobře. Na podzim byl sice světu představen nový Lotus Excel, firma se ale nacházela v těžké finanční krizi a banky se zdráhaly poskytnout další půjčky. Krátce po Chapmanově smrti 16. prosince 1982 se však přece jen našla banka, která byla ochotná do podniku investovat a japonský automobilový obr Toyota zakoupil část akcií.
V roce 1986 se pak naposledy radikálně změnila vlastntická situace lotusu: Většinu akcií a tím i absolutní kontrolu nad silničními lotusy koupil General Motors.

Závodní oddělení nejdříve dobře fungovalo i po Chapmanově smrti. Až do roku 1990 tým vedl Peter Warr. Pod jeho režií si značka díky de Angelisovi (1x) a Sennovi (6x) připsala dalších sedm vítězství v Grand Prix. Potom převzala tým skupina pod vedením Petera Collinse. Finančně těžce zkoušená organizace však v lednu 1995 oznámila konkurs.

Když jsem v květnu roku 1995 v Imole hovořil s Chapmanovým přítelem a největším znalcem historie Lotusu, Gerardem Crombacem (kterému vděčím i za obří díl informací o Colinových začátcích), zeptal jsem se ho, jak realisticky vidí návrat tohoto velkého jména automobilismu na scénu Grand Prix. Jeho odpověď jako by se nevztahovala jen na Lotus, ale i na celou éru britských "garážistů" ve formuli 1. Zněla jednoduše: "It´s finished."

Nesplněná naděje: Lotus 76 při prezentaci roku 1974.

Ronnie Peterson vítězil i ve starém Lotusu 72E: Monza 1974.

Krize je překonána: Andretti vítězí ve Fuji 1976 na Lotusu 77.

Andretti a Nilsson na Lotusech 78 v Anderstorpu 1977.

Spokojený tým: Chapman, Nilsson a Andretti v roce 1977.

Prezentace vynikajícího "Black Beauty" Mk79 v Le Castelletu 1977.

Absolutní převaha: Andretti a Peterson dominují v Zandvoortu 1978.

Zklamání: Andretti na Mk80 v Monaku 1979.

Opět bez bodu: de Angelis opouští svůj lotus 81 v Hockenheimu 1980.

Nigel Mansell na Lotusu 87 v Rascasse, Monako 1981.

Chapman s piloty Mansellem a de Angelisem a se sponzory Brianem Wrayem (JPS) a Davidem Thiemem (Essex) v roce 1981.

Lotus 88 při skandální technické přejímce v Long Beach roku 1981.

Poslední pokus s Mk88: Mansell a de Angelis v Silverstone 1981.

Premiérka Margareta Thatcherová při návštěvě firmy Lotus 1981.

Elio de Angelis v krásném Lotusu 91, Zeltweg 1982.

Poslední vítězství v Zeltwegu 1982. Colin Chapman zdraví de Angelise.

Chapman a jeho dvě vášně. Mezi Lotusem Esprit a Cessnou Cancellor.

Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

22. března 2024  11:59

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rekordní trest pro trenéra Radu. Za rasistickou urážku dostal osm měsíců

21. března 2024  17:12,  aktualizováno  19:43

Boj druholigových fotbalistů pražské Dukly o postup mezi elitu může jejich kouč Petr Rada sledovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

1. Ledecká, 2. Davidová, 3. Voborníková. Kolik si na sněhu vydělaly

25. března 2024  15:51

Z českých lyžařů, snowboardistů a biatlonistů si v uplynulé sezoně nejvíce vydělala na prémiích...

Zlatá tečka za super-G. Skvělá Ledecká triumfovala ve finále Světového poháru

22. března 2024  9:50,  aktualizováno  13:05

V novém roce potvrzovala v superobřím slalomu stoupající formu. V únoru se propracovala do první...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Norsko - Česko 1:2, rozpačitý výkon, i tak výhra. Haškovu premiéru ozdobil Barák

22. března 2024  16:49,  aktualizováno  19:52

Oslo (Od našeho zpravodaje) Fotbaloví reprezentanti se při premiéře trenéra Ivana Haška v Norsku téměř celých devadesát minut...

Extraligový unikát na úkor mistra? Play off obrat z 0:3 nepamatuje, baráž ano

28. března 2024  13:48

Ani po třech porážkách se nevzdali. Dokázali se vzchopit, vyrovnali nepříznivý stav. To vše proti...

Nabrala fazónu, přesto skončí. Musím to ospravedlňovat, diví se Collinsová

28. března 2024  13:47

Svůj záměr předeslala poměrně brzy, už při lednovém Australian Open. „Letošní sezona bude mou...

Hokejisté Olomouce hlásí první posilu, získali vítkovického útočníka Fridricha

28. března 2024  13:31

První posilou hokejistů Olomouce pro příští extraligovou sezonu se stal útočník Petr Fridrich....

Rada může trénovat dál. Odvolací komise projedná jeho případ za tři týdny

28. března 2024  12:54

Nebuďte překvapení, až v pátečním utkání 20. kola druhé ligy mezi Jihlavou a Duklou uvidíte na...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...