Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští skokani chtějí na Turné bodovat

26 2003
Praha - Jen třikrát v dosavadním průběhu sezony bodovali čeští skokani na lyžích. A teď je před nimi dvaapadesátý ročník Turné čtyř můstků. "Je to vrcholný závod. Bude to těžké, ale pevně věřím, že předvedeme lepší výkony než loni," doufá trenér Ján Tánczos. V minulém roce na Turné bodoval pouze Jakub Janda, který byl v Garmisch-Partenkirchenu třináctý a celkově skončil na 37. místě.

Trenér Ján Tánczos věří, že Jakub Janda, Jan Matura a Michal Doležal jsou na tom
lépe než před rokem a v závodech v Německu a Rakousku se neztratí.

V dosavadním průběhu větrné sezony se skokanům podařilo bodovat jen třikrát. Janda začal nadějným devatenáctým místem v Kuusamu, tamtéž obsadil 28. místo, ale pak se vytratil.

Jan Matura si dvaadvacátým místem v Neustadtu zlepšil osobní maximum ve Světovém poháru. "Hodně mi to zvedlo sebevědomí. Ověřil jsem si, že mám na body, což chci na Turné potvrdit," doufal Matura. 

Turné začne nedělní kvalifikací v Oberstdorfu, kde organizátoři zrekonstruovali můstek za téměř 17 milionů eur.

Už kvalifikační klání jsou důležitá, protože se podle nich skokani nasazují do prvního kola. V k.o. systému skáče padesátý proti prvnímu z kvalifikace, do třicítky postupuje i nejlepší pětice poražených.
 
Skokani si užili dva dny volna. V pátek se v Harrachově vrátili na můstek, aby se v sobotu ráno mohli vydat na cestu. "Trochu jsme si odpočinuli. Volno mohlo být trochu delší, ale na Turné se těším, jsou to nejprestižnější závody," řekl Matura.

Hubení skokani nemohou ve velkém mlsat vánoční sladkosti. "Někdy je to dost lákavé, všude samá cukrátka a jídlo. Něco si samozřejmě dám, ale nesmím to přehánět," prozradil Matura. Česká jednička Janda zatím nenaplňuje předpovědi a neatakuje elitní patnáctku, jak se po letním úspěchu zdálo.

"Není to z jeho strany ono," přikývl Tánczos. Janda musel v sezoně změnit vázání, neboť finské, které používal, členové FIS zakázali. "Německý typ má větší zešikmení, je vyšší a špička je tužší," vysvětlil český kouč a doplnil, že Janda změnu zvládl docela dobře.

"Kdyby byl Janda jednou do deseti, byl bych moc rád," vyřkl Tánczos své přání pro Turné čtyř můstků. Maturu by rád viděl bodovat, podobně tomu je u Doležala, který se snaží o návrat mezi elitu. "Dal do toho všechno, věřím mu," podpořil ho trenér.

Světový pohár vede Nor Roar Ljökelsöy, výborně skáče i jeho krajan Sigurd Pettersen. Mezi favority patří Polák Adam Malysz, finský obhájce prvenství Janne Ahonen, i nejlepší z rakouských skokanů Martin Höllwarth, Němci sázejí na Svena Hannawalda. 

Skokanům půjde na Turné také o lukrativní odměny. Každý závod má dotaci 45 tisíc eur, z nichž dvacet tisíc získá vítěz. Toho nejlepšího po všech čtyřech dílech organizátoři odmění terénním vozem Nissan X-Trail v ceně 33 tisíc eur.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze