Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští skifaři postoupili na MS do finále. Nejhorší závod sezony, ulevil si Synek

Ondřej Synek se probojoval do finále mistrovství světa | foto: Adam Nurkiewicz/Mediasport (www.adamnurkiewicz.com)

4 2010
Lake Karapiro (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Čeští skifaři se probojovali do finále mistrovství světa na Novém Zélandu. Mirka Knapková i Ondřej Synek dojeli v semifinále shodně druzí. Knapková podlehla Bělorusce Karstenové, Synek byl v podivném závodě s opakovaným startem druhý za domácím favoritem Drysdalem.

Synek v ostře sledovaném závodě svedl těžkou bitvu s domácím "bohem" Mahe Drysdalem, který byl nakonec o 2 vteřiny rychlejší.

"Nemělo smysl se někam honit a závodit dnes o vítězství v semifinále, to je k ničemu, a tak jsem se ve finiši rozhodl raději ušetřit síly na finále," řekl Synek v cíli Radiožurnálu. Do finále postupovali první tři, ze Synkovy jízdy ještě třetí Číňan Zhang, z druhého semifinále prošli do boje o zlato Brit Campbell, Nor Tufte a Slovinec Spik.

Synkovo semifinále rozdmýchalo v noci na Novém Zélandu značné emoce. Domácí rychlík Drysdale, který letos usiluje o pátý titul mistra světa v řadě v souboji se suverénem sezony Synkem, totiž přijel na start bez předpisových nálepek Mezinárodní veslařské federace.

Reportér

na Novém Zélandu

MS ve veslování sleduje přímo na Novém Zélandu reportér MF DNES Petr Čermák. Informace si můžete pustit také na Radiožurnálu.

Start se nejdřív zdržel, a pak se dokonce opakoval. Vše kvůli Drysdaleově prohřešku. "Stát se to komukoli jinému, byl by dávno vyloučen," zlobil se trenér Milan Doleček.

Místo toho dostal nejprve žlutou kartu Synek a další dva soupeři za to, že během vynucené prodlevy kvůli nalepování předpisových etiket na Novozélanďanovu loď opustili startovní bloky, aby v nich "nezatuhli". "Teprve až potom napomenuli Drysdalea," divil se Synek.

Ale to ještě nebylo všechno. Při druhém startu Drysdale v takzvané chráněné zóně 100 metrů po startu zvedl ruku a vyžádal si zastavení závodu a opakovaný start. Narychlo nalepené etikety se začaly odlepovat a rozhodčí to uznali jako regulérní závadu na Novozélanďanově lodi.

"Závodní pohoda byla najednou pryč, zatuhnul jsem, ale hlavně že jsem ve finále," oddechl si Synek a dodal: "Dneska to byl nejhorší závod v sezoně."

Miroslava Knapková na mistrovství světa na Novém Zélandu

Mirka Knapková prožila ve srovnání se Synkem naprosto "pohodové" semifinále. Vítěznou Bělorusku Karstenovou nikdo neohrozil, Knapkovou na druhé pozici také ne.

"Ale Karstenové se každým závodem přibližujeme, nejen já, ale i ostatní holky. V semifinále šlo o postup, ne o vítězství," řekla Knapková Radiožurnálu. Spolu s nimi se probojovaly do finále ještě domácí Twiggová (dojela třetí s velkým odstupem za Knapkovou) a z druhé jízdy Švédka Svenssonová, Srbka Obradovičová a Ruska Levinová.

Finále pojedou Synek a Knapková v noci na sobotu českého času mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze