Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští sjezdaři nečekaně ovládli v Ga-Pa soutěž týmů ve finále Světového poháru

Vítězný český tým (zleva): Ondřej Bank, Šárka Záhrobská, Lucie Hrstková a Kryštof Krýzl. | foto: AP

14 2010
Čeští lyžaři Šárka Záhrobská, Lucie Hrstková, Ondřej Bank a Kryštof Krýzl nečekaně vyhráli v Ga-Pa soutěž týmů v rámci finále Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Ve finálových jízdách paralelního obřího slalomu porazili Švýcary, předtím se vypořádali s týmy Francie, USA i Rakouska.

"Složili jsme výborný tým a všichni jsme jeli velmi uvolněně. Chtěla jsem si tento závod užít a to se povedlo. Je to hezké zakončení sezony," řekla Záhrobská.

"Ukázalo se, že tohle vyhovuje univerzálním lyžařům, kteří odmalička jezdí všechno, protože to bylo něco mezi slalomem a obřákem. Proto jsem nám věřil a potvrdilo se, že jsme se s tratí dokázali výborně vypořádat," uvedl Bank. "Tohle je pro nás pohádka," rozplýval se Krýzl.

Sestavy

1. Česko: Hrstková, Záhrobská, Bank, Krýzl.
2. Švýcarsko: Kamerová, Stygerová, Suterová, Berthod, Gini, Viletta.
3. Rakousko: Görglová, Kirchgasserová, Zettelová, Baumann, Hirscher, Raich.
4. Chorvatsko: Jelušičová, Paličová, Kostelič, Zdrnčič-Dim.

Další soupeři ČR
Francie: Bariozová, Marchandová, Worleyová, Lizeroux, Mermillod-Blondin, Missillier.
USA: Cooková, Schleperová, Cochran, Ligety.

Hlavním strůjcem nečekaného triumfu ve vyřazovacím závodu byl Bank, který porazil své soupeře ve všech čtyřech startech. Navíc ve finále zajel nejrychlejší čas 26,49 sekundy, čímž při nerozhodném stavu 2:2 zajistil týmu vítězství honorované částkou 22.500 eur (asi 570.000 korun).

Neporažený Bank si vyjel osobní prémii 3250 eur (83.000 korun). "Hodně si cením, že jsem ve finále jel nejrychleji," řekl Bank. "Češi jezdili opravu velmi dobře, musíme jejich triumf akceptovat. Soutěž družstev taková je, i malé týmy mohou vyhrát," prohlásil šéftrenér rakouské reprezentace Hans Pum.

"Už jsme často v třicítce svěťáku a dneska jsme opět potvrdili, že to nebyla náhoda," uvedl Krýzl.

Ve finále české lyžařky se Švýcarkami těsně prohrály. Záhrobská po špatném startu podlehla Nadje Stygerové o 35 setin, Hrstková zaostala za Fabienne Suterovou o 37 setin. "Lucka nám tu všem dodala hodně dobré nálady," komentovala Záhrobská potěšeně příjezd Hrstkové.

Osmadvacetiletá Hrstková poznamenala, že si vždycky přála slyšet aspoň
jednou v kariéře po závodě českou hymnu. "A to se dnes povedlo. Kariéru úplně nekončím, ráda bych pár závodů odjela i v příští sezoně. A pokud o mě bude zájem i příští rok, tak kdoví, třeba se tu v Ga-Pa za rok v soutěži družstev na mistrovství světa objevím. Závodit za tým je úžasný pocit a myslím, že jsme všichni ukázali, že jsme srdcaři," prohlásila.

V poslední dvojici bojoval Krýzl za nepříznivého stavu 1:2 proti Sandru Vilettovi, který udělal uprostřed trati chybu a dojel s téměř pětisekundovou ztrátou.

"Cítil jsem před rozhodující jízdou tlak a byl jsem příjemně překvapený, jak jsem to zvládl. Tento typ závodu, kdy jedu proti někomu, mně osobně velmi vyhovuje. Věřím si v něm," řekl Krýzl. Časem 26,64 se přiblížil výkonu Banka, jehož finálový soupeř Marc Gini rovněž mezi brankami chyboval a byl diskvalifikován. Za Švýcarsko nestartoval vítěz SP Carlo Janka.

Vítězní čeští lyžaři na nejvyšším stupínku po soutěži týmů v Ga-Pa

Vítězní čeští lyžaři na nejvyšším stupínku po soutěži týmů v Ga-Pa

Na cestě do finále čeští lyžaři vyřadili Američany, Francii a také sjezdařskou velmoc Rakousko s hvězdami Benjaminem Raichem a Kathrin Zettelovou v sestavě, které nakonec v souboji s Chorvatskem získalo třetí místo. Za stavu 2:2 rozhodl čas Marcela Hirschera.

Češi vyhráli, ač byli do soutěže družstev nasazeni podle pořadí v Poháru národů jako nejhorší tým. "To ale rozhodně neznamená, že jsme nejhorší, což jsme ukázali," řekla Záhrobská. "Do budoucna máme super tým," dodala bronzová slalomářka z olympiády ve Vancouveru.

Soutěž družstev se tímto způsobem jela poprvé a stejný formát by se měl objevit na mistrovství světa příští rok právě v Ga-Pa. "I proto jsme stavěli silný tým, abychom získali zkušenosti," řekl rakouský kouč mužů Toni Giger. "Bylo to vzrušující a zajímavé. Tenhle formát je bezpochyby lepší než ten předešlý," řekl Raich.

V minulosti se týmová soutěž skládala ze závodů v super-G a slalomu. Každý tým dnes mohl do závodu nasadit maximálně šest lyžařů, Češi jako jedni z mála jeli pouze ve čtyřech.

Výsledky

Družstva - paralelní obří slalom:
1. Česko (Hrstková, Záhrobská, Bank, Krýzl), 2. Švýcarsko (Stygerová, Suterová, Gini, Viletta), 3. Rakousko (Kirchgasserová, Zettelová, Hirscher, Raich), 4. Chorvatsko.

Pořadí národů SP (muži+ženy): 1. Rakousko 9207, 2. Švýcarsko 7263, 3. Itálie 5093, 4. Francie 4428, 5. USA 4131, 6. Německo 4000, ...12. ČR 1013.


Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze