Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští profesionálové mají před Czech Open úkol: zvládnout jiné hole

Stanislav Matuš, Czech PGA Masters 2010 v Sokolově. | foto: Martin Kabát

3 2010
Petr Skopový doplnil seznam českých profesionálů pro Czech Open v Čeladné. Podle aktuálního žebříčku Order of Merit k dnešnímu dni si velký evropský turnaj podle očekávání zahrají také první Viktor Skalle a druhý Ondřej Lébl. Oni i další domácí hráči teď budou čelit úkolu zvládnout hru s pozměněnými holemi.

Pravidlo o drážkách pro špičkové profesionály tvořilo palcové titulky v golfových médiích na konci loňského a na začátku letošního roku. Záležitost si ale "sedla" a hráči se naučili používat hlavy hole, které zejména u ran wedgemi způsobily jiné chování míče.

Loňský nejlepší golfista tuzemské scény Marek Nový už si hru s drážkami jiné hloubky i ostrosti vyzkoušel. "Rozdíl je velký, hlavně při hře z roughu to dělá velké problémy. Rány nespinují, při stejném nápřahu jsou o patnáct až dvacet metrů delší," popsal svou zkušenost.

pravidlo o drážkách

(platné na PGA Tour a European Tour)

Hloubka drážky - u všech holí s výjimkou driveru a putteru se vypočítává z maximální povolené plochy příčného svého řezu, šířky a vzdálenosti od sousední drážky.
Ostrost hran drážky - minimální poloměr je stanoven na hodnotu 0,010 palce (0,254 mm). Platí pro hole s loftem rovným a větším než 25 stupňů.

Jakmile to zjistil, zařadil takto designované hole do svého bagu. Lukáš Tintěra to udělal rovnou za začátku sezony. "Ne že bych si myslel, že se na Czech open určitě dostanu, ale řekl jsem si - proč ne?" popsal pro golf.idnes.cz svou volbu. Za dva týdny bude v Čeladné hrát díky tomu, že uspěl v červencové kvalifikaci na stejném hřišti.

Lukáš Tintěra (foto z Czech Masters v Sokolově) si účast na Czech Open zajistil v kvalifikaci přímo v Čeladné.

Lukáš Tintěra.

Výhodu domácího prostředí bude mít v Beskydech Stanislav Matuš, jenž měl jistotu sponzorské pozvánky. Na Old Course trénuje nejvíc z českých golfistů, ale drážky změnil teprve před několika dny. "Už je mám připravené a beru je na trénink," ohlásil minulý čtvrtek na tiskové konferenci v Praze.

Možnost trénovat přímo v dějišti turnaje mají golfisté do 9. srpna, pak až v turnajovém týdnu.

Petr Skopový, druhé kolo Czech PGA Strokeplay Championship, Telč.

Petr Skopový.

Možnost seznámit se s hřištěm, které nemá příliš rád, využil i lídr finančního žebříčku Pilsner Urquell Czech PGA Tour sezony Skalle. Na nedávném českém Masters v Sokolově naslouchal Nového zkušenostem a podotkl: "Taky jsem si nechal udělat nové večky, už na mě v Praze čekají."

Spolu se jmenovanými budou hrát Czech Open ještě profesionálové Martin Rudecký a Jiří Štryncl, kteří podobně jako Tintěra uspěli v kvalifikaci. Další hráči ještě mohou od pořadatelů získat takzvané divoké karty.
Najdete na iDNES.czmobilní verze