Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští plavci zazářili v Evropě

18 2000
V a l e n c i e - Navlas stejný počet medailí jako za předcházející tři šampionáty dohromady, devět, přivezou čeští plavci z letošního mistrovství Evropy v krátkém bazénu, které v neděli skončilo ve Valencii. Ne nadarmo se mezi českými plavci zrodil nápad koupit bazén postavený na velodromu Luise Puiga, odvézt si ho domů a nechat posvětit. Nejúspěšnější mistrovství jasně rozzářilo hvězdy Daniela Málka a Ilony Hlaváčkové, mezi evropskou elitu směle nakoukl osmnáctiletý junior Květoslav Svoboda. Senzační vystoupení českých plavců pak podtrhla vytrvalkyně Jana Pechanová, nejpříjemnější překvapení.


Na minulých mistrovstvích Evropy v krátkém bazénu v Rostocku, Sheffieldu a Lisabonu získali čeští plavci dohromady rovněž devět medailí, z toho zásluhou Pivoňkové, Kyněrové a Černé tři zlaté.

Tři čeští mistři Evropy byli korunováni i ve Valencii: dvakrát vystoupila na nejvyšší stupínek Hlaváčková, jednou také Málek, který se o zlato v závodu na 50 metrů kuriózně podělil s dvěma dalšími prsaři.

Tři stříbra a stejný počet bronzů vezou ze Španělska Pechanová (400 a 800 m v. zp.), Svoboda (200 a 400 m v. zp.) a Málek (100 a 200 m prsa). Na ME padly tři světové a pět evropských rekordů.

Hlaváčková s Málkem se zařadili mezi nejzářivější hvězdy celého šampionátu. "Že budou na medaile, to jsme tak nějak všichni čekali. Ale že bude Ilona dvojnásobnou mistryní Evropy a Dan poveze domů všechny medaile, v to nemohl věřit ani ten největší optimista. Květa (Svoboda) potvrdil, že jeho přechod od juniorů mezi seniory by neměl být problém, Jana (Pechanová) mě dost překvapila," zhodnotil mistrovství nový reprezentační trenér Jaroslav Strnad.

Hlaváčková na 100 metrů znak předvedla podle přepočtů z bodovacích tabulek osmý výkon šampionátu. Lepší než ona byli pouze novopečení evropští a světoví rekordmani.

Celkem se české plavání může pochlubit z ME v krátkém bazénu osmnácti medailemi: šesti zlatými, čtyřmi stříbrnými a osmi bronzovými. A to na letošním šampionátu chyběla tradiční opora českého plavání Hana Černá, která zimní sezónu vynechala, a ve Španělsku nestartoval ani student univerzity v Cincinnati Jan Víťazka, jenž je v aktuálních světových tabulkách na polohové dvoustovce čtvrtý.

"Asi si to ani ještě pořádně neuvědomujeme, co jsme tady dokázali," řekl Strnad. "Dojde nám to až za několik let, až zase budeme vozit jen jednu medaili," doplnil s nadsázkou.

Mezi laiky převládá názor, že evropské plavecké špičky krátký bazén tradičně vynechávají. Do Valencie však přijela drtivá většina bývalých mistrů Evropy či velkých favoritů, pouze Nizozemci nechali doma olympijské hvězdy Hoogenbanda a De Bruijnovou.

Ve prospěch nebývale pozitivního českého hodnocení hovoří především celkem 23 národních rekordů včetně štafet, šestnáct mužských a sedm ženských, a 34 osobních rekordů u šestnácti reprezentantů. "To mě asi těší nejvíc," prohlásil Strnad.

Mezi muži si své maximum zlepšil každý, z žen pouze Dufková, Chrástová, Kyněrová a Nývltová plavaly dříve rychleji. Také druhá garnitura plavců nezklamala, s výjimkou stagnující Aleny Nývltové všichni další podali své maximální výkony. Dokládá to celkem 19 účastí ve finále, jedno čtvrté, dvě pátá, pět šestých a dvě osmá místa. Třikrát zůstali čeští plavci na devátém místě, jen těsně za postupem do finále. Nejhorším umístěním jednotlivce v jeho hlavní disciplíně byla šestnáctá pozice Petry Adámkové, což odpovídá účasti v semifinále.

"Nakonec se ukázalo, že nebylo špatné poslat na mistrovství Evropy dvacet plavců. Byla tu dobrá parta, všichni táhli za jeden provaz a v hledišti bylo hodně slyšet naše povzbuzování," dodal Strnad. Šampionát ve Valencii se bezesporu zapíše zlatým písmem do historie českého plavání.

 

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze