Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští plavci s přehledem postupovali

16 2000
V a l e n c i e - Podle potřeby, na jistý postup do semifinále, plavaly v sobotu dopoledne dvě české medailové naděje na mistrovství Evropy v krátkém bazénu ve Valencii. Mistryně Evropy na 100 metrů znak Ilona Hlaváčková dohmátla v polovičním závodě v čase 28,57 sekundy druhá, prsař Daniel Málek, stříbrný ze stometrového závodu, postoupil na padesátce do bojů o finále čtvrtým časem 27,94 sekundy. Do rozplaveb na 50 metrů znak nenastoupila velká favoritka a soupeřka Hlaváčkové Theresa Alshammarová ze Švédska. "To je dobrá zpráva, aspoň je o těžkou soupeřku méně," zhodnotil situaci trenér Hlaváčkové Milan Moravec. "Asi dostala strach, když viděla ten Ilonin včerejší výkon," usmál se.

Sama evropská šampiónka se podle slov trenéra cítila mírně unavená. "Není to tak hrozné," opáčila Hlaváčková. "Akorát jsem nemohla usnout, docházelo mi teprve večer, co jsem dokázala," svěřila se.

V pořadí dvanáctý český rekord na šampionátu vytvořil v nejdelším závodu na 1500 metrů Vlastimil Burda. V dopolední pomalejší rozplavbě dosáhl času 15:11,51 minuty a o 4,57 sekundy vymazal z tabulek předloňský čas Jiřího Duba. "A to jsem se ještě padesát metrů před cílem zastavil, protože jsem si myslel, že už je konec," popsal patálii na trati český olympionik.

Na celkové umístění si musí svěřenec reprezentačního trenéra Jaroslava Strnada počkat do odpolední rychlejší rozplavby. "Osobák jsem si chtěl udělat, český rekord je navíc. Jsem spokojen," zhodnotil pětadvacetiletý plavec USK Praha, který v lednu odjede do USA pokračovat ve studiu na univerzitě v Bakersfieldu. "Na tuto trať netrénuje, v sezóně ji plave v závodě tak třikrát. Je to slušný čas," pochválil ho Strnad.

Stejně jako mezi muži, také na ženské čtyřstovce volně bude mít Česká republika ve finále dvojnásobné zastoupení. Čtvrtým časem 4:13,24 minuty postoupila bronzová medailistka z osmistovky Jana Pechanová, kterou ve finále podpoří Kristýna Kyněrová, jež zaplavala sedmý čas 4:14,64 minuty.

Mezi osmičku se probojovala sedmým časem 1:54,79 minuty také česká polohová štafeta ve složení Alena Nývltová, Petra Dufková, Yvetta Hlaváčová a Petra Adámková. V semifinále si budou chtít vylepšit dopolední časy také Václav Vlček (50 m prsa), Pavel Tomeček (100 m pol. záv.), Dufková (100 m prsa), Nývltová (50 m znak) a Andrea Šimáková (100 m mot.).

Nehorázný kopec smůly si naopak ve Valencii opět vybral Josef Horký, který si sice časem 1:59,00 minuty vylepšil tři roky starý osobní rekord, ale do finále motýlkářské dvoustovky nepostoupil z deváté pozice o pouhých šest setin. Jen o setinu více mu chybělo v pátek k postupu do semifinále na poloviční trati.

Ze hry je na 100 metrů znak dvaadvacátý Martin Verner a na 100 metrů prsa devatenáctá Michelle Vlasáková.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze