Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští plavci jedou na ME pro medaile

9 2003
Praha - Česká výprava plavců se vydala do irského Dublinu. Na mistrovství Evropy v krátkém bazénu by se měla proměnit ve sběratele medailí. "Stříbrných, bronzových a bramborových už bylo dost. Teď chci zlato," řekl reprezentant Květoslav Svoboda. V řadě stojí i další medailoví aspiranti: Hlaváčková, Myšková a Málek.

Šestnáct reprezentantů nasedne do letadla v úterý v sedm večer, irský šampionát začíná ve čtvrtek. Plavci mají napěchovanou sezonu: Evropa v krátkém bazénu, šampionát v Madridu - a hlavně srpnové olympijské hry v Aténách. "I proto považuji nadcházející "vrchol" zimní sezony za ostrou zkoušku," uvedla Ilona Hlaváčková. "Pro mě jde o kontrolní prověrku, zda jde příprava dobrým směrem," dodala vedoucí žena evropských i světových tabulek.

Hlaváčková si po dvoutýdenním soustředění v jihoafrickém Durbanu sotva stačila vyprat věci, v úterý těsně před odletem brala věci z kolejní sušárny a narychlo je skládala do tašky. "Včera jsem přijela, se známými jsme si zašli na večeři a už zase jedem. Doufám, že mě nezničí přechod z třicetistupňového tepla do prochladlého Irska. Do teď jsem si nemusela brát bundy, čepice a žádné teplé oblečení. Zatím jsem se vyhnula i každoročnímu nachlazení," libovala si krásně opálená evropská rekordmanka, držitelka čtyř zlatých medailí.

Africké soustředění se jí povedlo. "Atmosféra byla dobrá, trenér Moravec sestavil kvalitní přípravné metody. Formu jsem prokázala na závodech Světového poháru prvním místem na sto metrů znak a druhým na poloviční trati motýlkem. V Durbanu se snažili udělat kvalitní závod a docela se jím to povedlo. Pokud časy zopakuji v Dublinu, bude vše dobré. Z Irska se vracíme za týden a na začátku ledna letím do Afriky až do 4. dubna opět. Absolvuji kondiční přípravu pod trenérem Hillem, který má ve své skupině dvacet sportovců od sprinterů až po vytrvalce. Už jsem s ním mluvila. Čeká mě hodně běhání, pořádně se zapotím."

Kvalitní formu na republikovém šampionátu v Plzni potvrdil Květoslav Svoboda. "Největším soupeřem bude olympijský vítěz Pieter van den Hoogenband z Nizozemska, ale ještě nevím, na jakých tratích nastoupí. Mě konkurence nevadí, čím je silnější, tím se mi zvedá motivace. Jsem soutěžní typ a o první místo se poperu," vzkázal Svoboda, jenž už doléčil nachlazení a cítí se v pohodě. "Od republikového šampionátu jsem odpočíval, je mi fajn."

Jedničkou v tuzemských bazénech je Jana Myšková. V tabulkách jí nyní patří šesté místo. "Ráda bych si vylepšila časy a byla lepší než na loňské sedmé pozici," uvedla závodnice z Hradce Králové. "Medailové ambice má ještě Daniel Málek, pro mladé závodníky to bude ostrá zkouška před šampionátem v Madridu. Tam půjde o nominaci na olympijské hry do Atén," konstatoval šéftrenér národního týmu Jaroslav Strnad.

Česko je plaveckou velmocí. Na šesti předcházejících evropských šampionátech v krátkém bazénu získalo 26 medailí. "Konkurence bude velká, spíš až za rok, po Aténách, bude účast slabší," odhadovala Hlaváčková. "Nechtějte po mě, kolik medailí by nám stačilo k spokojenosti. Já věřím, že opět uspějeme," poznamenal Strnad.   

Nominace ČR:
Muži:

Květoslav Svoboda (200 a 400 m v. zp.)
Daniel Málek (50, 100 a 200 m prsa)
Tomáš Kužvard (100 a 200 m pol. záv.)
Martin Škacha (100 a 200 m v. zp.)
Martin Verner (50 a 100 v. zp. a 50 m mot.)
Ondřej Broda (50 m mot., 50 a 100 m v. zp.)
Martin Kresta (50, 100 a 200 m v. zp.).
Ženy:
Ilona Hlaváčková (50 a 100 m znak)
Jana Myšková (100 a 200 m v. zp.)
Sandra Kazíková (50 m v. zp. a 50 m mot.)
Andrea Šimáková (100, 200 a 400 m pol. záv., 50 a 100 m mot.)
Petra Klosová (50 a 100 m v. zp, 100 m pol. záv. a 50 m znak)
Petra Chocová (50, 100 a 200 m prsa)
Kateřina Pivoňková (100 a 200 m znak)
Alena Nývltová (50, 100 a 200 m znak)
Sylvie Rybářová (200 m mot., 400 m pol. záv.).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze