Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští plavci chtějí dvě finále

6 2006
Helsinky, Praha - V Helsinkách ve čtvrtek začne šampionát, na kterém v minulosti české plavání získalo renomé. Letošní mistrovství Evropy v krátkém bazénu však bude pro českou reprezentaci pouze vzpomínáním na někdejší úspěchy. Útlá sedmičlenná výprava, nejmenší v historii, bude ráda za dvě finálové účasti.

 Evropská špička poplave skoro kompletní, chybět budou pouze tři obhájci titulů. "Budu spokojená, když se vrátíme se dvěma účastmi ve finále," řekla trenérka reprezentace Jaroslava Passerová.

Spoléhá zejména na Květoslava Svobodu a další kraulařku Petru Klosovou, která na závodech v USA jako první Češka pokořila limit na mistrovství světa v Melbourne příští rok.

Tým dále tvoří Alžběta Řehůřková, Tomáš Fučík, Michal Rubáček, Zdeněk Františák a Martina Moravčíková. Limity splnili také Jiří Jedlička, který byl však vinou střevních potíží hospitalizován, a Petra Chocová, jež onemocněla angínou.

Nízký počet reprezentantů trenérka vysvětluje přísnými nominačními kritérii. "Je to kvůli olympiádě v Pekingu nutné," řekla.

Čeští plavci mají z ME v krátkém bazénu celkem 31 medailí. V letech 2000 až 2003 jich získali sedmnáct, z toho čtyři zlaté. V roce 2004 se však výprava vracela s jedním bronzem Ilony Hlaváčkové a loni poprvé v historii nepřivezla žádný cenný kov. A stejné to s velkou pravděpodobností bude i letos.

Pryč je forma juniorského evropského rekordmana Svobody, který se pyšní šesti medailemi, v závodu na 200 m volný způsob navíc čtyřmi stříbry po sobě. Po skončení kariéry Hlaváčkové se vytvořila propast.

Bývalý šampion Daniel Málek spíš studuje, než plave, Jana Myšková zimní sezonu vynechala a Jana Pechanová se věnuje dálkovému plavání. A mladí závodníci do špičky ještě nedorostli.

"Časy v nominačním období byly dobré," prohlásil Svoboda, ale konkrétní cíle si nedává. "Chci se soustřeďovat na výkon," řekl. Prý si věří na osobní rekordy. Ty jsou zároveň českými maximy, která naposledy vytvořil na svých hlavních tratích před třemi lety. "Myslím, že by se to konečně mohlo podařit vylepšit," uvedl jeho kouč Jiří Kyněra.

Vrcholem pro domácí fanoušky bude poslední závod kariéry finské plavecké hvězdy Janiho Sievinena, čtyřnásobného mistra světa a dvanáctinásobného mistra Evropy. Svou první medaili získal před šestnácti lety na ME v Gelsenkirchenu na 50 m znak.

Přihlášeno je takřka 500 plavců z 36 zemí. Největší výpravu mají s 41 závodníky Němci, český tým v roce 2004 vyslal do Vídně 28 plavců. Evropská plavecká federace vypsala dotaci 35.000 eur za sedm nejhodnotnějších výkonů v obou kategoriích podle bodovacích tabulek. Autoři nejlepší času dostanou 5000 eur.

Český plavec Květoslav Svoboda v olympijském bazénu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze