Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští lyžaři kralují i v létě na trávě

24 2006
České Petrovice - Ani Janda, Kraus nebo Neumannová. Ale Jan Němec je prvním českým lyžařem, který vyhrál v nové sezoně závod Světového poháru. Na trávě! Stalo se v neděli ve slalomu v Orlických horách. O den dřív skončil až třetí za Italy v obřím slalomu. Kroutil hlavou, skřípal zuby, mlátil hůlkami do trávy a říkal: "Zejtra vyhraju, mám na to." A dokázal to.

Třicetiletý Němec, král světového travního lyžování, se navzdory zraněním řítí k pátému triumfu ve Světovém poháru v řadě. Ještě za rok se ukáže na domácím světovém šampionátu v Olešnici a pak se odstěhuje na Arabský poloostrov.

"Chci se uživit svým sportem, zabezpečit rodinu," říká muž, který si v zimě přivydělává v lyžařské škole. Má několik nabídek, kdy by mohl jezdit nejen na trávě, ale i na sněhu.

A taky se v barvách "nové" země dostat i na olympiádu. "V obřím slalomu i slalomu mívám dost FIS bodů, abych na to mohl myslet." Učí se už arabsky? "Sé – du – jech," usměje se. Tři – dva – jedna. Víc nezná.

"Zůstanu u angličtiny." Němcův odchod jistě ohrozí velmocenskou pozici českých travních lyžařů. "Čeká nás generační obměna," uznává reprezentační trenér Daniel Mačát.

Ačkoliv Aleš Mlíčka ovládl letošní světový šampionát juniorů a Petra Mlejnková i se zápěstím obaleným sádrou a izolepou připevněnou hůlkou k ruce dojela v neděli druhá.

Ale ani svět nespí. Silný tým mají Italové, které živí armáda. Přibývají nové země jako Rusko a pobaltské republiky, čeká se na obrození sportu v USA a Kanadě.

Motivací by tam mohl být i zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Zatím bude patřit Martinu Štěpánkovi.

Na metr dlouhých pásových lyžičkách se řítil pruhem vysekané trávy ze svahu v Olešnici rychlostí 94 km/h! "Celou sjezdovku jsme sjeli šusem.

Měřil se desetimetrový úsek dole před zlomem," říkal. Všechny rychlostní akce v autě, na kole nebo na sněhu, co kdy absolvoval, proti tomu byly prý slabý odvar. "Při osmdesátce na sjezdovkách ve Val Thorens se mi zdálo, že se plížím," vykládal rekordman.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze