Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští lyžaři do špičky nepronikli

5 2000
Levi - Pro nabitou startovní listinu EP není lepší konstelace, než když se jede Světový pohár čistě klouzavý, navíc v Americe. Celkem čtyři závody ve finském Levi přilákaly na čtyřicítku borců kalibru SP, mezi nimi 7 až 8 bodové slalomové mistry světa 1997 Stiansena a 1999 Palandera, olympijské vítěze Buraase (SL) a Reitera (kombinace), vítěze slalomového SP 1996 Amieze, dokonce i novou superhvězdu Mario Matta (jel ale pouze obří slalomy). Do takové jámy lvové se vydala i česká šestice Záhrobský (OSL), Forman (OSL), Hayer (SL i OSL), Holický a Kraus (oba SL).

Ve dvou obřích slalomech se nikomu z nich nepodařilo postoupit mezi bodovanou šedesátku, nejblíže k tomu měl v prvním závodě Hayer. V obou zvítězil jeden z předních světových jezdců, Fin Sami Uotila.

Naše naděje se ovšem upínaly především ke slalomu. Jan Holický a Tomáš Kraus se umístili na konci startovního pole, slušně se předvedl Stanley Hayer. V prvním slalomu skončil 18. se ztrátou 2,24 a nechal za sebou i Stiansena a další. Druhý závod měl po prvním kole rozjetý ještě lépe (14.), krátkodobě zhoršená viditelnost ve druhém prý způsobila zopakování 18. příčky se ztrátou 2,93.

Oba slalomy vyhrál skvěle jezdící Rakušan Florian Seer. Málo známý 24letý juniorský mistr světa ve slalomu 1995 patří k těm, kdo po několika letech otrkávání ve světě velkého lyžování začínají hovořit do dění. Obecné pozornosti uniklo jeho skvělé 9. místo v prvním letošním slalomu SP, možná odraz k výtečné sezoně. Podobně se z relativního „neznáma“ loni vynořil Mario Matt, v Americe nyní zazářil jeho vrstevník Christoph Gruber (6. a 2.! v obou super-G), v onom roce 1995 mimochodem juniorský šampion v obřím slalomu a kombinaci...

Výborně jezdil i Kilian Albrecht a mladík Pranger. Nová garnitura Rakušanů, podle trenéra Trnky skvěle srostlá s moderními vykrojenými lyžemi, je prý mimořádně silná. Hayer zhruba obhájil svou pozici ve světovém slalomu (do konce roku na žebříčku 68.), nyní se chce ve zbývajících letošních dvou slalomech SP pokusit bodovat. Zbývající slalomáři budou usilovat o vylepšení svého žebříčkového postavení, o zisk „evropských“ bodů a o nominaci na MS. Po návratu z Ameriky se k nim přidá i Borek Zakouřil, jenž by měl být z amerických sjezdů a super-G patřičně rozjetý.

Problémem může být evropský nedostatek sněhu, ohrožující závody v nižších polohách, i za polárním kruhem ve Finsku bylo nad nulou. Ženský EP ve Špindlerově Mlýně už mu za oběť padl, předpověď počasí hrozí, že nebude zdaleka jediným. Obavy panují i ze středečního SP žen ve Val d´Isere.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze