Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští krasobruslaři se v dodatečné kvalifikaci pokusí o Pchjongčchang

Anna Dušková a Martin Bidař během volných jízd dvojic na mistrovství světa v Helsinkách. | foto: Reuters

27 2017
Ve třech kategoriích budou čeští krasobruslaři od čtvrtka do soboty bojovat v německém Oberstdorfu o účast na únorových zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu. K Michalu Březinovi, který získal olympijské místo na mistrovství světa, se při Nebelhorn Trophy budou chtít přidat sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař, taneční pár Cortney Mansourová, Michal Češka a Elizaveta Ukolová.

Pro dodatečnou kvalifikaci je k dispozici po šesti místech v kategoriích žen a mužů, pět míst pro tanečníky a čtyři místa pro sportovní dvojice. Usilovat o ně mohou závodníci ze zemí, které nezískaly žádné místo na březnovém MS v Helsinkách. Každá země může získat maximálně jedno místo.

Program

Čtvrtek 28. září:
10:00 taneční páry - krátký tanec, 13:05 sportovní dvojice - krátký program, 17:30 muži - krátký program.

Pátek 29. září:
8:15 ženy - krátký program, 13:45 sportovní dvojice - volné jízdy, 18:00 muži - volné jízdy.

Sobota 30. září:
9:00 taneční páry - volný tanec, 12:25 ženy - volné jízdy.

Už na světovém šampionátu měli k postupu blízko Dušková s Bidařem, ale ani čtrnácté místo jim při jejich premiérové seniorské sezoně nestačilo. V létě absolvovali juniorští mistři světa z roku 2016 soustředění ve Švýcarsku a v Kanadě. Od začátku září se připravovali v Praze, protože zároveň chodili do školy. „Snažili jsme se zapracovat na uměleckém dojmu s naší paní baletní trenérkou a také jsme se snažili zlepšit levely ve spirálách smrti a piruetách. A cíl? Zajet dobrou jízdu. Poté uvidíme, jestli to bude stačit na místo na ZOH,“ uvedla na facebooku Dušková.

Mezi pět postupujících tanečních párů se budou chtít vklínit Mansourová a Češka, kteří v roce 2016 zaujali třináctým místem na ME, ale letos museli evropský i světový šampionát vynechat. Po dlouhé pauze se vrátili k závodění minulý týden na Nepelově memoriálu v Bratislavě, kde skončili osmí.

O místo pro českou krasobruslařku bude znovu usilovat devatenáctiletá Ukolová, které se před čtyřmi lety podařilo z Oberstdorfu dodatečně kvalifikovat na ZOH 2014. V Soči obsadila 22. příčku a dosud je to její jediná velká soutěž mezi seniorkami. Na mistrovství Evropy ani světa ještě nestartovala, protože nikdy nevyhrála domácí šampionát.

Na Nebelhorn Trophy budou závodit i krasobruslaři ze zemí, které mají zajištěný start na ZOH. V pořadí rozhodujícím pro olympijskou kvalifikaci se jejich výsledky budou škrtat.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze