Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští házenkáři úspěšně vkročili do kvalifikace

24 2000
P l z e ň - Úspěšný první krok v cestě na světový šampionát, který se uskuteční příští rok ve Francii, mají za sebou čeští házenkáři. Nedělní výhrou nad Slovenskem v Plzni si zajistili prvenství ve druhé kvalifikační skupině, ale aby se mohli radovat z postupu na MS, musí ještě uspět v play off, jež se koná v první polovině června. Po neúspěšných kvalifikacích na MS 1999 v Egyptě a evropský šampionát, který se nyní hraje v Chorvatsku, v nichž vedl celek Jiří Kekrt, zavládla v mužstvu pod vedením staronového trenéra Vladimíra Habera opět pohoda.
"Jsme zatím jen v polovině cestě na světový šampionát. Pro hodně hráčů mužstva je to zřejmě poslední šance na MS startovat a uvědomují si to. Pokud přistoupí k play off jako ke kvalifikaci, není postup do Francie nereálný, ale bude to hodně těžké," řekl Haber.

Pro losování play off, které se uskuteční v závěrečný den ME 30. ledna v Záhřebu, je zatím jistá pětice vítězů kvalifikačních skupin - ČR, Maďarsko, Švýcarsko, Jugoslávie a Polsko. Tyto týmy doplní sedm mužstev, jež se nekvalifikují do Francie přímo z Chorvatska. Velkou naději má ještě nejlepší druhý celek z kvalifikačních skupin Makedonie, protože za předpokladu, že obhájce světového titulu Švédsko či pořadatelé z Francie budou mezi první pěticí na ME, postoupí na MS přímo ještě šestý celek z Chorvatska. Kvalifikaci odehrálo prakticky pouze jedenáct hráčů.

"Na úspěchu se podíleli i hráči ze širšího kádru a je naší výhodou, že jsou stejně dobří jako ti, co nastupovali. Přidržel jsem se však pravidla, že vítězná sestava se nemění," poukázal na další přednost celku Haber.

Čeští hráči doslova deklasovali soupeře v domácím prostředí, zatímco venku dokázali vyhrát jen s Itálií. "V Lounech, Chomutově i Plzni nám velmi pomohli diváci, kteří byli fantastičtí. V takovém prostředí se nám hraje pochopitelně mnohem lépe. Jsem přesvědčen, že vyhrávat můžeme i venku, což jsme dokázali na prosincovém turnaji ve Švýcarsku, při Vánočním turnaji v Povážské Bystrici i Terstu," pokračoval Haber. V play off nebude podle trenéra z čeho vybírat.

"Tam si již nevybereme, každý z možných soupeřů bude velmi kvalitní. Nejlepší mužstva,   tím mám na mysli Rusko, Švédsko, Francii, Švýcarsko, Chorvatsko, zřejmě postoupí přímo, ale ostatní o moc slabší nejsou. Nejpřijatelnější by zřejmě byly celky Slovinska, Norska či Portugalska, ale to je jen teorie. Spoléhat se musíme jen na sebe," dodal Haber.

Český reprezentant David Juříček je atakován slovenskými hráči Janem Peterem (vpravo) a Pavolem Peterem (vlevo)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze