Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lazaret házenkářů, zranili se další. To jsme nezažili, říká lékař

Česká házenkářská reprezentace. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

28 2014
Čeští házenkáři zažívají před startem kvalifikace o mistrovství Evropy nevídané potíže s marodkou. V průběhu krátkého soustředění v Praze na ni přibyli další tři hráči - celkově nemohou trenéři počítat už s osmi členy kádru včetně kapitána Filipa Jíchy. Kvalifikaci začnou Češi ve čtvrtek ve Francii.

Utkat se s olympijskými vítězi a úřadujícími mistry Evropy na jejich půdě, to je až brutální start kvalifikace. I za normálních podmínek. O těch se však v táboře české házenkářské reprezentace nyní rozhodně mluvit nedá.

„Je toho opravdu hodně. Asi nejvíc, co jsme kdy zažili,“ říká reprezentační lékař Petr Holub a dodává: „A to je tu opravdu ještě řada drobnějších poranění, mnoho hráčů bude nastupovat se sebezapřením. Spíš je jednodušší spočítat ty zdravé.“

Kdo už se zranil

Kapitán Filip Jícha, bundesligový kanonýr Pavel Horák, rozehrávač Roman Bečvář, obranář Radek Horák, pivot Leoš Petrovský a tři levoruké spojky Jan Stehlík, Martin Stržínek a Ladislav Brykner.

Nové trenéry Jan Filipa a Daniela Kubeše, kteří mužstvo převzali od léta, tak čeká hodně ostrý začátek.

Dlouholeté opory národního týmu na startu svých trenérských kariér dostali důvěru, aby vedli nejdůležitější mužstvo Česka. Co se přihodilo, že startují v tak obtížných podmínkách?

Vše začalo na podzim, když se v krátké době zranili tři leváci na spojkách; Stehlíka, Stržínka i Bryknera navíc shodně vyřadily vážné potíže s koleny, kvůli nimž přijdou pravděpodobně také o lednový světový šampionát v Kataru. Nejbolestivější ztrátou se pak jevila nucená operace ústřední postavy týmu Filipa Jíchy, který se na palubovky vrátí nejdříve začátkem prosince.

Jenže tím nic neskončilo, naopak. Rozehrávač Roman Bečvář vypadl na několik týdnů kvůli zranění ruky. Na krátkém soustředění v Praze, kde se tým pod vedením nových koučů sešel na pondělí a úterý, pak přibyli další tři marodi.

Český házenkář Pavel Horák narazil na tvrdou rakouskou obranu.

TAKÉ MARODÍ: Pavel Horák

Český házenkář Jan Stehlík střílí na dánskou branku.

Jan Stehlík

Plzeňský házenkář Roman Bečvář (vlevo) se snaží prosadit kolem Jakuba Svitáka z

Roman Bečvář

Z kádru mizí po Jíchovi druhá největší hvězda mezi hráči v poli. Šutér z Berlína Pavel Horák podstoupil na podzim artroskopický zákrok na odhodové ruce, ale zdálo se, že by s ním trenéři mohli počítat aspoň do obrany. I tato varianta padá.

„Nastoupil poprvé zhruba po měsíci, v neděli hrál bundesligu. Komunikovali jsme s klubem, jenže jeho stav se bohužel zhoršil a nedovolil mu tady vůbec být,“ vysvětlil reprezentační manažer Karel Nocar.

Plus do Francie neodletí Radek Horák, který si poranil vazy v koleni, a spolu s ním ani pivot Leoš Petrovský, který odehrál úspěšnou červnovou baráž o mistrovství světa proti Srbsku.

Filip Jícha při střelbě v utkání proti Srbsku.

NEJVĚTŠÍ ČESKÁ ZTRÁTA: Filip Jícha

„Něco takového jsem ještě nezažil, ale musíme se s tím vyrovnat. Nic jiného nám ani nezbývá,“ řekl Nocar. „Brečet nemá cenu. Pro kluky to bude možnost získat jedinečné zkušenosti.“

Do francouzského Chambéry, kde právě nynější manažer týmu Nocar dlouhé roky působil, zamíří oslabená výprava ve středu a čeká ji večerní trénink v 19.30. Ve stejný čas se pak o den později Češi zkusí postavit házenkářskému gigantovi.

Z pohledu vývoje skupiny by měl být ještě důležitější nedělní souboj s Makedonci, ten začne ve Zlíně od 13.30. „Zatím jsme ale měli čas řešit jen sami sebe,“ přiznává jeden z koučů Jan Filip.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze