Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krutá prohra bude ku prospěchu, věří házenkáři před Makedonií

Český gólman Petr Štochl čelí střele makedonské hvězdy Kirila Lazarova. Daniel Kubeš sleduje, jak to dopadne. | foto: ČSH - Alex Wipf

1 2014
Z francouzského Chambéry na letiště do švýcarské Ženevy, odtud do Vídně a pak konečně do vlasti. Čeští házenkáři mají před sebou druhý a dost možná klíčový souboj své skupiny o mistrovství Evropy 2016. Ve Zlíně je v neděli čeká od 13.30 silná a v mnoha směrech nevyzpytatelná Makedonie.

Soupeř, který na posledních dvou Eurech vždy Česku odřízl naděje na postup ze skupiny. „Máme jiný tým - nové hráče, nové trenéry, je to začátek jiné éry. Tohle mužstvo jde na Makedonii s čistým štítem,“ říká brankář Petr Štochl, jeden z mála pamětníků vzájemných duelů, kteří po omlazení a také vinou rozsáhlé marodky v aktuálním kádru zůstali.

S čistým štítem i s čistou myslí? Házenkáři mají asi 70 hodin na to, aby vstřebali všechny aspekty úvodní vysoké prohry 25:41 ve Francii. Je vlastně zvláštní hledat pozitiva na šestnáctigólové porážce, přesto se o to mužstvo snaží a v některých věcech i oprávněně.

„Ač zní výsledek krutě, ostudu jsme neudělali. Kdo zápas viděl, musí uznat, že tam byly i povedené věci,“ tvrdí Štochl, čímž nezakrývá ani neomlouvá množství chyb. „Hlavní je se z nich ponaučit,“ dodává Petr Linhart, ve Francii nejlepší z Čechů.

Vítězové ukázali, jak širokým kádrem vládnou. Střídání kvalitu neměnila, v jednom případě (Karabatič za Narcisse) se dokonce na palubovce jen prohodili dva muži, kteří byli shodně v minulosti vyhlášeni nejlepšími házenkáři světa.

„Makedonie je nesrovnatelný tým. Na úrovni Francouzů mají jediného hráče,“ zmiňuje Štochl superhvězdu Kirila Lazarova. A dodává: „Jistě, výborní jsou i ostatní, musíme mít k soupeři velký respekt. Ale jsou slabší než Francie, my hrajeme doma, ve Zlíně bude výborná atmosféra a my budeme zase o něco zkušenější.“

Zkušenosti, to slovo zní často. Těch z nejvyšší úrovně má aktuální český kádr minimum. „Nejtěžší je za námi. Teď se ponaučit a přenést si to dobré, co jsme předvedli ve Francii,“ říká Linhart.

Tabulkově je vše zřejmé: Makedonci vyhráli první duel a pokud by to zopakovali ve Zlíně, dostane se mužstvo koučů Jana Filipa a Daniela Kubeše do velmi svízelné situace. Postup by rázem byl poměrně daleko. „Víme, že to může být stěžejní zápas,“ souhlasí Štochl.

O víkendu tak tým musí najít kompromis: nabudit se úměrně důležitosti zápasu, ale zároveň jí nepodlehnout. „Vytvářet na kluky tlak mi přijde nesmyslné,“ říká rázně kouč Kubeš. „Není možné chtít, aby hráči z extraligy za týden byli schopní hrát proti Francii. Ale za dva, tři roky už možná jo,“ nastiňuje svou dlouhodobou vizi.

Jeho svěřenci pocítili, jaká je házená absolutní špičky. Kolik síly, rychlosti a zručnosti je k ní potřeba. „Kluci viděli, kam se dá posunout, kde jsou hranice. To může být jedině ku prospěchu,“ říká gólman Štochl, nyní kapitán týmu.

Bylo by dobré, kdyby měl před Makedonci pravdu.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze