Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští házenkáři oprašují v trénincích úspěšné kombinace

Trenér českých házenkářů Martin Lipták na tréninku před prvním zápasem na ME v Rakousku. | foto: Alex Wipf

15 2010
"Výsledek není nejdůležitější. Chceme se hlavně sehrát a vyzkoušet nové hráče." Totožná slova pronesli před dnešním vzájemným zápasem slovenský trenér českých házenkářů Martin Lipták i jeho chorvatský kolega působící u týmu Slovinska Zvonimir Serdarušić. Přesto se nemusíte bát, že duel bude postrádat náboj.

Už proto, že oba soupeři na sebe narazili na lednovém mistrovství Evropy v Rakousku, kde po velkém boji vyhráli Češi 37:35. Navíc pro oba je to generálka na červnovou baráž o mistrovství světa. Česko se utká se Srbskem, soupeřem Slovinska bude Maďarsko.

"Nikdo neprohrává rád, ale opravdu jde o to, aby noví hráči dokázali kombinace z tréninků zapojit do zápasů," zopakoval Lipták. V domácí sestavě chybí z nejrůznějších důvodů hráči, kteří na kontinentálním šampionátu vybojovali osmé místo. Hrát nebudou Galia, Nocar, Sklenák, Mráz, Sobol a Jícha, stejně jako tradiční opory Juříček nebo Horák.

I proto dostalo pozvánku zuberské duo Číp, Martin Hrstka nebo hranický Bednařík. "Noví hráči musí být připraveni, že zastoupí ty, kteří jsou v základním kádru," upozornil Lipták. "I když pochopitelně bych byl rád, kdyby nikdo z nich nemusel do baráže naskočit."

Na turnaj se všichni čeští hráči těšili. Kdo mohl, ten přijel. I proto s týmem trénuje největší hvězda Filip Jícha, který ale kvůli únavě a náročnému programu nebude hrát. "Já jsem se těšil taky. Od vydařeného mistrovství už nějaký čas uplynul, chtěl jsem hráče vidět," pousmál se Lipták.

Kouč si stejně jako házenkáři odskočil od klubového angažmá. S rakouským Bregenzem neuspěl ve finálovém turnaji poháru, ovšem v lize má nejvyšší ambice. "Špatně jsme se připravili. Chlapci si mysleli, že už se nemůže nic stát," vysvětlil pohárové zklamání.

"Ale je dobře, že se to stalo teď a ne v play-off. Do semifinále půjdeme z prvního místa, nic jiného než titul nás nezajímá," připomněl, že vede nejsilnější klub v zemi.

Turnaj hostí tři města. Zatímco v Zubří bývá národní tým pravidelným hostem, v dalších destinacích se neukázal hodně dlouho. "Proto věřím, že na všechna utkání přijde hodně lidí," přeje si Lipták, který marně vzpomínal, kdy naposled byl ve Zlíně. "Asi v roce 1983, když jsme tam hráli Československý pohár."Najdete na iDNES.czmobilní verze