Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fouká? Nevadí. Čeští biatlonisté simulovali světový šampionát

Česká biatlonistka Veronika Vítková na střelnici během štafety Světového poháru v Norsku. | foto: Český biatlon, Michal Červený

28 2015
Sporttester Michala Šlesingra ukázal 32 kilometrů na trati. Taková byla průměrná denní tréninková dávka reprezentantů. Na střelnici si k tomu přidávali zhruba 100 nábojů denně. Měli na to v Pokljuce celkem 10 dnů. Ve výšce 1 300 metrů, odříznuti od světa, pilovali biatlonisté ve slovinském středisku formu na světový šampionát v Kontiolahti.

Deset stavů dostali k dispozici, na každého reprezentanta jeden. Kdo chtěl střílet přesčas, tomu by správce večer rozsvítil i reflektory.

Přiletěli sem rovnou ze Světového poháru v Oslu a teprve v noci na pátek se vrátili do Česka. Už v sobotu odtud vyrazí servismani v autech na zdánlivě nekonečnou cestu do Kontiolahti, v pondělí se za nimi letecky vydají také závodníci. A ve čtvrtek vše vypukne.

V Pokljuce už nemohli s formou provést zázraky. „Čas mezi posledním svěťákem a šampionátem byl letos obzvlášť krátký,“ připomíná šéftrenér Ondřej Rybář. „Takže jsme jen ladili detaily. Snažili jsme se po psychické stránce vylepšit, co se dá, a po té fyzické ohlídat, aby se nic nepokazilo.“

Šéftrenér biatlonistů Ondřej Rybář na tréninku v Novém Městě na Moravě

Šéftrenér biatlonistů Ondřej Rybář na tréninku v Novém Městě na Moravě

Počasí jim nachystalo směsici tréninkových variant. Nejprve tři dny azura, zimní pohádku. Potom přišla chumelenice a navrch silný vítr. „V pořádku, takové počasí bývá v Kontiolahti, aspoň si ho tu odzkoušíme,“ uklidňovali se a Rybář vzpomínal na zrádnou finskou střelnici. Loni tam Ondřej Moravec ve sprintu bezchybně střílel, ale následujícího dne dokázal nasbírat při stíhačce hned deset chyb.

Jen mlha se nyní v Pokljuce nedostavila. Snad šlo o znamení, že je nenavštíví ani ve Finsku.

Gabriela Soukalová pracovala na rychlejším běhu, Jaroslav Soukup na střeleckých slabinách. „Jarda střílet umí! Jde jen o drobnosti a sebedůvěru. Nechám se v Kontiolahti překvapit,“ tvrdil šéftrenér.

Zato o výstavní běh Veroniky Vítkové žádné obavy nemá. „Je důsledkem dlouhodobější přípravy. Pokud zůstane zdravá, nevidím důvod, aby dál nejezdila rychle.“

Zdraví jsou prozatím všichni. Což šéftrenér pro jistotu hned zaklepe.

Biatlonistka Gabriela Soukalová ve sprintu Světového poháru v Novém Městě na...

Gabriela Soukalová

Ondřej Moravec na střelnici v Oslu

Ondřej Moravec

Veronika Vítková míří do cíle vytrvalostního závodu v Oslu.

Veronika Vítková

V Kontiolahti je očekávají teploty okolo minus 10 a ostrý souboj s biatlonovým světem. „Máme čtyři lidi v top 10 svěťáku. Věřím, že se někomu dobrý výsledek podaří a že budeme odjíždět stejně spokojeni jako ze svěťáků,“ říká Rybář.

Ze všech pohárových kol si v zimě vezli aspoň jedno medailové umístění. Bude tedy i ve Finsku medaile měřítkem spokojenosti?

„To neřeknu, abych nic nezakřikl,“ odvětí Rybář. „Ale chtěl bych, abychom odjížděli s hlavou vztyčenou.“

Autor:


Zeleninové hranolky
Zeleninové hranolky

Hranolky nemusí být zabijákem diety.

Najdete na iDNES.czmobilní verze