Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalistům se vyplnil sen. Jak bude boj o olympiádu vypadat?

Luboš Bartoň a Jiří Welsch se objímají po českém postupu do čtvrtfinále mistrovství Evropy, blíží se k nim rozesmátý Blake Schlib. | foto: AP

19 2015
Lille (od našeho zpravodaje) - Dočkali se šance, která může přijít třeba jen jednou za generaci. Čeští basketbalisté si v července 2016 zahrají olympijskou kvalifikaci: extrémně těžký turnaj, kde z tří šestičlenných skupin postoupí na hry v Riu pouze jejich vítězové.

Kapitán reprezentace Jiří Welsch splnil roli lídra i takto: „Před zápasem jsme si sedli a řekl jsem klukům, že máme šanci udělat něco, co tu nebylo po spoustu generací. Bojovat o olympijské hry.“

Welsch o tom ve fotbalové aréně Stade Pierre Mauroy hovořil už jako muž, který věděl, že jeho projev zabral. Basketbalisté se dostali na metu, v kterou doufali jen ti odvážnější z nich: zahrají si o Rio!

Rozhodl o tom duel o 7. místo na mistrovství Evropy, v němž zničili Lotyšsko 97:70 – a zajistili si poslední místo v olympijské kvalifikaci.

„Považuju za obrovské štěstí, s jakými hráči jsme se sešli. Je to jeden z mých obrovských snů,“ říkal Tomáš Satoranský, spolu s Janem Veselým hvězda týmu: „Prvním je dostat se do NBA, druhým projít na olympiádu. Což je v kolektivním sportu, zvlášť v basketbalu, velice těžké – a teď máme šanci o to bojovat. Je to strašný úspěch a štěstí.“

Fotogalerie

Nyní jsou na řadě krátké oslavy a pak de facto startuje roční „příprava“. Pro každého z kádru je vidina Ria výjimečná; není přehnané tvrdit, že pro mužský basketbal to klidně může být poslední podobná příležitost na mnoho let dopředu.

Jak olympijská kvalifikace vypadá? Jistou ji mají čtyři týmy, které na Evropě skončili nad Českem mimo finalistů (ti jdou do Ria přímo), tedy Srbsko, Francie, Řecko či Itálie. Právě oni budou podle všeho největší překážkou. Jelikož se v olympijské kvalifikaci hrají tři skupiny, každá „vyfasuje“ aspoň jednoho evropského giganta.

A další kontinenty? Ze šampionátu Amerik mají místo Kanada plná hráčů NBA, nevyzpytatelné Portoriko a Mexiko. Z afrického mistrovství Angola, Senegal a Tunisko, Oceánii bude zastupovat Nový Zéland.

Klání v Asii se teprve odehraje; podle výsledků z roku 2013 by šlo třeba o Filipíny, Jižní Koreu a Tchaj-wan (mistrem je Írán, v úvahu připadají i Čína a Japonsko).

Bude to blesková operace pro ty nejodolnější. Šestičlenné skupiny začnou 5. července 2016 a skončí 11., pět duelů se odehraje za sedm dní a postoupí jen vítěz. Až se dá říci, že je „jednodušší“ uspět na olympiádě než projít nemilosrdnou kvalifikací, kde může jediná porážka na začátku sebrat naděje.

„Ani se neodvažuju hádat, bude to obrovsky těžké,“ uznává Vojtěch Hruban. „Dostat se do kvalifikace je jedna věc, postoupit úplně jiná. Každé klopýtnutí vlastně znamená konec. Pokud jsme se bavili, že postup do ní je odvážné tvrzení, postup z ní je v úrovni utopie... Ale dáme do toho všechno.“

Češi mohou hrát v Evropě, jež téměř jistě získá jednu pořadatelskou skupinu – anebo třeba poletí přes půl světa. Více by mělo být známo dnes, po kongresu FIBA v Lille.

„Jací jsou soupeři? Mexiko, Portoriko, Nový Zéland? Ano, to bych se vůbec nezlobil,“ smál se Hruban.

Byl to v Lille rozzářený český večer. A kapitán Welsch si v něm prodloužil reprezentační kariéru. „Za rok uvidíme, ale o olympijské hry bych si rád zahrál. Bylo by to něco, o čem jsem už v téhle fázi kariéry ani nesnil,“ říkal šťastně.

Ve snění nebyl osamocen. Ale přece se to stalo skutečností.

Kdo bude hrát olympijskou kvalifikaci o Rio

Evropa: Srbsko, Francie, Itálie, Řecko, ČESKO. Ameriky: Kanada, Portoriko, Mexiko. Afrika: Angola, Senegal, Tunisko. Oceánie: Nový Zéland. Asie: tamní šampionát se teprve hraje, do kvalifikace půjdou týmy z 2. až 4. místa.
Poslední tři místa: každá země, jež bude pořádat jednu ze tří skupin, „posune“ do kvalifikace další celek ze svého kontinentu. Třeba když získá pořadatelství někdo ze současné evropské pětice, dostane se na 8. Lotyšsko.Jobs Contact
Technolog ve strojírenství (30.000 - 40.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze