Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nic není ztraceno. Čeští baseballisté pořád doufají v medailový konec

Baseball - ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

18 2014
Baseball nejvyšší evropské kvality si mohou čtyři dny po sobě užít fanoušci v Brně. Na Městském stadionu v Komárově vyvrcholí kontinentální šampionát, na němž by Češi rádi dosáhli na historicky první medaili.

Před turnajem prohlásil, že tak silnou reprezentaci Češi ještě neměli. „A pořád si za tím stojím,“ oznamuje baseballista Jakub Hajtmar. Teď přichází čas to dokázat. Česko na domácím mistrovství Evropy vyhlíží premiérovou medaili, před finálovými boji v Brně však není v komfortní situaci. Ze základní skupiny v Ostravě si totiž přináší dvě porážky s Nizozemskem a Španělskem.

A hlavně druhý nezdar tým hodně bolí. „Výhra by znamenala lepší pozici k útoku na medaili. Ale mám zkušenosti, že tyhle turnaje se rozhodují až v posledních zápasech. Nic není ztraceno,“ burcuje Hajtmar.

Na Městském stadionu v Komárově se od čtvrtka potká šest nejlepších týmů Evropy, které se utkají každý s každým (počítají se přitom výsledky s dalšími postupujícími ze základní skupiny). Dva nejsilnější celky se v neděli poměří ve finále, zbylé pořadí určí skupina.

Dvojici favoritů Nizozemsko, Itálie už Češi dohoní stěží, touží se však vydrápat na třetí příčku. „Už si nemůžeme dovolit klopýtnout. Máme před sebou tři zápasy, a když je zvládneme, tak pořád můžeme splnit naše cíle,“ hlásí odhodlaně Hajtmar, který je jedním z osmi brněnských Draků v týmu.

Ve středu měli domácí reprezentanti volný den, nyní se utkají s Francií (od 15 hodin, přímý přenos vysílá ČT sport), Itálií (v pátekod 19 hodin) a Německem (v sobotu od 15.00). „Francie a Německo jsou týmy na podobné úrovni jako my. Itálie je favorit, ale před dvěma roky jsme porazili Nizozemsko a nikde není psáno, že to nemůžeme zopakovat,“ říká Hajtmar.

Hráč z druhé mety je zatím druhým nejlepším pálkařem týmu. Ofenziva však proti silným soupeřům vyprodukovala jen dva doběhy. „Máme kvalitní pálkaře se zkušenostmi ze zahraničí, ale záleží také na tom, jakému nadhazovači čelíme. Vrcholový baseball je o pár chybných nadhozech, které je třeba potrestat,“ přibližuje Hajtmar, který doufá v podporu diváků. Těch se díky přistaveným tribunám vejde na stadion kolem tisícovky.

Turnaj je rovněž šancí, jak přilákat k baseballu nové talenty.V pátek od 17 hodin se na stadionu uskuteční nábor chlapců z ročníků 2007 až 2009, pro něž je připravena i zajímavá motivace. Ti, kteří dohodí míčkem nejdál, získají odměnu tisíc korun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze