Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští atleti budou bydlet v Brazilském domě

19 2003
Paříž - Univerzitní městečko na jižním okraji Paříže i tréninkový stadion Charléty střeží policisté, areál je obklopen bezpečnostními zátarasy. Městečko, kde obvykle tráví cizinci studující ve francouzské metropoli, patří atletickým špičkám. Ty čeká zanedlouho vrchol sezony, světový šampionát. Za hrazení, které ukrývá i autobusovou zastávku, nesmí nikdo nepovolaný, nepomůže ani novinářská akreditace.

Maximální bezpečnost, to je hlavní krédo organizátorů. I sportovci se již v minulosti stali oběťmi teroristů, jak dokazuje hlavně akce palestinského komanda na olympiádě v Mnichově v roce 1972, při níž zahynulo 11 izraelských sportovců.

"Ti si přivezou vlastní ochranku," uvedl Jean-Paul Pierrat, který má v organizačním výboru šampionátu na starosti atletickou vesnici.

Hlídky policistů se procházejí i po malebném parku Montsouris naproti univerzitního městečka, do něhož se někteří atleti chodí vyklusat. Dnes dopoledne tak například neunikl jejich pozornosti muž, který si na pažitu zkoušel sestavu cviků s meči.

Policisté jej ale z parku nevyhnali. S bohorovným klidem si nechali vysvětlit, že se žádný atentát za použití bodné zbraně nechystá, a nechali muže cvičit dál. Meče ovšem musel schovat do futrálu.

Do atletické vesnice, jež byla otevřena v pátek, by se měly nastěhovat všechny výpravy. Původní spekulace, že vyhrazené tři tisíce lůžek nepostačí, se zatím nepotvrdily. "Vzhledem k tomu, že někteří odjedou brzy domů a jiní přijedou později, nemám už kvůli ubytování žádné obavy," řekl generální ředitel IAAF Pierre Weiss.

Některé atletické hvězdy, jako například americký sprinter Maurice Greene či marocký mílař Hicham El Guerrouj, se navíc rozhodly bydlet o samotě v hotelu. Některé výpravy najdou ubytování v domech, kde žijí během studií jejich krajané.

Česká budova v univerzitním městečku neexistuje, a tak české atlety čeká ubytování v Brazilském domě, který byl otevřen v roce 1959 a patří ke skvostům moderní architektury. Dům s barevnými lodžiemi, který je společným projektem Le Corbusiera a brazilského architekta Lucia Costy, byl před třemi lety kompletně renovován.

Čeští atleti z něj budou mít vůbec nejblíže ze všech na tréninkový stadion Charléty.
V univerzitním městečku, které se rozkládá na ploše 34 hektarů, by měli sportovci najít kompletní servis.

Restaurace,  kadeřnictví, pošta, banka, knihovna i kino, to vše se v poklidném areálu nachází. Přímo v jeho středu se budou moci atleti večer odreagovat při koncertech.

IAAF však už francouzským organizátorům vytkla, že všichni sportovci nenajdou ve vesnici srovnatelný komfort. Jestliže někteří se mohou těšit na samostatné pokoje s koupelnou, televizí i přípojkou na internet, jiní se budou muset spokojit se skromnějšími podmínkami.
 
"Pokud nabízíte renovovanou vesnici, má být renovovaná pro všechny," uvedl Weiss. Podle něj úroveň ubytování v univerzitním městečku, které bylo částečně vybudováno mezi válkami a z části v 50.a 60. letech, neodpovídá tomu, co by mohli atleti očekávat v takovém městě, jako je Paříž.

Šéf vesnice Pierrat se však brání tím, že byly provedeny dočasné úpravy tak, aby v nejskromnějších domech vycházela jedna sprcha maximálně na čtyři lidi. Organizační výbor přitom přišla atletická vesnice celkem na dva miliony eur (62 milionů korun).

Jestliže kvůli ubytování si už organizátoři vyslechli své, s dopravou atletů na Stade de France, kde se bude šampionát odehrávat, by snad problémy být neměly.

Mezi vesnicí a supermoderním stadionem totiž bude jezdit zvláštní přímá linka rychlodráhy RER, díky níž se sportovci dostanou i s chůzí na opačný konec města za půl hodiny. Ve věčně přecpané pařížské dopravě je něco takového učiněný luxus.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze