Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cesta k „vickoupení“: mučil psy, byl ve vězení. Ale teď zase září

NAPRAVENÝ? Michael Vick byl ve vězení kvůli podílu na mučení zvířat. Po návratu si však svými výkony získává odpuštění. | foto: Profimedia.cz

19 2010
Sehrál úžasný zápas, jenž vstoupil do kronik NFL. Hlasitý aplaus, kterého se mu dostalo, kontrastoval s chvílí ticha po duelu."Věřil jste, že takhle to může po vašem návratu někdy vypadat?" Mlčení. A upřímná odpověď: "Ne. To mě nikdy nenapadlo."

Řekl to Michael Vick, jeden z nejtalentovanějších hráčů amerického fotbalu. A také muž, jenž strávil rok a půl ve vězení a nad jehož kariérou visela tak černá mračna, že jimi světlo už vůbec neprocházelo. Přesto se vrátil. Přesto mu zase lidé tleskají a kupují jeho dresy. Ale postupně.

Ten nejnenáviděnější sportovec

Že má Vick talent, bylo jasné od začátku. Tento mimořádný quarterback (tvůrce hry, mozek týmu a zároveň nejlépe placený post) ale jako by se za své nadání upsal zlu.

Vick, jednička draftu NFL v roce 2001, se zapletl do problémů se zbraněmi, drogami, čelil obvinění, že na svoji milenku přenesl pohlavní nemoc, aniž by ji varoval... Žádný hezký seznam, ale pořád to ještě není u hvězd úplně neobvyklé. Velké peníze přitahují drogy, krásné ženy a s nimi spojené potíže.

Vick však zašel mnohem dál. Podílel se na organizování ilegálních psích zápasů, po nichž byla poražená zvířata zabíjena – oběšením, utopením, elektrickým proudem.

Místo další kariéry v týmu Atlanta Falcons přišel v roce 2007 trest: za mříže a natvrdo! "Poplival úplně všechno a všechny," psaly noviny. Vick se kvůli mučení zvířat rázem dostal do čela žebříčku nejnenáviděnějších sportovců USA – vysoko nad rváče, dopingové hříšníky a jiné sportovní vyděděnce.

V červenci 2009 vyšel po 19 měsících z vězení. Podle svých slov jako nový, lepší člověk. A také jako lepší hráč.

Odpustíte mi? Odpouštíme!

Na Vicka se hned rozhodl vsadit tým Philadelphia Eagles. Už to byla vzpruha – byl zpět! Opravdový comeback se však děje až letos.

Pomohlo i štěstí: Vick začínal sezonu jako záložní quarterback a do sestavy mu pomohl otřes mozku jeho rivala hned v prvním duelu. Od té chvíle Philadelphia šlape a je v čele divize spolu s New York Giants, s nimiž se utkají v nedělním šlágru.

"Když jsem Vicka naposledy viděl proti Washingtonu, nejdřív mi bylo nevolno," líčil newyorský kouč Tom Coughlin. "Ale pak jsem se na chvíli stal fanouškem a jen si ten zápas užíval."

Michael Vick

Vick totiž předvedl rekordní show. Rozdal čtyři přihrávky na touchdowny (položení míče za 6 bodů) a sám přidal dva další – přitom hráči na jeho postu hru spíš řídí, než aby sami tímto způsobem bodovali. K tomu si připsal 333 pasových yardů a další 80 yardů uběhl: takový výkon by snad šel připodobnit třeba k hokejovému zápasu s hattrickem a třemi asistencemi navrch. Prostě skóroval i tvořil hru, byl nezastavitelný.

"Když vidíte, jak se někdo tolik snaží dát svůj život dohromady, vy se mu o to víc snažíte pomáhat," říká spoluhráč Quintin Mikell. "MVP! MVP!" skandovaly tribuny, že si Vick v současné formě zaslouží být zvolen nejužitečnějším hráčem ligy.

On však vyhrál už tak. Získal zpátky důvěru lidí. "Dělal hrozné věci, ale zaplatil za ně. Zaslouží si dostat druhou šanci," řekl pro AP Shaun Young, 18letý fanoušek Eagles. "Někteří mu to nikdy nezapomenou, ale lidé by neměli za chyby pykat navěky.

Je mým oblíbeným hráčem," dodává Ashley Walton a má na sobě Vickův dres. Což pro polepšeného hříšníka musí být víc než všechny trofeje světa. Zdá se, že došel vickoupení.Témata: Eagles, milenka
Najdete na iDNES.czmobilní verze