Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cesta do Maďarska vede přes Island

14 2003
Záhřeb - Shovívavým způsobem se zachoval nedělní záhřebský los k českým házenkářkám. Svěřenkyně trenéra Krejčíře se na přelomu května a června v play off o postup na mistrovství Evropy, které hostí v roce 2004 Maďarsko, utkají s Islandem. "Na Evropě ještě nejsme, ale šance tu určitě je," nebyl nespokojený český lodivod.

Před losováním, které se konalo v rámci vrcholícího světového šampionátu v hlavním městě Chorvatska, se totiž nabízely mnohem hrozivější varianty, přestože český tým figuroval mezi nasazenými.

Lubomíra Krejčíře děsilo třeba silné Polsko, které v kvalifikaci o postup na MS nešťastně vypadlo s později tolik úspěšným Španělskem. "A byly tu další vyspělá družstva, namátkou Slovensko nebo Makedonie," upozornil kouč.

Tajně si naopak myslel na Švýcarsko, ale Island patřil do skupiny protivníků, kteří by mu nebyli proti srsti. "Ale pozor, nejedná se vůbec o slabého soupeře," varuje před podceněním Krejčíř, který proti tomuto sokovi vedl svůj tým na říjnovém turnaji Silesia Cup. Zápas tehdy skončil výsledkem 29:27 ve prospěch českých hráček.

"Islanďanky jsou velmi houževnaté a předvádějí typickou skandinávskou házenou, rychlou a technickou," vyprávěl. Výraznější slabinu viděl snad jen na postu brankáře. "Island ale na kontinent moc často nezavítá, takže je otázkou, nakolik se v Polsku představil v optimální sestavě."

Pro české házenkářky může znamenat Island novou motivaci. "Holky jsou po mistrovství světa psychicky dole a teď se jim otevírá příležitost zahrát si na třetím šampionátu v řadě, což by byl nesporný úspěch," podotkl Krejčíř a dodal, že bude hodně záležet, v jaké podobě se celek na jaře představí, zda se po mateřské dovolené vrátí na reprezentační palubovky nejlepší házenkářka loňského roku Lenka Romanová a na dalších aspektech.

Ostrovní státeček bičovaný vlnami Atlantského oceánu je tradiční házenkářskou stálicí především v mužské kategorii, ženy výraznějších úspěchů nedosáhly. Los je tak sice relativně výhodný po sportovní stránce, pohled ekonomickými brýlemi však budí spíše hrůzu. "Mám také trochu obavy z neznámého prostředí," podotkl Krejčíř.
 
První duel o postup na mistrovství Evropy sehrají české házenkářky 28. nebo 29. května na Islandu, odveta se bude hrát 5. či 6. června. ME se uskuteční od 9. do 19. prosince v Maďarsku a zúčastní se ho šestnáct týmů. Jistotu startu má už kromě domácích Dánsko, Norsko, Francie a Rusko - čtyři nejlepší z loňského evropského šampionátu v Dánsku. 

Los play-off kvalifikace o postup na ME
Island - Česko
Makedonie - Německo
Bulharsko - Chorvatsko
Litva - Rakousko
Polsko - Španělsko
Slovensko - Srbsko a Černá hora
Švýcarsko - Švédsko
Ázerbájdžán - Bělorusko
Turecko - Slovinsko
Portugalsko - Ukrajina
Nizozemsko - Rumunsko

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze