Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Českým stolním tenistům finále mistrovství Evropy uniklo, mají bronz

Dmitrij Prokopcov prohrál v semifinále proti Bělorusům oba zápasy | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

14 2010
Po pěti letech slaví stolní tenisté na evropském šampionátu medaili v soutěži družstev. Je z bronzového kovu, ovšem Češi mysleli v Ostravě ještě výš. V souboji o finále však podlehli 1:3 Bělorusku. Ženy obsadily devátou příčku, v zápasech o konečné umístění zdolaly Chorvatsko a Ukrajinu.

Vítěze táhl skvělý Vladimir Samsonov, druhý muž kontinentálního žebříčku, jemuž podlehli Petr Korbel i Dmitrij Prokopcov. Běloruská opora je v Ostravě ve výborné formě a i proti Čechům si uhájila stoprocentní úspěšnost: deset zápasů, deset výher. "Kvůli tomu jsme byli pod tlakem toho, že nesmíme prohrát další zápasy," vysvětloval trenér Tomáš Demek.

Zásadní předpoklad padl hned v úvodní dvouhře. Prokopcov si neporadil s obranářem Šetininem. "Kdybych to uhrál na 1:0, myslím, že bychom to
zvládli. Ale uspěchal jsem tam některé věci," zpytoval svědomí Prokopcov.

Česká medailová historie na ME

Zlaté medaile vybojovali čeští stolní tenisté na mistrovství Evropy naposledy v roce 1986, kdy ve smíšené čtyřhře triumfovali Jindřich Panský s Marií Hrachovou. Evropských titulů nasbírali čeští stolní tenisté celkem 9.

Stříbro putovalo do Česka naposledy v roce 1990 (družstvo žen Hrachová, Kasalová, Šafářová) a celkem jich bylo 19.


Bronzových umístění je celkem 37, to poslední patří od úterka družstvu mužů (Korbel, Prokopcov, Šimončík, Vráblík a Tregler).

"Hrát se dá s každým, ale on neudělal skoro žádnou lehkou chybu. Nepustí vás do útoku, umí měnit rytmus a reagovat na vývoj hry," pokrčil rameny Korbel, který na Samsonova uhrál hned úvodní set. To když pěti míčky v řadě otočil stav 6:8.

Naději za stavu 0:2 oživil stejně jako v pondělním čtvrtfinále s Rusy Josef Šimončík a tři tisícovky diváků bouřily.

Ale Samsonov byl v následující dvouhře znovu neomylný. "Byl jsem trochu nervózní. Udělal jsem strašně moc lehkých chyb a to rozhodlo. To on nekazil skoro vůbec," připustil Prokopcov.

Přesto by si bronz zasloužil oslavu, zatím však není v plánu, hráče od čtvrtka čeká turnaj jednotlivců. "Dáme si maximálně skleničku, ale jinak regenerace, masáže a příprava na další soutěže. Třetí místo je samozřejmě ale supervýsledek," dodal trenér Tomáš Demek.

Finálovým sokem Bělorusů budou podle
předpokladů obhájci Němci, kteří porazili Francii 3:1.

České reprezentantky ve spodní polovině pavouka vyhrály všechna tři utkání, ale jejich účinkování končí zklamáním. Obhájkyně bronzu z loňského šampionátu myslely na postup ze skupiny, který jim však o jediný set utekl.

Trenér Miroslav Cecava dal proto v úterních zápasech proti Chorvatsku i Ukrajině důvěru hráčkám z lavičky a Kateřina Pěnkavová se mu odměnila dvěma body.

Dopoledne navzdory rozdílu 156 míst ve světovém žebříčku zdolala chorvatskou jedničku Tamaru Borošovou, proti Ukrajině hladce přehrála Polinu Trifonovovou.

Vítězství proti Ukrajinkám však jistila česká dvojka Štrbíková, jež po dopoledním odpočinku hladce a bez ztráty sady ovládla obě dvouhry.

ME ve stolním tenisu - družstva

Muži
Semifinále:
Česká republika - Bělorusko 1:3
Prokopcov - Šetinin 1:3 (-9, 9, -8, -9), Korbel - Samsonov 1:3 (8, 3, -7, -8), Šimončík - Nekvedovič 3:1 (4, 11, -10, 8), Prokopcov - Samsonov 0:3 (-8, -3, -8)

Německo - Francie 3:1

O 5. až 8. místo:
Švédsko - Chorvatsko 3:2
Rakousko - Rusko 3:1


O 5. místo:
Rakousko - Švédsko 3:0

O 7. místo:
Rusko - Chorvatsko 3:2

Ženy
Semifinále:
Nizozemsko - Bělorusko 3:0
Rumunsko - Polsko 3:0

O 5. až 8. místo:
Španělsko - Turecko 3:0
Maďarsko - Německo 3:2

O 5. místo:
Maďarsko - Španělsko 3:2

O 7. místo:
Německo - Turecko 3:0

O 9. až 12. místo:
Česká republika - Chorvatsko 3:1
Smištíková - Jegerová 0:3 (-9, -9, -2), Hadačová - Tchien Jüan 3:0 (7, 11, 12), Pěnkavová - Borošová 3:2 (-7, 14, -6, 12, 9), Hadačová - Jegerová 3:2 (-10, 2, -9, 5, 6).

Ukrajina - Rakousko 3:1

O 9. místo:
Česká republika - Ukrajina 3:1
Pěnkavová - Trifonovová 3:0 (5, 7, 5), Štrbíková - Gaponová 3:0 (7, 9, 9), Hadačová - Soročinská 1:3 (-10, -3, 10, -7), Štrbíková - Trifonovová 3:0 (6, 7, 3)

O 11. místo:
Chorvatsko - Rakousko 3:1.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze