Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Českým judistům se v Praze nedařilo

4 2006
Praha - Českým judistům se dnešní úvodní soutěž Světového poháru v Praze nevydařila. Ani jeden z deseti domácích reprezentantů na 39. ročníku tradičního turnaje Noris Cup nedosáhl na bodované umístění do sedmého místa, všichni vypadli už v úvodních kolech nebo na začátku následných oprav.

Hlavní událostí dnešního klání ve sportovní hale na Folimance byl vedle upravených pravidel především comeback trojnásobného olympijského vítěze Tadehira Nomury.

Japonský legendární judista od předloňských her v Aténách nezávodil, ale v Praze se na  tatami vrátil a ve váze do 60 kg okamžitě znovu nastoupil na vítěznou cestu.

Začátek Nomurovy obnovené kariéry v Praze sledovalo několik desítek jeho krajanů včetně pěti žurnalistů, televizního štábu a také japonský velvyslanec v Praze.

"Jsem šťastný za takový výsledek, ale stále cítím, že v tuto chvíli pořád nejsem dost dobrý na to, abych byl zase šampionem. Musím ještě hodně a tvrdě trénovat," řekl po skončení finálového zápasu Nomura, když na juko porazil houževnatého ruského  reprezentanta Staněva.

Nomura, který triumfoval na OH v Atlantě, Sydney a Aténách, připustil, že jej před dnešní soutěží svírala nervozita. "Byl jsem velmi nervózní. Možná i proto jsme předvedl asi tak polovinu toho, co opravdu umím. Pořád si prostě tolik nevěřím," řekl  Nomura.

Jeho snem je získat na příští olympiádě v Pekingu čtvrté zlato. "Cítím, že jsem na správné cestě, ale je přede mnou pořád moc práce," dodal Nomura.

Čeští reprezentanti sledovali dnešní boje o medaile s uctivým odstupem. Před Noris Cupem sice pomýšleli na umístění na bodovaných místech, ovšem zůstalo jen u přání. Naději sice vzbuzovaly například třetí místo Jaromíra Ježka na minulém SP v rakouském  Leondingu či pátá pozice Pavla Petřikova, ovšem Češi na domácí půdě neuspěli.

"Výsledky jsou to samozřejmě špatné, ale při tak kvalitní konkurenci se něco podobného asi dalo očekávat," řekl reprezentační trenér Petr Lacina.

"Kluci se sice neprali úplně špatně, ale v těch rozhodujících chvílích jim pořád chybí ten rozhodující  krůček k vítězství. Ale takhle těžké zápasy nás mohou posunout dál," dodal Lacina.

Vedení reprezentace i fanoušci věří, že českou reputaci v neděli zachrání nejlepší domácí judista Jiří Pokorný ve váze do 81 kg. Od účastníka loňského MS se očekává útok na jednu z medailí. Loni Pokorný v Praze získal stříbro. "Jirkovi věříme a doufáme,  že se na něm neprojeví viróza, kterou prodělal v minulém týdnu," poznamenal Lacina.

Na Folimance dnes byla nejúspěšnější výpravou gruzínská reprezentace, která získala čtyři medaile. Kevkišvili vyhrál váhu do 73 kg, Kedelašvili získal stříbro ve váze do 66 kg, kde skončil třetí Chomizuri. Jejich reprezentační kolega Chergijani byl  bronzový v nejlehčí váze do 60 kg, v níž nenašel přemožitele Nomura.

V neděli pokračuje Světový pohár v Praze váhovými kategoriemi do 81 kg, 90 kg, 100 kg a nad 100 kg. Program začíná v 10:00, boje o medaile startují od 14:30.

VÝSLEDKY:

Do 60 kg: 1. Nomura (Jap.), 2. Staněv (Rus.), 3. Chergijani (Gruz.), Soyer (Fr.), ...bez umístění: Švec, Funfálek, Petřikov (všichni ČR).
Do 66 kg: 1. Darbelet (Fr.), 2. Kedelašvili (Gruz.), 3. Arencibia (Kub.), Chomizuri (Gruz.), ...bez umístění: Dubský, Vaněk, Moravec, Jar. Pokorný (všichni ČR).
Do 73 kg: 1. Kevkišvili (Gruz.), 2. Bilodid (Ukr.), 3. Pina (Port.), Razvozov (Izr.), ...bez umístění: Ježek, Veselý, Musil (všichni ČR).

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze