Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Českým biatlonistům pomohla mlha

9 2000
A n t e r s e l v a - Dvě stě metrů před cílem přišli čeští biatlonisté o druhé vítězství ve štafetě Světového poháru na 4x7,5 kilometru v italské Anterselvě. Před šesti dny Zdeněk Vítek dovedl české barvy k jasnému prvenství, ale v dnešním napínavém závěru neodolal nástupu Nora Oleho Einara Björndalena a s odstupem 6,6 sekundy vybojoval stříbro. Na dramatickém průběhu závodu se notně podepsalo nepříznivé počasí, závodníkům vadila především nepříjemná mlha, která však českým barvám přinesla štěstí.

Na tajícím a rozbředlém sněhu rozbíhal českou štafetu Petr Garabík a Ivanu Masaříkovi předával na pátém místě. Masařík se o dvě místa v pořadí propadl a ztráta českého kvarteta na v té chvíli vedoucí Nory narostla na dvě minuty a tři sekundy.

Na třetím úseku nahradil oproti předchozí štafetě Tomáše Holubce Roman Dostál, kterému se vyvedl páteční stíhací závod, a postaral se velký obrat. Vleže se nemýlil a o něco snížil náskok soupeřů, ale situace se zdramatizovala na položce v stoje.

Egil Gjelland dorazil první na střelnici zahalenou do mlhy. Rozhodčí chvíli testovali, zda je viditelnost regulérní, ale závod nezastavili. Nor znervózněl, míjel jednu ránu za druhou a stejně se vedlo ostatním. Minutu a půl poté přijel Dostál, první ránu netrefil, ale další čtyři ano. Druhým náhradním nábojem skolil rovněž poslední terč a ze stadiónu vybíhal první.

Třicetiletý Dostál předával na poslední úsek Vítkovi pomyslný štafetový kolík s náskokem dvaceti sekund před Nory. Rozhodlo se na poslední střelecké položce. Vstoje měl Vítek problémy, na chvíli se mu zasekla malorážka a navíc třikrát dobíjel, zatímco Björndalen jen dvakrát. Náskok se smrskl na sedm sekund.

Dva kilometry před cílem měl Vítek olympijského vítěze a bývalého mistra světa za zády a v závěru nestačil reagovat na finiš zkušeného norského borce.

O druhé místo se nejvíce zasloužil Roman Dostál. Ten vybíhal na třetí úsek sedmý s dvouminutovou ztrátou na vedoucí Nory. Na střelnici zrovna padla mlha a zatímco soupeři stříleli nazdařbůh, třicetiletý český biatlonista se cítil jako ryba ve vodě a po položce vstoje vytáhl české kvarteto na vedoucí pozici.

Na posledním úseku sice prohrál Zdeněk Vítek boj o zlato s norským finišmanem Ole Einarem Björndalenem, ale druhé místo je po výhře v první štafetě SP dalším úspěchem. "Před startem jsme si říkali, že budeme rádi za osmé nebo šesté místo. To je v biatlonu pořád úspěch," vysvětlil Dostál.

V Itálii v noci před štafetou pršelo a organizátoři zrušili dopolední trénink žen. "Trať byla rozměklá a louka byla celá podmáčená, ale lyže jsme měli připravené dobře," řekl Dostál.

V průběhu třetího úseku zahalila Anterselvu mlha, která většinu biatlonistů při střelbě paralyzovala. Dostál přijel na střelnici v době, kde se tam už trápili Nor, Rus, Slovinec, Bělorus a Němec. První ránu minul, ale pak se rozjel, střílel jakoby nic a všem brzy ukázal záda.

"Asi jsem se s tím dokázal vypořádat lépe než soupeři. Mě mlha vstoje spíš vyhovuje, než když je jasné počasí. Člověk se nemusí koncentrovat na terč, nevymýšlí a střílí," popsal Dostál.

Po třetí ráně i on na chvíli zaváhal. "Mlha byla dost extrémní, potřeboval jsem se zorientovat a podívat se, kde ten stav vlastně je," smál se biatlonista.

V Anterselvě biatlonisté bojují nejenom se soupeři, ale museli se vyrovnat s prázdnějšími žaludky, protože jsou tři dny bez obědů. "Nechávají nás vyhladovět pode přísloví, že hladový vlk nejlépe honí," vtipkoval Dostál.

Problém tkví v tom, že tento týden se mělo závodit v Pokljuce, kde ale není sníh, a proto SP zůstal v Itálii. "Nikdo to nečekal. Snídaně a večeře máme, ale obědy ne. A nedá se nic koupit, protože tady je svátek," líčil patálie výprav.

Na stejném místě se má jet i třetí díl Světového poháru, náhrada za zrušené závody v slovenském Osrblie. "Ale jestli nepřijde jiné počasí, tak to bude problém," odhadl Dostál.

 

 


 

Výsledky - muži 4x7,5 km
1. Norsko (Hanevold, Andresen, Gjelland, Björndalen) 1:34:44,2 (1 trestný okruh)
2. Česká republika (Garabík, Masařík, Dostál, Vítek) -6,6 (0)
3. Rusko (Rožkov, Prokunin, Kočkin, Kobelev) -1:13,5 (1)
4. Slovinsko -1:46,9 (1)
5. Bělorusko -2:00,3 (0)
6. Německo -2:20,0 (1).

Roman Dostál předává Zdeňkovi Vítkovi (vpravo) ve štafetě Světového poháru na 4x7,5 kilometru v italské Anterselvě, ve které česká čtveřice získala druhé místo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze