Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český žonglér se z metra přesunul do reklam

10 2007
Praha - Dejte mu klíče, dlažební kostku, telefon nebo skleněnou lahev a uvidíte nevídané. Václav Klouda vám se vším zažongluje, ovšem bez použití rukou! Předměty bude nohama různě vyhazovat do vzduchu, chytat, obtáčet se kolem nich. A vy budete jen zírat. Tak to by byla jen exhibice.

Teď k jeho královské disciplíně: když dáte Kloudovi malý míček sešitý z látky či kůže, naplněný kamínky a olůvky, takzvaný hakisak, ukáže vám to, co nikdo jiný na světě. Klouda je totiž šestinásobný mistr světa ve footbagu a největší hvězda tohoto freestylového sportu.

Žongléři z Ameriky, kde footbag v roce 1972 vzniknul, mu píší o rady. "Musíte trénovat a být exhibicionista, jinak jste nervózní a kazíte," říká jedenadvacetiletý student managementu, reklamy a umění, který za sedm let dovedl tenhle sport téměř k dokonalosti.

Přitom se před ním rýsovala zcela jiná kariéra. "Byl jsem kapitánem ligového šachového týmu Smíchov. Když jsem dostal ve škole do ruky hakisak, byl jsem prkno," vzpomíná na rok 2000. "Jenže mě to chytlo, začal jsem trénovat deset hodin denně a vyplatilo se mi to."

Šachy byly zapomenuty, už jako footbagový mistr světa si jen pro radost zahrál simultánku s bývalým šachovým šampionem Karpovem.

Jinak ho pohltil hakisak. Triky zkoušel před školou, o přestávkách i po škole ve vestibulu metra na Můstku. "Několikrát mě vyhodili policisté," tvrdí. Nic ho neodradilo. Po roce byl mistrem Evropy, teď je pan Neporazitelný. Už šest let v řadě. "Ale stačí jedna chybička a vítězství je pryč."

Jenže on nechybuje. S míčkem dokáže kouzelné věci. Od chvíle, kdy ho vykopne do vzduchu, začne báječná show. Přehazuje ho kolem hlavy, u toho skáče, krkolomně střídá a motá nohy, míček stále lítá. Vše v obrovské rychlosti. "Je to artistická záležitost. Ale hodně času trávím v posilovně. Jsem díky ní rychlejší a výbušnější. Pak moje vystoupení líp vypadá."

Co je to footbag?

Snahou je udržet malý míček, takzvaný hakisak, co nejdéle ve vzduchu za pomoci všech částí těla kromě rukou a předvést přitom co nejvíc triků. V Česku je footbag hodně vidět v parcích, kde ho hrají skupinky mladých lidí. Hrát se může také přes síť, kdy se podobá nohejbalu. Česká footbagová asociace byla založená v roce 2001, sport vzniknul v 70. letech minulého století v Americe. Soutěžní freestylová forma se hodnotí jako krasobruslení či gymnastika. Důležitá je hudba a choreografie.

Vypadá skvěle. Když Klouda obtočí nohu kolem letícího míčku čtyřikrát během vteřiny? Úchvatné. I proto už natočil několik reklam. V Německu běží před každým zápasem fotbalové Ligy mistrů spot mobilního operátora, v němž žongluje s telefonem.

"Měl jsem točit i reklamu se Zidanem, ale sešlo z toho," mrzí Kloudu, že se nepotkal se slavným záložníkem. "Fotbalistům bych hakisak doporučil, je to skvělá věc na techniku."

Ale taky disciplína, kterou si lze slušně vydělat. "Je to velice dobrá brigáda," netají Klouda, který za dvou- až čtyřminutové vystoupení v cizině dostává částku kolem 500 eur (asi 13 tisíc korun), doma je to obvykle do pěti tisíc korun.

Na světovém šampionátu bere vítěz disciplíny 1 000 eur. "Obvykle vyhraju všechny čtyři," usmívá se mladík, který brzy ukáže své umění i v Praze, kde se v srpnu koná mistrovství světa. "Sním o tom, že se jednou dostanu na olympiádu," říká Klouda.

ŠESTINÁSOBNÝ ŠAMPION. Václav Klouda je v posledních letech jasným footbagovým králem.

Autor:


Témata: Liga mistrů
Najdete na iDNES.czmobilní verze