Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český výškař byl na sebe naštvaný

25 2003
Paříž - Český výškař Jaroslav Bába byl naštvaný. "Chtělo to aspoň těch 229, abych byl do osmičky," litoval. Osmnáctiletý atlet skončil ve finále světového šampionátu v Paříži na jedenáctém místě výkonem 225 centimetrů. "Nevyšlo mi to, jak bych si představoval, ale jsou to všechno zkušenosti a já vím, že toho mám ještě dost před sebou."

Před finále si říkal, že nemá co ztratit a možná proto mu závod ve skoku vysokém při premiéře na mistrovství světa pod otevřeným nebem v kariéře nevyšel.

Bába byl devátý na letošním halovém mistrovství světa v Birminghamu, kde předvedl navlas stejný výkon. V létě skočil přes 230 dvakrát a v zimě pětkrát.

Do soutěže Bába vstoupil hned na základní výšce, kterou v teplákách bez větších potíží zdolal. O pět centimetrů výše už neriskoval, elastické kalhoty sundal, ale laťka se na stojanech ještě dlouho hýbala.

Potíže začal mít vítkovický talent na 225 cm a tentokrát se zachraňoval na poslední pokus. Na kvalifikačním limitu 229, který v sobotu překonal napoprvé, doskákal, třebaže na to měl čtyři pokusy.
 
Sudí ho totiž poslal sednout kvůli slavnostnímu ceremoniálu, ale pustil časový limit na třetí pokus. "Tak jsem to rychle skočil, ale pak jsem se rozčílil a pohádal jsem se," prohlásil juniorský mistr Evropy.

"Nejdřív jsem mu česky řekl, že je blbec, ale pak anglicky, že chci nový pokus. Lítala ze mě ta anglická slova i přesto, že mám ve škole trojku. V nervozitě jsem čuměl, jak jsem mu to vysvětlil. Pěkně se to ze mě sypalo," smál se.
 
Před finále si říkal, že nemá co ztratit. "To možná byla chyba, byl jsem až moc uvolněný a nesoustředil jsem se pořádně," přiznal osmnáctiletý talent. "Musím být příště sebevědomější.

Ale dnes jsem měl čtyři pokusy a ani jednou jsem to neskočil. Tak jsem na to asi neměl," prohlásil. I chaos s kumulací disciplín do jednoho rohu stadionu mu na klidu nepřidal. "Trochu mě to rozhodilo, měli to udělat asi jinak," pravil.
 
Spolubydlící Tomáš Janků, přítel Bábovy sestry Kateřiny, ho zřejmě nepochválí. "Asi mi řekne, že jsem blbec," chechtal se Bába, který si až do konce šampionátu bude atletiku užívat jako divák. "Ale když to skončilo, byl jsem pořádně naštvaný sám na sebe. Pak jsem si tu atmosféru ale už užíval," pravil.

"Teď budu fandit našim. Zajdu i do města, na Eiffelovku a ke konci začnou oslavy narozenin a povedené sezony," povídal svěřenec Aleše Dudy, který devatenácté narozeniny oslaví 2. září.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze