Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český tým čekají slavné soupeřky

20 2000
P r a h a - Je to snad nesmrtelná dvojice, kterou v úterý potká Česko v semifinále tenisového Fed Cupu. Houževnaté Španělky Arantxa Sanchezová-Vicariová a Conchita Martinezová mají v osmadvaceti svá nejlepší tenisová léta za sebou, stále se však lehce drží ve světové špičce. V žebříčku z minulého týdne jsou Martinezová pátá, Sanchezová osmá. Minulý týden hrály obě na Turnaji mistryň, Sanchezová vypadla hned v prvním kole, Martinezová ve druhém. Pokud ale mají svůj den, tvoří stěží porazitelný tým.

Jejich Královstvím je však spíš antuka, a ne rychlý supreme, na kterém se bude hrát v Las Vegas. "To je naše velká výhoda," tvrdí jedna z trojice českých reprezentantek Denisa Chládková. "Obě Španělky je možné porazit. Proti Martinezové se hraje hůř, má pestřejší údery, ale zase častěji kazí. Sanchezová se většinou jen brání, ale zase málo chybuje."

Když jedna z nich v reprezentaci chybí, čekají Španělsko problémy. Další hráčky má totiž až ve čtvrté desítce tenisového žebříčku. Málokdy o tom ale musí ve Španělsku přemýšlet, pro Sanchezovou i Martinezovou je reprezentace ctí. Jsou profesionálky, jinak však žádné velké kamarádky. "Já mám své přátele, ona má své přátele. Máme moc málo společného," řekla Sanchezová.

Představme si tedy obě opory španělského týmu pro Fed Cup.

ARANTXA SANCHEZOVÁ-VICARIOVÁ
narozena: 18. prosince 1971 v Barceloně
hraje pravou rukou, beckhand obouruč
bilance ve Fed Cupu: 42:17

Její slavný příběh zpopularizoval tenis ve Španělsku, díky němu je hráčka doma slavná snad jako cyklista Indurain.

Už od čtyř let si malá Arantxa brala raketu i do postele, tak moc milovala tenis. Ve stejném věku si vysnila, že se dostane do finále milovaného French Open. Trvalo jen třináct let, než se jí to povedlo. Psal se 11. červen 1989 a Sanchezová dýchánek nejlepších světových antukářů dokonce vyhrála, jako nejmladší žena v historii, jako první Španělka.

To bylo slávy. Pár dní po triumfu Arantxa skoro nespala, s každým se chtěla podělit o svou radost. Od matky dostala darem yorkshirského teriéra a ve vítězné euforii ho pojmenovala Rolland Garros, po svém antukovém království. Od té doby s ní jezdí na všechny turnaje, dostává dokonce zvláštní akreditace. Není to výjimečný obrázek: matka Marisa drží v česté lóži psa a oba fandí.

Právě matce, věrné průvodkyni tenisovým světem a nejlepší kamarádce, věnuje Arantxa své díky při přebírání každé trofeje. Vzala si po ní dokonce dívčí jméno Vicariová.

Na okruhu není větší bojovnice. Hrát proti ní připomíná bušení do betonové zdi. Sanchezová neúnavně běhá za každým, zdánlivě i ztraceným míčkem. Sama se dokáže rozpálit k nejvyšším výkonům a určitě to předvede i ve Fed Cupu proti Česku.

CONCHITA MARTINEZOVÁ
narozena: 16. dubna 1972 v Monzonu, Španělsko
hraje pravou rukou, beckhand jednoruč, možná nejlepší v dámském tenise
bilance ve Fed Cupu: 40:12

Ač je v současnosti na světovém žebříčku výš než Sanchezová, nikdy nebyla tak populární. Snad jen jednou šokovala svět, to když v roce 1994 senzačně vyhrála Wimbledon.

Nebyla ale oslavovanou hrdinkou, slavnou Španělkou, která před očima krála Juana Carlose vystoupila ze země antuky a vyhrála posvátný turnaj. Dovolila si totiž víc než dost, překazila desátý titul famózní Martině Navrátilové, které se za to u sítě při polibku omluvila.

Ten den se stal zlomovým v jejím životě. Martinezová začala brát tenis víc vážně, přidala i v tréninku. "Dosud jsem tvrdě nepracovala, nebojovala. Měla jsem na sebe zlost," přiznala se později. Žádná rapidní a na první pohled viditelná změna se však nekonala.

Španělka dál vypadá líně, jako by ji tenis nebavil, jako by jí bylo jedno, jak hraje. Žádná velká radost po vyhraném zápase, žádný smutek, aspoň navenek, po porážce.

Dlouho hrála Martinezová beckhand obouruč, kouč Erik van Harpen jí ale pomohl ho předělat na jednoruč. Časem se tento beckhand stal možná nejlepším na světě, možná taky nejzrádnějším. Dokáže vystřelit nevídaně razantní a jedovaté míče, ale také lehce kazit.

Když se Španělka vyhoupla na druhé místo světového pořadí, umínila si, že bude první. To se jí nepodařilo a asi už nikdy nepodaří.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze