Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český turnaj v rakouském luxusu - takový středoevropský standard

Golfové hřiště Waldviertel v Haugschlagu. | foto: Freedrive

20 2010
Označení "česká profesionální golfová série" vlastně není dostatečné. Letos se tři z jejích deseti turnajů odehrály za hranicemi České republiky. A ten poslední dokonce na hřišti, navštíveném i elitními hráči European Tour.

Rakouský Haugschlag přibyl k tradičním hostitelským hřištím Tále (Slovensko) a Waidhofen (Rakousko). Resort patří dlouhá léta k nejlepším v sousední zemi. Má dvě mistrovské osmnáctky, třikrát hostil Austrian Open opakovaně byl zvolen rakouským hřištěm roku.

O primát přišel Haugschlag až výstavbou luxusní Fontany poblíž Vídně. Evropský okruh navštěvoval Waldviertel, starší ze dvou místních osmnáctek, v letech 1994 až 1996. Vyhráli zde třeba Alex Čejka nebo současný rydercupový asistent Paul McGinley.

Nijak překvapivým paradoxem je, že současnou klientelu tvoří z velké části čeští golfisté. Využívají unikátní skutečnosti, že na velmi malém prostoru jsou k dispozici tři osmnáctijamková a jedno devítijamkové hřiště. Haugschlag sousedí s Mnichem u Nové Bystřice, v golfovém vozíku je možné přejet přes les za hranice a zahrát si v Rakousku.

order of merit czech pga tour 2010

1. Skalle 237 583, 2. Lébl (oba ČR) 220 915, 3. Horsky (Kan.) 189 448, 4. Nový 179 500, 5. Tintěra 165 819, 6. Stanislav 156 386, 7. Lizánek 156 063, 8. P. Skopový 149650, 9. Nič (všichni ČR) 115 550, 10. Hojas (Šp.) 98 725.

Pro sérii Pilsner Urquell Czech PGA Tour je turnaj na renomovaném hřišti krokem k tomu, aby si mohla říkat středoevropská. Turnaje International Mokov Pro-Am 2010 se navíc zúčastnilo 23 zahraničních hráčů, tedy téměř polovina startovního pole.

A prosazovali se velmi dobře. "Domácí" Matthew Webb a Christoph Bausek využili znalosti prostředí a podělili se o čtvrtou příčku.

Na tuzemském okruhu cizinci hrají a zdaleka ne jen ze střední Evropy. Ve startovních listinách se najdou Američané, Španělé, Švédové, Angličani. Loni jeden z turnajů vyhrál špičkový anglický golfista David Carter, bývalý vítěz Světového poháru a Irish Open. V úvodu letošní sezony dvakrát triumfoval Čechokanaďan John Horsky.

Španělská inspirace

V Haugschlagu úspěchy zahraniční konkurence rozšířil druhým místem pravidelný účastník české "túry" Pablo Novo Hojas.

Pětatřicetiletý Španěl byl velmi úspěšný jako amatér, vyhrál 80 turnajů. Působí jako profesionální trenér v Golf Parku Rajec poblíž slovenské Žiliny. Letos se čtyřikrát umístil v první patnáctce, nejlépe na dělené osmé příčce v Tálích.

Pablo Novo Hojas, první kolo International Mokov Pro-am 2010.

Pablo Novo Hojas, první kolo International Mokov Pro-am 2010.

V Haugschlagu po prvním kole dokonce vedl, jako jediný totiž pokořil hranici 70 ran, a to přesto, že začátek byl pro něj jako noční můra. Hned na první jamce Hojas po dobrém drivu zahrál příliš dlouhou druhou ránu a míček mu zapadl do hustého roští.

Dostat se z tohoto "pralesa" vypadlo jako zhola nemožné, Španěl ale zahrál neuvěřitelnou záchranou ránu a zapsal čtyři rány, tedy par.

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze