Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo napodobí duo H+H? Tenisty už zase láká olympiáda

Andrea Hlaváčková (vlevo) a Lucie Hradecká se povzbuzují ve finále Australian Open. | foto: AP

3 2016
Ještě hodně vody proteče řekou Yarrou, jež plyne podél areálu Melbourne Park, než v srpnu začne olympiáda v Riu. A přece se tenistům už při lednovém Australian Open blýsklo v očích, jakmile na ni přišla řeč.

Petra Kvitová tvrdí, že pro ni představuje největší cíl v sezoně. Tomáš Berdych zvažuje účast ve všech třech soutěžích (dvouhra, čtyřhra, smíšená čtyřhra). V páru Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká jako by symbol pěti barevných kruhů probouzel životní formu.

„Ani nemusím vyhrát, ale chtěla bych se na olympiádu dostat,“ říká Karolína Plíšková. „Ráda bych viděla, jaké to na ní je. Je to vzácný turnaj. Beru ho jako zpestření.“

Zatímco grandslamy se konají čtyři za jediný rok, hry se v programu vyskytnou jen jednou za čtyři roky.

Třeba Barboře Strýcové dodala jejich vidina potřebnou vervu do zimní přípravy: „Rio je můj sen!“

Petra Cetkovská se k sezoně 2016 upínala ze stejného důvodu. Před čtyřmi lety v Londýně nastoupila v úvodním kole proti Kerberové, z první řady přihlížel hokejista Jágr. Jenže sličná Češka se na řídké wimbledonské trávě smekla a kulhala z kurtu s poraněným kotníkem a slzami v očích. Tašku jí nesl fedcupový kapitán Pála, fyzioterapeutka ji podpírala a hladila po zádech.

Ta vzpomínka ji ponoukala, aby vydržela na WTA Tour až do letoška. Aby v Brazílii spláchla londýnský žal. Další zranění ji však na žebříčku srazila tak nízko, že se další příležitosti nejspíš nedočká (kvalifikační pravidla najdete v boxu).

Tenis na OH v Riu

Soutěže v ženské a mužské dvouhře i čtyřhře a mixu se konají na betonových dvorcích v brazilském Riu od 6. do 14. srpna. Centrkurt má kapacitu 10 tisíc diváků.

Do singlů (64 účastníků) se kvalifikuje 56 nejlepších hráček/hráčů podle žebříčku ze 6. června po Roland Garros (zbylá místa obsadí mezinárodní federace ITF).

Zároveň do nich můžou nastoupit nejvýš čtyři tenistky a čtyři tenisti z každé země. Nyní by se například do pavouků prosadili Kvitová, Šafářová, Karolína Plíšková, Strýcová, Berdych, Rosol a Veselý.

I debly (32 párů) se kvalifikují dle žebříčků. Nejvýš smějí jednu zemi reprezentovat 2 ženské a 2 mužské dvojice a ve všech soutěžích celkem 6 tenistek a 6 tenistů.

Přesto jí v paměti uvízla atmosféra sportovního megasrazu. Líbila se jí zahajovací show i pobyt ve vesnici. „Kdo v ní není, není na olympiádě,“ řekla.

„V obrovském stanu s tisíci místy potkáte lidi z celého světa, ze Šrí Lanky, z malých ostrůvků, o kterých jsem nikdy neslyšela.“

Věčné solitéry, uzavřené na tenisových okruzích, vábí ta roztodivná společnost a sounáležitost.

Okukují hvězdy z jiných sportů, fandí krajanům dokonce i osobně, je-li to možné. Uvědomují si, že je při hrách pozoruje víc diváků než při ostatních podnicích.

„Sama při olympiádě sleduju i sporty, které se jinak do televize nedostanou. Gymnastiku, plavání,“ říká Karolína Plíšková.

V Riu se nebudou rozdávat milionové prémie. ATP (aspoň zatím) nevypsala ani bodové odměny do žebříčku. Úspěch na olympiádě přesto dokáže v tenistově kariéře divy.

Stačí si vzpomenout na wimbledonské tažení Hlaváčkové s Hradeckou za stříbrem a jejich pochod na stupně vítězů v holínkách.

V rodné zemi se tak proslavily mnohem víc než triumfy na Roland Garros a US Open. Usměvavé plavovlásky získaly davy příznivců. Ze zkratky H+H se stala známá značka.

Není divu, že si ty dvě přizpůsobily program tak, aby co nejvíc zvýšily své šance kvalifikovat se na další sportovní slavnost a patřičně se na ni připravily. Postup do finále Australian Open naznačil, že kráčí po správné cestě.

Podobně uvažují Berdych s Radkem Štěpánkem. Osvědčená dvojice z Davis Cupu chystá společné vystoupení na několika turnajích.

„Osvěžíme si naše zvyky, motivaci máme obrovskou,“ řekl Štěpánek. „Na posledních dvou olympiádách jsme prohráli strašně těsně. Chceme se porvat o medaili. Máme asi poslední příležitost.“

Takhle si duo H+H uživalo olympijské medaile v Londýně:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze