Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český tenis dál povede Kaderka. Protikandidát Kožušník neuspěl

19 2010
Další čtyři roky bude předsedou Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Jediný protikandidát, europoslanec Edvard Kožušník, při volbě na valné hromadě v Prostějově neuspěl.

Kaderka dostal důvěru od 104 delegátů z přítomných 120. Kožušník obdržel 13 hlasů převážně od delegátů z východních Čech, tři delegáti se hlasování zdrželi.

Na rozdíl od předcházejících let bylo jednání mnohem bouřlivější. Kaderka v průběhu svého devadesátiminutového vystoupení zhodnotil úspěchy českého tenisu v průběhu minulých čtyř let. Nejvíce si cenil výsledků v týmových soutěžích Davisově poháru a Fed Cupu a také výkonnostního vzestupu mládeže.

"Nejlépe to dokumentuje zisk Národního poháru, který je určen nejlepšímu juniorskému týmu," poznamenal Kaderka, který vyzvedl i počet mezinárodních turnajů v Česku.

Vedle Prague Open je podle Kaderky hlavní výkladní skříní českého tenisu turnaj Czech Open v Prostějově, na kterém v loňském roce startovalo 15 hráčů z první stovky světového žebříčku a v minulosti se na Hané představila i spousta hráčů ze současné absolutní světové elity. Český tenisový svaz vedle toho organizuje čtyři turnaje ITF a sedm turnajů Futures.

Ve svém vystoupení Kaderka nešetřil kritikou na adresu protikandidáta. "V předvolební kampani už dokázal pan Kožušník napadnout kdekoho. Nechceme český tenis prodávat, naším cílem je jej dále rozvíjet. Jsem připraven český tenis bránit proti hochštaplerům," uvedl Kaderka.

Ve své kritice věnoval hodně prostoru i východočeskému kraji, který byl jediným spojencem jeho soupeře. Napadl údajně neprůhledné finanční hospodaření východočeských tenistů, kteří podle něj v roce 2008 na mimořádné valné hromadě manipulovali s výsledky angažováním "černých duší", na něž si účtovali i vysoké cestovní náhrady. "Tuto valnou hromadu jsme zažalovali pro její neplatnost," podotkl Kaderka.

Kožušník šel do voleb se slibem, že českému tenisu sežene čtvrt miliardy korun, tedy téměř pětinásobek současného ročního rozpočtu. Nedokázal ale objasnit jak. Delegáty o svých odvážných plánech nepřesvědčil. Diskutující označili Kožušníkovu vizi za vzdušné zámky a prázdnou skořápku, kterou nedokáže konkrétními penězi naplnit.

Kaderkovu volbu podpořil i Miroslav Černošek, jehož společnost Česká sportovní stojí za financováním českých tenistů v Davisově poháru a tenistek ve Fed Cupu. "Pobavilo mě, když jsem se od pana Kožušníka dozvěděl, že jsou tyto soutěže špatně finančně zajištěny. Přitom na tyto soutěže přispíváme částkou 60 milionů korun," tvrdil Černošek.

Kožušník se na valnou hromadu nezaregistroval ani jako čestný host. Proto nemohl vystoupit v diskusi, ale až při svém kandidátském představení.

"Nečekal jsem, jakým způsobem bude prezident Kaderka prezentovat své úspěchy a jak pošpiní své soupeře. Nepovažuji svoji kandidaturu na šéfa českého tenisu za troufalost. Chci tenisu pomoci, myslím si, že si zaslouží změnu," řekl Kožušník.

"Nyní jsem ještě více přesvědčen o tom, že český tenis si zaslouží změnu, zejména mě v tom utvrdil vekslácký styl chování pana Kaderky opepřený řadou velmi vulgárních výrazů, které bych čekal jen v zařízeních páté cenové skupiny, a nikoliv v bílém sportu," vzkázal poražený kandidát.

Prezidentem Českého tenisového svazu je Kaderka od roku 1998. Když tehdy po Janu Kodešovi nastupoval do funkce, řekl: "Vstoupil jsem do hnízda sršňů, před nafoukané neumětely, kteří chtěli šéfovat svět přes výplet tenisové rakety a přivedli tenis skoro ke zkáze."

A kontroverznímu výroku se nevyhnul ani nyní. Na dotaz, zda si dovede představit jakoukoli povolební spolupráci s druhým kandidátem na šéfa svazu Kožušníkem, odpověděl: "S diletanty, kteří nemluví pravdu a snaží se udělat z českého tenisu soukromý kšeft, nespolupracuji."

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze