Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Marek Klus vyhrál prestižní Český skokový pohár

Marek Klus skáče s koněm Aquito. Jezdec Klus ovládl prestižní Český skokový pohár. | foto: Kateřina Návojová

29 2014
Český skokový pohár, nejprestižnější domácí soutěž v parkurovém skákání, už zná svého vítěze. Stal se jím po velkém finále, kdy si první čtyři jezdci mění koně a musí tak absolvovat několik těžkých parkurů za sebou, Marek Klus.

Český skokový pohár se skládá z 11 kol, které se pořádají během celé sezóny v různých kotech republiky. Z nich vzejdou čtyři nejlepší, kteří se každoročně v září utkají ve velkém finále.

To se konalo letos už počtvrté ve středočeských Hořovicích a letos do něj postoupil Aleš Opatrný s koněm Balou 1, Jiří Skřivan s klisnou Zembla, Josef Pařenica s Aquitem a Marek Klus s klisnou Good Girl. Všichni tito jezdci museli nejprve přejít parkur o 8 překážkách (včetně jedné trojkombinace), jejichž výška je 140 cm se svým koněm.

Pak následovalo druhé kolo, kde si jezdci koně vymění. Na přípravu mají jen pár minut a na pracovišti si mohou skočit pouze dva skoky. Následuje třetí a čtvrté kolo, takže během finále každý jezdec přejde parkúr celkem čtyři krát. A pokaždé na jiném koni.

Překonávat těžké skoky na cizích koních není opravdu nic jednoduchého. Každé zvíře je jiné, každé reaguje jinak a je zvyklé na něco jiného. Málokdy se podaří zajet všechna čtyři kola čistě. Chybám se nevyhnul ani letošní vítěz Marek Klus.  Bezchybný výkon si připsal jen za jízdu na Balou 1. Se svojí Good Girl jednou chyboval, stejně tak s Aquitem. Se Zemblou překonali skoky se dvěma chybami.
Na druhém místě pak skončil Jiří Skřivan, třetí se umístil Aleš Opatrný a čtvrtou příčku zaujal Josef Pařenica.Témata: Ostatní sporty
Najdete na iDNES.czmobilní verze