Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český rekordman Svoboda už prohání vytrvalce

Květoslav Svoboda | foto: Jiří Seidl, MF DNES

7 2010
Stále více se Květoslav Svoboda blíží dálkovému plavání. "Letos je pro mě prioritou srpnové mistrovství Evropy na Balatonu," potvrdil český rekordman na 200 a 400 metrů volný způsob.

V Maďarsku začátkem srpna poplave pětikilometrový závod, v němž v neděli v břidlicovém lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku získal mistrovský titul. Svůj první na otevřené vodě. "Chtěl jsem to rozbalit, což se mi podařilo. Natrénováno mám," usmál se závodník původem ze Znojma.

S předními českými dálkovými plavci Rostislavem Vítkem a Janem Pošmourným trénuje v Kometě Brno už rok a dva měsíce. Oba na pěti kilometrech nechal za sebou. "Tréninky se Zdeňkem Tobiášem mi vyhovují a mohlo by mi to pomoci i v bazénu."

V přípravě proti bazénu nevidí velký rozdíl. "Navíc jsem od mala uměl pět kilometrů v krátkém i dlouhém bazénu. Loni jsem si to vyzkoušel na otevřené vodě, ale to jsem ještě neměl moc natrénováno."

Pětce se chce Svoboda věnovat do roku 2011. "Pak se zase více zaměřím na patnáctistovku, osmistovku a čtyřstovku a na olympiádě se vrátím do bazénu."

Neláká ho na olympijských hrách v roce 2012 zkusit bazén i otevřenou vodu? "Možná desítku zkusím, ale spíš se chci na olympiádu dostat v bazénu, pořád jsem ještě bazénový reprezentant. Ale uvidíme, co se změní na Balatonu."

Nejlepší český dálkový plavec Rostislav Vítek zatím Svobodovi nijak neradil. "Ani se na nic neptal. Na pětku ale žádné rady nepotřebuje," řekl Vítek, který ve Svobodných Heřmanicích vyhrál šampionát na 10 kilometrů. "Bojoval jsem i na pětce, ale přece jen Květoš nebyl tak unavený, protože den před tím neplaval desítku."

A co kdyby si "Květák" chtěl zkusit i delší tratě na 10 a 25 kilometrů, v nichž právě Vítek dominuje? "Tak na tak dlouhé závody si zatím netroufám," podotkl Svoboda.

Jeho případ jen potvrdil dominanci závodníků brněnské Komety, kteří na šampionátu vyhráli, co se dalo. Tituly na 10 kilometrů získali Vítek a Silvie Rybářová, na 5 kilometrů vedle Svobody také Jana Pechanová. Muži Komety brali na obou tratích všechny medaile.

Pro Vítka byl závod testem před mistrovstvím světa, které se koná od 15. do 23. července v Kanadě. Ramena, s nimiž měl potíže začátkem roku, ho už nebolí. "Vypadá to dobře," potvrdil. "Akorát trochu cítím záda, teď mám problémy s nimi, takže chodím k fyzioterapeutovi."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze