Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český potápěč má druhý světový rekord ve dvou dnech, tentokrát 110 metrů

Potápěč Martin Štěpánek při světovém rekordu. | foto: Petr Vaverka

23 2009
Dva dny, dva světové rekordy. Potápěč Martin Štěpánek se v sobotu ponořil do hloubky 110 metrů v disciplíně, při níž ručkuje do hlubin po laně. O den dříve se v Egyptě potopil do hloubky 122 metrů jen za pomocí vlastních sil a monoploutve.

Jedenatřicetiletý potápěč v sobotu o metr posunul světový rekord v disciplíně free immersion, při níž bez použití ploutví ručkuje po laně do hlubin. Štěpánek se dostal do hloubky 110 metrů, na jeden nádech vydržel 3 minuty a 56 vteřin. Dva dny po sobě tak o světový rekord obral Rakušana Herberta Nitsche.

O den dříve si totiž vzal zpět světový rekord v královské disciplíně volného potápění zvané konstantní váha s ploutvemi. Při ní závodníci využívají k ponoru pouze vlastní síly a jednu velkou ploutev na nohou. Vodícího lana, na němž je v hlubině připevněný štítek s rekordním číslem, se smějí dotknout právě jen při obrátce. Štěpánek se dostal do hloubky 122 metrů a posunul tak nejlepší světový výkon o dva metry. Cesta mu trvala 3 minuty a 36 vteřin.

"Vždycky je to mimořádný zážitek, když si člověk uvědomí, že se mu povedlo laťku zase posunout trošičku dál. Když zjistí, že člověk je schopný dostat se do větší hloubky než kdokoli kdy předtím věřil," řekl Štěpánek pro iDNES.cz.

Potápěč Martin Štěpánek.

Jeho tým měl v Egyptě před prvním pokusem drobné potíže při měření lana na ulici. "Občas v těchto končinách člověk natrefí na různé zákony, které našinci nepřipadnou moc přirozené," říkal Štěpánek se smíchem.

Během rekordního pokusu ovšem byl docela v klidu. "Z hlediska organizace bylo všechno absolutně bezchybné. Počasí bylo naprosto perfektní, nemohl jsem si přát nic lepšího. Nicméně jsem šel na pokus trochu s obavami, protože jsem se nezotavil plně z posledního tréninku."

Bolely jej totiž nohy, které pod vodou pracují bez přísunu kyslíku. "Ale v posledním tréninkovém ponoru jsem měl velkou rezervu, tak jsem si riskl na to jít, aniž bych byl v úplně nejlepší kondici. Nakonec i k mému překvapení na cestě zpátky, což je nejtěžší část ponoru, mě nohy nebolely tak moc, jak jsem čekal. Všechno dobře dopadlo."

Dokonce tak dobře, že si Štěpánek v sobotu odpoledne troufl na další rekordní pokus. "Bolest nohou by mě neměla to až tak negativně ovlivnit, člověk musí vypnout v hlavě," plánoval. Ke svému jménu si tak připsal už třináctý světový rekord. Po něm si chtěl dopřát několik dní volna.

V Egyptě by se ještě mohl pokoušet o třetí historický zápis, a to v konstantní váze bez ploutví. V pátek si ovšem naděje příliš nedával. Tuto disciplínu totiž tolik netrénoval, navíc jej na začátku pobytu provázely potíže s dutinami. "Asi pokus nechám na letošní mistrovství světa na konci roku."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze