Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češky mají z evropských šampionátů devět medailí, ta poslední je stará 12 let

Kateřina Bucková (vlevo) byla v roce 1997 u poslední české medaile z ME | foto: FIVB

23 2009
Od roku 1997, kdy se evropská elita sešla na jihu Moravy a Češky zužitkovaly výhodu domácího prostředí k zisku bronzových medailí, se reprezentace spíše trápila. Z následujících pěti turnajů na třech výsledkově neobstála a na další dva vůbec nepostoupila. Na MS si zahrála jen v roce 2002 a skončila hluboko v poli poražených.

V historickém žebříčku si český, respektive československý, ženský volejbal nicméně stále stojí velice dobře. Jeho největší úspěch se zrodil na ME 1955 v Bukurešti, kde tehdejší tým získal zatím jediný titul. Medailovou sbírku dále doplňují čtyři druhá (1949, 1958, 1971, 1993) a čtyři třetí místa (1950, 1967, 1987, 1997).

 Největšího úspěchu po rozdělení federace dosáhly ženy na ME 1993 v Brně. V moravské metropoli nastoupil tehdejší výběr sice ještě pod hlavičkou České a Slovenské republiky, byl ale složený výhradně z českých hráček. A vedl si nad očekávání dobře: v den, kdy svou činnost ukončila Česká a Slovenská federace volejbalu, zdolal v semifinále Ukrajinu a teprve v boji o zlato podlehl favorizovanému Rusku (0:3).

Právě hráčkám bývalého Sovětského svazu a posléze nástupnického Ruska patří na evropské scéně ženského volejbalu neotřesitelné postavení. Od premiérového ME, které se roku 1949 uskutečnilo v Československu, nastřádala "sborná" již sedmnáct zlatých, čtyři stříbrné a tři bronzové cenné kovy, tudíž jen jednou během celé historie šampionátů chyběla na stupních vítězů. Před šesti lety skončila pátá.

V posledních letech však suverenita Rusek utrpěla mírné trhliny. Přestože jsou úřadujícími mistryněmi světa, od výše zmíněného ME 2003 marně čekají na zlato, což se jim v minulosti nikdy nestalo. Přesvědčivé nebylo ani jejich vystoupení na OH v Pekingu, kde vypadly už ve čtvrtfinále.

dějiny mistrovství evropy volejbalistek

Titul mistryň Evropy budou v Polsku obhajovat volejbalistky Itálie. Na minulém šampionátu v Lucembursku a v Belgii zdolaly ve finále celků, které usilovaly o své premiérové evropské zlato, hráčky Srbska jednoznačně ve třech setech.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze