Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český lyžařský kouč Machytka povýšil mezi elitu

Vítězná Kathrin Zettelová na trati, kterou postavil Miloš Machytka | foto: AP

18 2010
Maribor (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jako by se fotbalový tým rázem vyšvihl z 2. ligy do Champions League. Miloš Machytka, servisman a asistent trenéra Šárky Záhrobské, v Mariboru poprvé vytyčil slalom Světového poháru. Muž, jenž předtím stavěl maximálně české slalomy kategorie FIS, pronikl mezi vyvolené.

"Byl to skok o víc než dvě třídy," uznal. Krásný dárek k včerejším narozeninám.

Jedině trenérům lyžařek z první světové patnáctky uděluje federace FIS právo vytyčit tratě Světového poháru. Petr Záhrobský si premiéru odbyl v Altenmarktu 2004. Ale koučem své dcery už není. Nástupce Antonín Strach je specialistou na fyzičku.
Došlo tedy na Machytku.

Každý trenér má vlastní rukopis. "Třeba Chorvat Sobol staví vlásenky co nejblíž u sebe kvůli Anně Jelušičové, tak jí to sedí."

Otec Záhrobský zase vždy kritizoval Rakušany za příliš lehké slalomy. Machytka je jeho žákem a zachoval i jeho trend.
Takže: Nic lehkého, nic rychlého. "Snažil jsem se o víc zatočený slalom. Chtěli jsme trochu vyeliminovat sestry Rieschovy." Stvořil proto nerytmickou trať, s níž nejvíc rozhodil Lindsay Vonnovou.

Trápící se Američanka ani nepostoupila do 2. kola. "Jezdí na chlapských lyžích. Se svou technikou se do toho nevešla." Ovšem i suverénně vedoucí Marlies Schildová tvrdila: "Necítila jsem se na té trati moc dobře, byla hodně zatočená."

Nemyslete si však, že Záhrobská předtím Machytkovi přesně určila, jak si kurz 1. kola představuje. Jen si přála techničtější slalom.

Machytka si pro jistotu svoji vizi namaloval na papír. "Počítal jsem si minima a maxima mezi brankami, abych se vešel do mezí stanovených pravidly a nemusel to předělávat."

Stavba sama mu v sobotu večer zabrala 40 minut. Atle Skkardal, šéf Světového poháru sjezdařů, jej kontroloval, český kouč ho o to sám požádal. Za nimi sjížděla svahem horda dalších trenérů. "Asi šest států to po mně přeměřovalo."

Pro někdejšího asistenta Petra Záhrobského to byl pozoruhodný návrat do pohárového kolotoče. Minulou sezonu z něj na vlastní žádost vystoupil. "Čekali jsme s manželkou dítě, porod vycházel na leden a já chtěl být u toho. Předtím jsem trávil se Šárkou 250 dní v roce."

Dcera měla 11. ledna první narozeniny, on už byl opět na cestách.

V sobotu vytyčil slalom, pak dvě hodiny chystal lyže pro Záhrobskou. Lyže jsou jeho starost. "Po závodech jich taháme 42 párů, z toho devět slalomek."

Záhrobské se Machytkův kurz zamlouval, i když ji ke stupňům vítězů nepřiblížil. "Šlo o klasický slalom. Líbil se mi," říkala. Zato Vonnová ho nechválila. "Ale jinak se máme s Lindsay rádi," nedělal si z toho hlavu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze